”Visok udio dugotrajno nezaposlenih, strukturna neusklađenost ponude i potražnje za radom, sve nepovoljniji odnos zaposlenih i zajedničkog kontingenta umirovljenika i nezaposlenih, koji je dosegnuo 1,18, te 26% veći broj nezaposlenih u odnosu na pretkriznu 2008. godinu, ukazuju na strukturne probleme na tržištu rada u Hrvatskoj. Zato se, prema procjenama HGK, u ovoj godini ne očekuje vidljiviji oporavak zaposlenosti, dok bi nezaposlenost trebala biti blago korigirana na niže”, komentar je direktora Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimira Savića na objavu broja nezaposlenih u siječnju 2015. godine.
Rast nezaposlenosti do početka priprema za turističku sezonu
HGK u svom komentaru navodi kako je nastavljen rast nezaposlenosti i da će on vjerojatno potrajati do ožujka, kada počinju pripreme za turističku sezonu. Tako je od rujna prošle godine, do siječnja ove godine broj nezaposlenih narastao za 39,3 tisuće osoba što je 64% manje nego tijekom istog razdoblja prije godinu dana. ”Prigušeni trend rasta”, kako ga naziva HGK, broja nezaposlenih, se nastavlja.
Uspoređuju broj nezaposlenih ove godine koji je za 26% viši nego 2008. godine. Navode da je i ”odnos kontingenta nezaposlenih i umirovljenika (1,55 milijuna osoba) prema broju zaposlenih vrlo nepovoljan te se kreće na razini od 1,18 (na 100 zaposlenih dolazi 118 osoba iz zajedničkog kontingenta umirovljenika i nezaposlenih)”, dok je 2008. godine taj koeficijent bio ispod vrijednosti 1 (0,92), što znači da je broj zaposlenih bio veći u odnosu na broj nezaposlenih i umirovljenika.
Nastavlja se spor oporavak
HGK zaključuje da će se hrvatsko tržište oporavljati sporije nego druge zemlje jer je hrvatsko tržište rada dugoročno opterećeno visokim udjelom dugotrajno nezaposlenih, a to pokazuje neusklađenost ponude i potražnje za radom. Zbog svega navedenog možemo očekivati očekujemo daljnju blagu korekciju nezaposlenosti naniže, no ne i oporavak zaposlenosti i aktivnosti.
Slične rezultate očekuje i Europska komisija, u svojim prognozama objavljenim početkom veljače, a koja predviđa blagu korekciju stope anektne nezaposlenosti (sa 17% na 16,8%) te istodobni pomak zaposlenosti za blagih 0,5%.