Francuzi ne daju strancima tvrtke javno, drugi tajno – mi nudimo

“Svaka razvijena zemlja nađe način da se kompanije koje imaju neki značajniji utjecaj na gospodarstvo i geopolitiku ponište ili zaustave. Ovo kod Francuza je javno, a kod svih drugih zemalja to je prikriveno, osobito kod onih zemalja koje se zalažu za liberalizaciju. To svugdje postoji,” izjavio je ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić za narod.hr, komentirajući odredbu francuske vlade koja joj omogućuje blokiranje preuzimanja domaćih strateških kompanija od strane bilo koje inozemne tvrtke, što bi moglo predstavljati zapreku inozemnim tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomoću te odredbe, država će imati puno veće ovlasti u blokiranju stranih preuzimanja u energetskom, vodoopskrbnom, prometnom, telekomunikacijskom i zdravstvenom sektoru. Svaki takav pokušaj akvizicije morat će ubuduće dobiti suglasnost ministra gospodarstva.

“To su Francuzi imali i prije. Prije nekoliko godina su rekli da će ograničiti preuzimanje industrija za koje smatraju da su strateški važne za nacionalnu privredu što se tiče procesa privatizacije i osobito preuzimanja od strane stranaca,” istaknuo je Jurčić.

U slučaju Francuske istaknuto je da vlada ne kani blokirati strane investicije, ali želi u interesu nacije osigurati strateške sektore. Upitan kako bi se takva odredba odrazila u Hrvatskoj, gdje smo prodali strancima već neke strateški važne tvrtke poput INE, Jurčić je objasnio kako se u Hrvatskoj takve političke odluke niti promatraju niti donose, tako da je u tome Hrvatska kao zemlja u povojima i nema ekonomiku nacionalnog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ponašamo se kao da smo vlasnici Zemlje, kao da je svejedno da li je nešto naše ili tuđe. Mi smo vlasnici i odgovorni smo za našu državu. Da smo zreliji politički, gledali bi da li se povećava ili smanjuje vrijednost nacionalne imovine,” tvrdi Jurčić i ocjenjuje kako prodajom i privatizacijom strancima rušimo vrijednost nacionalne imovine na jedan način, dok je drugi način neodgovorno upravljanje države gdje propadaju poduzeća.

“Imamo lošu politiku. Mi ne donosimo nikakve zakone o zabrani, već i nudimo da smanjujemo imovinu. To je politička nezrelost,” smatra Jurčić.

Tvrdi kako je Hrvatska naletjela na jednu priču gdje se nije ponašala hrvatski, a te odluke nisu bile u hrvatskom interesu. Jurčić je objasnio kako je zadatak Vlade voditi državu i zaštititi nacionalnu imovinu, koja je u rukama hrvatskih građana, kompanija i hrvatske države i može joj se vrijednost povećavati jačanjem kvalitete, tehnologije i efikasnosti imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nacionalna imovina se smanjuje kada se prodaje strancima, bez obzira bilo to privatno vlasništvo ili državno vlasništvo. To zemlje rade, ali imaju drugu strategiju gdje građani i poduzeća kupuju imovinu u inozemstvu. Tako se povećava vrijednost nacionalne imovine, to jest imovine u nacionalnom vlasništvu,” rekao je Jurčić i dodao kako je to cilj politike svake razvijene države.

“Stranci kupuju vašu nacionalnu imovinu što joj umanjuje vrijednost i kad politika procijeni da se više nacionalne imovine prodaje, s čime se smanjuje vrijednost kroz privatizaciju i otkup stranaca nego što se povećava kroz kupnju u inozemstvu, onda će ona svaku sljedeću privatizaciju preuzimanju stranaca zaustaviti, a to se vodi političkim ciljem da se ne smije smanjiti vrijednost nacionalne imovine,” zaključio je Jurčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.