Unatoč tvrdnjama Ministarstva poljoprivrede da se u Hrvatskoj ne sade genetički modificirane poljoprivredne kulture te da u nas nema GMO hrane, kontrole pokazuju suprotno pa je nužno dodatno pojačati nadzor uvoza sjemena i hrane, a poljoprivrednike subvencijama poticati da sade domaće certificirano sjeme, rečeno je na okruglom stolu u organizaciji Zbora agrarnih novinara, prenosi hrt.hr.
Direktor tvrtke Croatiakontrola Ivo Delonga iznio je podatak da su lani pri kontroli zrna soje namijenjenog izvozu utvrdili da je 12 posto soje proizvedene u Hrvatskoj GMO pozitivno, od čega je 7 posto uzoraka imalo više od dopuštenih 0,9 posto GMO-a. U ovoj godini nadzor nad 4.000 uzoraka pokazao je 6,5 posto soje pozitivne na GMO, a u ovlaštenim laboratorijima tek treba utvrditi koliko je uzoraka prelazilo granice dopuštenog.
Potvrdivši kako u Hrvatskoj ima ilegalnog uzgoja soje, Aleksandra Sudarić s osječkog Poljoprivrednog instituta ustvrdila je kako su 2013., prema informacijama koje je dobila od samih poljoprivrednika, GMO sojom uvezenom iz BiH bile zasađene određene poljoprivredne površine na području Županje i drugih dijelova Slavonije.
Na okrugli stol nisu došli ministri poljoprivrede i zdravlja, čije su inspekcije zadužene za nadzor poljoprivrednih proizvoda i hrane, no iz Ministarstva poljoprivrede poručili su da kod kontrole uzoraka od 2010. do 2014. u Hrvatskoj ni u jednom slučaju nije otkriveno sjeme pozitivno na GMO.
Iznoseći podatak da je sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja kod 10 posto od 108 uzoraka hrane uzetih na graničnim prijelazima utvrdila da su bili pozitivni na GMO, član Vladina vijeća za GMO Valerije Vrček zaključio je kako očito vladaju kaos i loša komunikacija između institucija koje ne raspolažu sa svim potrebnim podacima. Vrček ističe da većina GMO pozitivnih proizvoda u Hrvatsku ipak dolazi iz uvoza pa bi trebalo znatno pojačati kontrolu uvoza.
Dugogodišnji borac protiv GMO-a Marijan Jošt ocijenio je kako sve što se u Hrvatskoj događa u vezi s GMO-om koristi onima koji promiču GMO proizvodnju i proizvode. Stoga Hrvatska, ako se želi zaštiti od GMO-a, treba zabraniti herbicid glikosat kojim se tretiraju GMO usjevi.