HGK: Gospodarsko ozračje pesimistično i depresivno

Hrvatska gospodarska komora (HGK) očekuje da bi u ovoj godini hrvatski bruto domaći proizvod (BDP) mogao pasti za 0,6 posto, dok bi u 2015. mogao porasti između 0,2 i 0,5 posto, ali uspjeh bi bilo i zaustavljanje negativnog trenda, rekli su stručnjaci HGK, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatsko gospodarstvo je u recesiji, ali i dubokoj krizi”, smatra pomoćnica direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Jasna Belošević Matić. “Nastojanja nositelja ekonomske politike na promjeni takva stanja ne mogu se osporiti, ali su njihove mjere palijativne i parcijalne te stoga ne postižu željeni učinak”, kazala je.

Gospodarsko ozračje, prema njezinoj je ocjeni, pesimistično i depresivno, iako se uočavaju naznake oporavka, primjerice u inozemnoj potražnji, dok je ona domaća još bez pozitivne promjene. Štoviše, Komora ne očekuje oporavak domaće potrošnje jer je raspoloživi dohodak sve manji, a Hrvatska je zakoračila u zonu lagane deflacije, kaže Belošević Matić.

Motor oporavka u sljedećoj godini ne vidi ni u rastu industrijske proizvodnje, koja je zapravo 18 posto manja nego prije šest godina, niti u građevinarstvu, koje je daleko od pretkriznih dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktorica Sektora za međunarodne odnose HGK Ružica Gelo na temelju iskustava zemalja koje su prije Hrvatske ušle u EU pokazuje veliku važnost EU fondova za javne investicije. Ti su fondovi za javne investicije značajniji što je zemlja siromašnija, kaže ona, domećući kako će učinak europskih fondova na hrvatsko gospodarstvo biti vidljiv tek za nekoliko godina, no da ipak ovisi o nacionalnim politikama i pripremljenosti projekata.

Direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić smatra kako bi za za Hrvatsku u 2015. uspjeh bio zaustavljanje negativnog trenda odnosno postizanje kakve-takve stope gospodarskog rasta. Za to je pak, smatra, potrebna ekonomska politika koja potiče rast, razvoj i proizvodnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.