Pročitajte program U ime obitelji – projekt Domovina za gospodarski oporavak Hrvatske!

Zagreb, 19.10.2015 - U ime obitelji – projekt Domovina danas je u Saboru predala kandidacijske liste za nadolazeæe parlamentarne izbore. Na slici Krešimir Planiniæ i Željka Markiæ. foto HINA/ Denis CERIÆ/ ik

Dvadeset i pet godina nakon uspostave suverene i neovisne države te dvadeset godina nakon pobjedonosnog završetka Domovinskog rata, Hrvatska ne uspijeva jednakim nadahnućem, vještinom i hrabrošću postaviti i ostvariti ciljeve gospodarske politike te osigurati takav rast gospodarstva koji bi bio temelj povećanja nacionalnog bogatstva uz punu zaposlenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki stupanj korupcije, loša kadrovska selekcija uvjetovana političkom podobnošću, odnosno nepravednim izbornim sustavom, loše i neefikasno upravljanje – uzroci su politika koje su nas dovele u stanje da se vizija bogate i uspješne Hrvatske čini još uvijek dalekom.

Dosadašnji su ciljevi ekonomske politike iscrpljeni i moraju se mijenjati, jer generiraju nove neravnoteže u hrvatskom gospodarstvu koje nas smještaju u društvo sa zemljama s najmanjim ekonomskim rastom u Europskoj uniji.

Hrvatski model gospodarstva stimulira uvoz i potrošnju, potiče državu i građane na sve veća zaduživanja, smanjuje konkurentnost tvrtki, poduzetnike odbija od investiranja u proizvodne djelatnosti. U konačnici taj model doveo je do značajne deindustrijalizacije, uništavanja poljoprivrede, velike nezaposlenosti i odlaska stanovništva iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji – projekt Domovina zalaže se da se ekonomska politika vodi kao uspješan spoj slobodnog tržišta poticanjem poduzetnika i poduzetništva te aktivne ekonomske politike koju osmišljava i vodi država. “Zalažemo se za model ekonomske politike koja će transformirati hrvatsko gospodarstvo iz uvozno-potrošačkog u proizvodno-izvozno gospodarstvo”, poručuju.

Preduvjeti gospodarskog oporavka Hrvatske

U ime obitelji – projekt Domovina ističe tri ključna problema čije je rješavanje preduvjet gospodarskog oporavka Hrvatske i provođenja nužnih reformi:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Nedostatak političke volje za kažnjavanje i sprječavanje korupcije

Korupcija razara hrvatsko gospodarstvo i rastače društvo. Korupcija je zloupotreba političkog položaja za stjecanja osobne ili stranačke koristi. Korupciju ne mogu iskorijeniti oni koji su ju uveli i već 15 godina štite u hrvatskom društvu. Stječe se dojam da Državno odvjetništvo funkcionira kao produžena ruka politike.

2. Nedostatak političke volje za provođenje strukturnih reformi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički predstavnici hrvatskog naroda u Saboru, Vladi i drugim državnim institucijama u posljednjih 15 godina ne pokazuju političku volju za provođenje reformi i stvarnih promjena. Mnoge reforme koje se treba odmah početi provoditi neće dati rezultate prve 4 godine mandata neke vlade. Zato ih mogu provesti samo oni koji stavljaju interes naroda i države ispred interesa svoje stranke.

3. Nedostatak znanja, sposobnosti i vrijednosti potrebnih za provođenje reformi

Prioritete u provođenju nužnih reformi treba odrediti u skladu sa vrijednostima koje dijeli većina hrvatskih građana – ostvarujući ekonomski neovisno i pošteno društvo u kojem se solidarno raspoređuje teret kratkoročnih i dugoročnih reformi tako da njihovu cijenu ne plaćaju najranjivije društvene skupine poput siromašnih, bolesnih, starih i dr. U ime obitelji – projekt Domovina zna da u Hrvatskoj ima dovoljno ljudi , koji imaju i volje i znanja za provođenje stvarnih promjena koje mogu pokrenuti hrvatski gospodarski preporod. Te ljude potrebno je osnažiti i omogućiti im javno djelovanje u općem nacionalnom interesu.

“U ime obitelji – projekt Domovina ima hrabrost i političku volju za stvarne promjene koje će iznjedriti pošteno upravljanje Hrvatskom uz nultu stopu korupcije”, poručuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koji su ključni ciljevi?

Politička stranka U ime obitelji – Projekt Domovina smatra sljedeće točke najvažnijim za provođenje ostvarenje ekonomskog modela koji će u konačnici dovesti do ostvarenja ključnih ciljeva: Hrvatska – zemlja blagostanja, dom svome narodu, poželjna za život i stvaranje obitelji.

1. Aktivna gospodarska politika – reindustrijalizacija, uz mjere za povećavanje domaće proizvodnje , izvoza i zaposlenosti

2. Monetarna reforma – afirmacija hrvatske kune kao suverene valute

3. Demografska obnova

4. Poticajan i stabilan porezni sustav

5. Obrazovanje kao temelj snažnog i održivog gospodarskog rasta

6. Teritorijalni preustroj u funkciji gospodarske održivosti i efikasnosti

7. Reorganizacija državne administracije

8. Uključivanje Hrvata izvan Hrvatske

Detalje možete pročitati OVDJE.

‘Na vlasti se izmjenjuju političke stranke koje uništavaju hrvatsko gospodarstvo’

“Hrvatska ima sve preduvjete za gospodarsku obnovu i rast gospodarstva koji će biti temelj povećanja nacionalnog bogatstva uz punu zaposlenost. No, unatoč prirodnim i ljudskim resursima – već 15 godina u Hrvatskoj se na vlasti izmjenjuju političke stranke koje uništavaju hrvatsko gospodarstvo kombinacijom nesposobnosti i zloupotrebe političke moći za stjecanje osobne ili stranačke koristi”, upozoravaju.

“Zbog toga držimo da je ekonomska kriza u Hrvatskoj u prvom redu upravljačka kriza te da je teška gospodarska situacija posljedica lošeg upravljanja Hrvatskom. Isto tako, ključ gospodarskog oporavka je i sustavno, kratkoročno i dugoročno ulaganje u obitelj. Istraživanja pokazuju da bračni parovi u Hrvatskoj u prosjeku imaju manje djece nego što bi to željeli. Dužnost države je omogućiti obiteljima da imaju djecu koju žele, preuzimajući dio ekonomskog tereta podizanja obitelji. Bez takve zacrtane politike – koja upravljanje gospodarstvom predaje sposobnima, a ne podobnima uz iskorijenjivanje korupcije i ulaganja u obitelj – ne može doći niti do gospodarskog oporavaka Hrvatske”, zaključuju iz U ime obitelji – projekt Domovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.