Prema podacima Ministarstva poljoprivrede do prošlog tjedna na području Vukovarsko-srijemske županije eutanazirano je oko 12.200 svinja, a k tome je evidentirano i oko 800 uginuća. Eutanazirane životinje vlasnici poljoprivrednih gospodarstva nisu morali sami zbrinjavati već za njih to radi tvrtka koju je angažiralo samo resorno ministarstvo. No ono što je zapanjujuće jest da je tvrtka koja to radi u 20-postotnom vlasništvu ministra vanjskih i europskih poslova RH, Gordana Grlića Radmana, a u većinskom vlasništvu njegove obitelji.
>Radmanova imovinska kartica najteža među karticama novih ministara: 11 nekretnina, dva BMW-a, velika ušteđevina
Agroproteinka jedina u RH ima odobrenje za zbrinjavanje životinjskih lešina
Zbrinjavanje usmrćenih svinja provodi tvrtka Agroproteinka d.d. iz Sesvetskog Kraljevca, koja jedina u RH ima odobreni objekt za preradu nusproizvoda životinjskog podrijetla za materijal kategorije 1 i 2.
To znači da se usmrćene svinje prerađuju metodom sterilizacije pod tlakom (temperatura 133°C, apsolutni tlak od 3 bara, minimalno 20 minuta bez prekida). Nastalo mesno-koštano brašno naknadno se spaljuje, a dobivena mast se koristi u tehničke svrhe ili u obnovljivim izvorima energije, odgovorili su iz Ministarstva poljoprivrede za vinkovački portal Vinkulja.hr.
>Grlić Radman i Andrej Plenković potpuno se pogubili u aferi Zambija: Što su sve govorili?
Tvrtka je u suvlasništvu Gordana Grlića-Radmana
Prema informacijama iz Sudskog registra, odnosno javno dostupnih podataka Središnjeg klirinškog depozitarnog društva, tvrtka Agroproteinka dijelom je u suvlasništvu i aktualnog ministra vanjskih poslova Gordana Grlića-Radmana (20,56%), a u većinskom vlasništvu njegove obitelji. Analogno navedenom, sa svakom usmrćenom svinjom zbog afričke svinjske kuge pune se džepovi obitelji Grlić-Radman, piše vinkovački portal Vinkulja.
Međutim važno je istaknuti da ministar nije u sukobu interesa jer je na početku svoje ministarske dužnosti ”prenio upravljačka prava koja proizlaze iz vlasništva nad tim dionicama na povjerenika”, stoji u dokumentu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Rasprava o ovom predmetu provedena je 2019. godine na sjednici Povjerenstva o sukobu interesa.
>Nova retorika vladajućih: Gdje su nestali razgovori na najvišim razinama oko uhićenih u Zambiji?!
Ministar s bratom i sestrom posjeduje 61,69% dionica Agroproteinke koja je zadužena za zbrinjavanje eutaniziranih svinja
Naime, ministrov brat Ivica posjeduje 20,57% dionica ove tvrtke, ministar ima 20,56% dionica, isto koliko ujedno posjeduje i sestra Irena Bubalo čime se jednostavnom računicom zaključuje kako ministar s bratom i sestrom posjeduje 61,69% dionica Agroproteinke te imaju apsolutnu kontrolu nad poslovnim procesima ove tvrtke koja je, u naravi djelatnosti zbrinjavanja usmrćenih i uginulih svinja uslijed ASK-a – monopolist na tržištu.
Zašto baš oni, a ne netko drugi?
Zašto je Agroproteinka u ovom lukrativnom poslu, nadalje su pojasnili iz Ministarstva poljoprivrede:
”Naime dana 25. rujna 2017. godine, u skladu sa Zakonom o koncesijama, Ministarstvo poljoprivrede provelo je otvoreni postupak dodjele koncesije za obavljanje predmetnih gore navedenih poslova, objavom Obavijesti o namjeri davanja koncesije u Elektroničkom oglasniku javne nabave Republike Hrvatske. Po provedenom postupku utvrđeno je da je ponuda ponuditelja Agroproteinka d.d. iz Sesvetskog Kraljevca, Strojarska cesta 11, u skladu s uvjetima iz dokumentacije za nadmetanje i prema kriterijima za odabir ponude ocijenjena prihvatljivom.
S obzirom na navedeno, Ministarstvo poljoprivrede je u prosincu 2017. g. sklopilo ugovor o koncesiji za obavljanje poslova sakupljanja, prerade i uklanjanja nusproizvoda životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi kategorije 1 i kategorije 2, s tvrtkom Agroproteinka d.d., na rok od 10 godina.”
>Iza zavjese: Kuljiš i Jurčević o korupcijskim aferama HAVC, Croatia Airlines, privatizacija
Izdašno financirani od države i donatori HDZ-a
Dobit Agroproteinke 2019. iznosila je 24.4 milijuna kuna, a svake godine su i izdašno financirani od države. U 2023. godini primili su 3.546.825,97 eura iz državnog proračuna, prošle godine nešto manje, a prema statistici u posljednjih 11 godina, najviše su dobili pandemijske 2020. godine i to 6.799.598,41 eura iz državnog proračuna.
Inače dobro su poznati i kao financijeri HDZ-ove kampanje. Prema pisanju Tportala 2016. godine donirali su HDZ-u 80 000 kuna.
>Zašto HDZ želi našim, državnim novcem financirati Uljanik koji je većinom u privatnom vlasništvu?
Komentari na društvenim mrežama
Na cijeli problem osvrnuo se i Miro Bulj (Most) na svom Facebook proflu napisavrši: ”Agroproteinka iz Sesveta je firma koja ima dozvole za zbrinjavanje mrtvih svinja, a u vlasništvu je veseljaka sa slike.
Narodu pobijene svinje, uništavaju se naši stočari, uvozni lobi trlja ruke, a veseljak sa slike dodatno napunio ionako prepune džepove.
Sve naravno uz blagoslov briselskog potrčka koji zahvaljujući narodu koji ne izlazi na izbore ostaje na vlasti i nastavlja uništavati Hrvatsku.”
Agroproteinka je 1993. godine privatizirana
U privatizaciji je Agroproteinka procijenjena na 3,5 milijuna njemačkih maraka. U postupku privatizacije ove firme pokojni otac Gordana Grlića Radmana, Ante Grlić Radman postao je njezin najveći pojedinačni dioničar s 13,6 posto, a nekoliko godina kasnije postao je 61-postotni vlasnik. Firma je od tada sve do nedavno funkcionirala kao obiteljska firma obitelji Radman.
Član Saveza komunista
Odgovor zašto je većinski dio ove firme privatizacijom pripao baš obitelji Radman možemo pronaći u izjavi za Jutarnji list 2019. godine predsjednika Nadzornog odbora Agroproteinke, Branka Ivkovića, u čijem je vlasništvu 25,6 posto dionica tvrtke. Govoreći o ocu ministra vanjskih poslova RH, ispričao je:
”Možemo reći da je on gradio tu kompaniju i bio je u njoj aktivan skoro sve do svoje smrti početkom ove godine”, prisjeća se Ivković, koji na pitanje koliko su u bivšoj državi bili politički aktivni, odgovara da su tada svi koji su bili na pozicijama direktora morali biti članovi Partije jer su u suprotnom bili ”direktori drugog reda”. ”Svi rukovodioci bili su u Savezu komunista, jer ako niste bili, imali ste velikih problema, teško ste otvarali vrata, ali možemo reći da je Ante Grlić Radman bio više stručan kadar, po struci veterinar koji je imao prirodni instinkt rukovodioca, a imao je želju i trudio se”, priča Ivković te ističe da je njihova tvrtka zapravo pozitivan primjer tadašnje privatizacije.
Članstvo u komunističkoj partiji, u kojoj se istakao svojim društvenim aktivizmom, kako su navodili mediji ranije, omogućilo mu je brojne visoke pozicije i ugled među komunističkom elitom, koji ga je za vrijeme Domovinskog rata na koncu i doveo do toga da tu, do tada državnu firmu, učini obiteljskom.
>Kako je nastalo privatizacijsko bogatstvo novog Plenkovićevog ministra?
Tekst se nastavlja ispod oglasa