Ana Musa: Otkupljivači, a ne proizvođači su odgovorni za bačene mandarine

Foto: Facebook/Duška Mušić

Ekološka aktivistica iz Ploča, Ana Musa, objavila je u petak na Facebooku fotografiju bačenih mandarina koje zatrpavaju jamu u Opuzenu i ne slutivši koliko će pozornosti javnosti njome privući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, ljudi su vrlo brzo počeli dijeliti fotografiju, zgroženi činjenicom da se uz toliko gladnih i siromašnih u Hrvatskoj, negdje nemilice – bacaju mandarine.

Sinoć je Musa objavila status u kojem se ne može načuditi tome “koliko se emocija slilo oko odbačenih mandarina”.

“Mislila sam da je nemoguće dostići nivo rasprave oko članka koji sam početkom travnja napisala o Monsantu, kada se taj članak podijelio 387 puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, mandarine su apsolutni pobjednik jer je fotografija (do ovog momenta) podijeljena čak 658 puta, uz 71 komentar, i objavu u centralnom RTLovom dnevniku večeras.

Sigurna sam da postoji dobar razlog, ali ja ga ne znam. Pa kad je interes već toliki, večeras sam poslala fotografiju ministru Tomislavu Tolušiću uz zamolbu da ispita o čemu se ovdje radi. Nije za vjerovati, ali ministar mi je odgovorio nakon nekoliko minuta u FB poruci. Zahvalio je na informaciji i obvezao se da će provjeriti što je ovo. Preporučam članak na Neslužbenoj stranici grada Opuzena, meni je bio dragocjen da shvatim neke igre oko mandarina i problema njihove prodaje”, piše Ana Musa na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Riječ je o ilegalnom odbacivanju, a javili su mi sada da je sve zatrpano i da nema nijedne mandarine. Za ovo je odgovoran netko od otkupljivača, a ne proizvođači. Pristupio mi je jedan proizvođač i rekao kako im jedna tvrtka za otkup, koju neću imenovati, u startu oduzima 30 posto na količinu”, rekla je naknadno Musa te ustvrdila da ovakvim odlaganjem otkupljivači izbjegavaju zakon.

”U Metkoviću postoji odlagalište ‘Dubravica’ na koje bi oni to trebali voziti i platiti odlaganje. Kako bi izbjegli davanja oni to naprave na ovaj način, a treba vidjeti tko im je i kada iskopao rupu 10 puta 15 metara neutvrđene dubine. Tu je bilo već neko smeće i ja sam to prijavila inspekciji zaštite okoliša, koja je izašla na teren i napravila zapisnik, koji mi nisu htjeli dati na uvid”, kaže Musa.

Ustvrdila je kako je ove godine urod mandarina fenomenalan te kako su zbog velikog prinosa ove godine mandarine nešto manje nego što je uobičajeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, ovogodišnji urod procijenjen je na rekordnih 90 tisuća tona, no proizvođači i otkupljivači očekuju da će zbog ranog cvata na tržište biti plasirano približno 63 tisuće tona.

Od ukupnog uroda, na domaće tržište, na kojem prosječna potrošnja iznosi 3,5 do 4 kilograma po stanovniku, plasira se oko 15 tisuća tona mandarina, 40 do 45 tisuća tona prodaje se na tržištima zemalja bivše Jugoslavije (uključujući Hrvatsku), a preostali dio izvozi se u Češku, Slovačku Poljsku, Veliku Britaniju i druge zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.