Kandidat za predsjednika EK-a između petero sudionika TV rasprave

Svih pet kandidata za predsjednika Europske komisije po prvi su put u četvrtak navečer zajedno sudjelovali u raspravi koju su mogli gledati milijuni gledatelja diljem Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U dvorani za plenarne sjednice Europskog parlamenta u Bruxellesu sučelili su kandidati pet stranačkih grupacija: Jean Claude Juncker (Europska pučka stranka), Martin Schulz (Stranka europskih socijalista), Franziska Keller (Europski zeleni), Guy Verhofstadt (liberali) i Aleksis Cipras (Europska ljevica).

Do sada je, pred televizijskim kamerama održano nekoliko rasprava u različitim sastavima, a ovo je prvi put da su sudjelovali svi kandidati.

Kandidat eurposke ljevice, Aleksis Cipras (Grk) oštro je kritizirao politiku štednje, koja se posljednjih godina vodila u Europskoj uniji u borbi protiv financijske krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je da je Grčka bila “pokusni kunić” za najtvrđu moguću politiku štednje i poručio da bi mu prioritet kao predsjednika Komisje bio zaustavljanje takve politike.

“Ako nastavimo s katastrofalnom politikom štednje, onda nemamo nikakvih izgleda da riješimo najveći problem nezaposlenosti, posebice mladih”, rekao je Cipras.

Juncker mu je odgovorio da ne može prihvatiti kritike da EU nije bila dovoljna solidarna s Grčkom, te da treba nastaviti s politikom ozdravljenja javnih financija. “Samo rast može stvoriti nova radna mjesta, a rast se ne može postići gomilanjem novih dugova”, smatra Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Verhofstadt je rekao da za ono što je proživjela Grčka treba kriviti pogrešnu politiku u toj zemlji, u kojoj su banke bile u državnom vlasništvu i financirale političke stranke. “I vašu stranku financiraju banke”, rekao je Verhofstadt Ciprasu.

Schulz je rekao da bi kao predsjednik Komisije u središte politike stavio pomoć malim i srednjim poduzećima, koja su kralježnica gospodarstva, kojima treba osigurati mogućnost financiranja kako bi mogla stvarati nova radna mjesta.

Kandidati su odgovorali i na pitanja o vanjskoj politici, prije svega o Rusiji i njezinoj ulozi u ukrajinskoj krizi, zatim o tome kako se postaviti prema pokretima za neovisnost unutar pojedinih zemalja članica, o vjerskim simbolima na javnim mjestima, slabom odazivu na europske izbore te o tome hoće čelnici zemalja članica poštovati izbornu volju građana i za predsjednika Komisije predložiti nekog između ovih pet kandidata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi su se složili da budući predsjednik Komisije treba biti izabran između njih petero, jer bi u suprotnom to bilo izrugivanje demokraciji.

Zanimljiva rasprava vodila se o lobistima, lobiranju i korupciji u Europskom parlamentu.

Franziska Keller je navela da “lobista ima previše u kuloarima Europskog parlamenta” i da su dio problema kada je riječ o korupciji.

Verhofstadt i Juncker smatraju da se ne može zabraniti djelovanje interesnih grupa, ali da treba inizistirati na transparetnosti njihova rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cipras je govorio grčki, Keller, Schulz i Verfofstadt engleski, a Juncker francuski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.