MMF priznao kineski yuan kao valutu rezervi

Međunarodni monetarni fond uvrstio je u ponedjeljak kineski yuan u čvrsto zatvoreni klub valuta međunarodnih rezervi, odražavajući pobjedu Pekinga u nastojanjima za priznavanjem Kine kao gospodarske sile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da kineski yuan poznat i kao renminbi uvrsti u košaru specijalnih prava vučenja (SDR) i tako ga pridruži američkom dolaru, britanskoj funti, japanskom yenu i euru važna je prekretnica u integraciji Kine u globalni financijski sustav i priznanje da je napravila napredak u reformama. Ovom odlukom kineska valuta je dobila svoju stvarnu tržišnu vrijednost, prenose agencije.

SDR je obračunska valuta MMF-a uvedena prije 42 godine i uz američki dolar i zlato služi kao sredstvo plaćanja u međunarodnim transakcijama. SDR je uveden kako bi se povećao financijski potencijal Fonda.

Šefica MMF-a Christine Lagarde, koja je i prije predlagala taj potez, ocijenila je da Peking neće na tome stati te da će “nastavak i produljivanje napora u tom smjeru uroditi robusnijim međunarodnim monetarnim i financijskim sustavom koji će zauzvrat biti potpora rastu i stabilnosti Kine i globalnog gospodarstva”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omjer pojedinih valuta u košarici određuje se prema relativnoj važnosti te valute u međunarodnoj trgovini i financijama. Taj omjer određuje MMF svakih pet godina.

Košarica je trenutno 41,9 posto dolar, 37,4 posto euro, 11,3 posto funta i 9,4 posto yen. Yuan se neće pridružćiti do listopada 2016. i imat će 10,92 posto udjela.

Prema novoj formuli udio eura će pasti na 30,93, funta i yen će isto tako imati manju težinu dok će dolar ostati na istoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.