Petrov: dobri politički odnosi s Finskom, naglasak staviti na gospodarstvo

Foto: fah

Hrvatska i Finska su prijateljske zemlje s dobrim političkim odnosima koje imaju puno toga zajedničkog, no suradnju treba dodatno ojačati na gospodarskom planu, složili su se u četvrtak predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov i njegova gošća, predsjednica finskog parlamenta Maria Lohele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska i Finska 25 godina održavaju dobre političke odnose, no treba ojačati suradnju na gospodarskom planu”, kazao je Petrov nakon sastanka s predsjednicom finskog parlamenta.

Njegova gošća, koja se nalazi u svom prvom posjetu Hrvatskoj, kazala je da dvije zemlje imaju puno toga zajedničkog, dijele brojne izazove, ali i mogućnosti, posebice na planu gospodarstva, te ističe da je najnovija članica Europske unije zemlja “velikih mogućnosti”.

“Nadam se da će moj posjet Hrvatskoj pomoći da se unaprijede odnosi između naše dvije zemlje i na parlamentarnoj, ali i na poslovnoj razini jer je Hrvatska zemlja velikih mogućnosti”, izjavila je Lohele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da je Hrvatska sve popularnije turističko odredište za Fince te da ih je sve više i više koji posjećuju Hrvatsku. “Nadam se da će se taj trend nastaviti i da će se Hrvati odlučiti za posjet Finskoj”, kazala je Lohele.

Finski parlament Eduskunta je sredinom prosinca 2012. velikom većinom glasova ratificirao hrvatski ugovor o pristupanju Europskoj uniji, a glasovanju je nazočio i tadašnji predsjednik Sabora Josip Leko. Finska je bila 20. zemlja po redu koja je dala zeleno svjetlo za pristupanje Hrvatske europskom bloku, ne čekajući na završno izvješće Europske komisije o monitoringu u ožujku 2013.

Finska je imala vrlo aktivnu ulogu u transformacijskim procesima u Hrvatskoj i sudjelovala je u modernizaciji hrvatskog pravnog sustava. Hrvatsku je prošle godine posjetilo 68 tisuća finskih turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.