Kakve tkanine su najudobnije i najisplativije za odjeću za posao?

odjeća
Foto: Unsplash

Nakon pandemijskog zatvaranja i rada od kuće, gdje je u odabiru odjeće za posao došlo do popuštanja pravila, te je u modi bila ležerna odjeća i obuća poput trenirki i papuča, ljudi su se zaželjeli formalnog odijevanja. U modi su opet poslovna odijela i kostimi, po mogućnosti od što kvalitetnijih materijala i lijepih krojeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odabir poslovne odjeće podliježe cijelom nizu pravila, a ovisi o tome na kojem radnom mjestu netko radi. Osim što treba dobro izgledati, odjeća treba biti ugodna za onog koji je nosi, a tko je možda i cijeli dan na poslu.

Za udobnost je možda najvažniji upravo izbor materijala za odjeću. Iako su znatno skuplji, prirodni materijali su ipak puno bolji izbor. Naime, ako izberemo košulju jeftinog sintetičkog materijala neće nam biti ugodno na poslu u toploj prostoriji u kojoj ćemo se cijelo radno vrijeme znojiti.

Prije kupnje ili čak šivanja odjeća, razmislite o tome koliko možete potrošiti, u kakvim ćete radnim uvjetima odjeću nositi, te o tome koliki će vam biti izdaci za održavanje odjeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje je nekoliko savjeta o izboru materijala sa stranice www.womeninadria.com:

Vuna

Vuna je omiljeni materijal za poslovna odjela i kod muškaraca i kod žena. Ima bogatu teksturu i dugotrajna je, a zahvaljujući svojoj prirodnoj teksturi grijat će vas po zimi bez da izazove pretjerano znojenje.

Dobro, kvalitetno vuneno odijelo može trajati godinama unatoč svakodnevnom nošenju, a pogodno je i za poslovna putovanja jer se neće lako zgužvati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kvalitetno vuneno odijelo nije jeftino i ako želite da vam potraje i nekoliko godina, stajat će vas nekoliko tisuća kuna. Uz to, oni s osjetljivijom kožom mogli bi osjetiti iritaciju, pogotovo ako im vuna direktno dotiče kožu. Tu je i problem sakupljanja u pranju, ako se posebno ne pazi na kojoj se temperaturi pere. Upravo zato mnogi odabiru kemijsko čišćenje, što povećava troškove održavanja.

> Žestoka modna rasprava na TikToku: Biste li ovo odjenuli na posao?
> Pronađite inspiraciju: Odjeća za prvu pričest i krizmu

Pamuk

Pamuk je jedan od zahvalnijih materijala kod poslovne odjeće. Izvrstan je za tvrtke koje nemaju stroga pravila odijevanja, a može ga se ‘prokrijumčariti’ i u košuljama ispod samih odjela.

Kao i svaki drugi prirodni materijal, pamuk omogućava koži da diše, ne izaziva nikakve iritacije i jednostavan je za održavanje. Dodamo li tome i činjenicu da su pamučni odjevni predmeti u načelu jeftiniji, zanimljivu bluzu za posao možete pronaći već za stotinjak kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, i pamuk ima svoje loše strane. Upravo zbog svoje mekoće lako se gužva pa je poželjno koristiti neki od učvršćivača prilikom pranja i peglanja. Također, veoma brzo gubi oblik (pogotovo ako se radi o mekanijem pamuku), a nije neobično i da boje izblijede već nakon nekoliko pranja.

Kašmir

Kašmir je također vrsta vune, ali koja je na dodir gotovo svilenkasta. Upravo ta mekana komponenta čini ovaj materijal veoma skupocjenim i daje mu dozu elegancije. Ako si možete priuštiti pulover ili kaput od kašmira, biti ćete sigurni od zime. Na stranu izgled, kašmir je izuzetno jak materijal koji s vremenom postane još mekaniji, a unatoč svemu tome zadržava svoj originalni izgled i oblik.

No, skupi materijali zahtijevaju i skupo održavanje. Kašmir bi trebalo isključivo čistiti u kemijskoj čistionici, odnosno prati na ruke u mlakoj vodi. Iako je relativno skup u odnosu na druge materijale, jedan sloj odjeće od kašmira može zamijeniti i do četiri sloja, primjerice, pamuka.

Svila

Ovo prirodno vlakno dolazi od dudovog svilca i oduvijek je glasilo kao profinjeno i ženstveno. Svilena košulja dat će dozu elegancije bilo kojem odijelu, a izvrsno je rješenje za osobe sa osjetljivom kožom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, od svih navedenih materijala, svila je najteža za održavanje. Gotovo je nemoguće oprati mrlju sa svilene bluze ili haljine, a mrlje od znoja mogu u potpunosti uništiti dobar komad odjeće. Zato bi svilene komade trebalo prati ručno, sušiti na zraku i glačati na izuzetno niskim temperaturama. Treba li uopće isticati da je svila izuzetno skupa i jedna lijepa košulja može vas stajati i više od tisuću kuna?

Lan

Lanena odjela i komadi odjeće izvrsni su za ljeto. Pogotovo ako vaša tvrtka nema izuzetno stroga pravila odijevanja. Relativno je jednostavan za održavanje i nije ga potrebno čistiti u kemijskoj čistionici.

Međutim, glavna mu je mana što se brzo gužva pa i sama vožnja do posla može rezultirati neurednim izgledom. Nije pogodan za duža putovanja, a i lanena odijela, iako jeftinija od vunenih, mogu biti skupa.

Mješavine

U posljednje vrijeme popularne su mješavine materijala koje pojeftinjuju odjeću, zadržavaju glavne karakteristike pojedinog materijala, ali mu daju i neke prednosti umjetnih materijala.

Kombinacija pamuka i elastina, odnosno poliestera je veoma popularna kod traperica i košulja, dok je u poslovnoj odjeći najpopularnija kombinacija vune i poliestera.

Dodatak umjetnih materijala olakšava održavanje odjevnih predmeta i pojeftinjuje kupovinu.

Međutim i ovdje treba biti oprezan i birati one odjevne predmete koji u mješavini imaju barem 50 posto prirodnog materijala poput vune ili pamuka. Osobe koje se više znoje ili imaju osjetljivu kožu, ipak bi se trebale držati prirodnih materijala.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.