Sindikati i poslodavci o poreznim reformama

Foto: snimka zaslona

Ministar financija Zdravko Marić sastao se s predstavnicima sindikalnih središnjica i poslodavaca kako bi im predstavio planove porezne reforme. Planira se smanjenje PDV-a za jedan postotni bod, smanjenje doprinosa za plaće i ukidanje stope od 36 posto u porezu na dohodak. Zakoni će na Vladi, nakon javne rasprave biti najvjerojatnije već u rujnu, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči sastanka ministar financija Zdravko Marić nije želio govoriti o detaljima reforme. Izjavio je kako je svrha drugog paketa porezne reforme ravnomjernije i efikasnije porezno rasterećenje. “Poštujem procedure i za konkretne mjere ćete morati još pričekati”, rekao je. “Naš je cilj ne samo administrativno, nego i porezno rasteretiti građane i poslodavce. Ne idemo u poreznu reformu zbog punjenja proračuna nego zbog poticanja gospodarskog rasta i zapošljavanja. Jedva čekam prezentiranje konkretnih mjera”, dodao je.

“Sa sastanka nismo izašli ništa pametniji nego kad smo ušli. Niti smo dobili prijedlog na koji način će ići izmjene, niti u kojem pravcu”, rekao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Sever strahuje da će sindikati, jer nisu u raspravu bili uključeni ranije, biti dovedeni pred gotov čin. Kazao je i da je jedini način komunikaicje koji sindikatima preostaje putem medija. Želimo senzibilizirati javnost protiv rješenja za koje doznajemo “ispod žita”. Nakon javne rasprave Vlada u pravilu ne odustaje od svojih prijedloga, upozorio je. Sever je rekao da se na sastanku nije dogodilo ništa što već nisu znali. No, iz ministrove prezentacije stanja poreznog sustava kao zanimljivo je izdvojio podatke koji pokazuju neke suprotne činjenice od onoga što poslodavci često govore – da je rad preopterećen, da su visoka davanja iz rada za poslodavce i da zato ljudi bježe u zemlje gdje je to puno manje. “No, u ovoj prikazanoj analizi vidi se da to nije tako, da te zemlje u koje hrvatski građani bježe raditi imaju daleko veće opterećenje rada po 1 euru nego što to ima Hrvatska”, rekao je.

Davor Majetić kazao je kako su poslodavci zadovoljni. “Porezna reforma je dio svega što poslodaci traže da bi bili konkurentni. Što manje država uzima to je za poslodavce i građane bolje – čekamo konačne prijedloge da bi mogli dalje razgovarati”, dodao je. Na pitanje je li na sastanku čuo koji konkretni prijedlog kazao je da nije, jer prijedlozi nisu konačni. Kazao je kako ova reforma sama po sebi nije dovoljna da bi se problemi riješili. Naglasio je da je stanje na tržištu rada katarstrofalno i da danas svi poslodavci dižu plaće, čak i na uštrb investicija. Smanjenje PDV-a poslodavcima je manje važnije od rastrerećenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sastanku je, kao moderator – bio i ministar rada i mirovinskoga sustava Marko Pavić koji je izjavio kako je ministar Marić na sastanku napravio dobru analizu stanja, a analiza se nastavlja sa socijalnim partnerima – o svim mogućim rješenjima. Nije htio odgovoriti na pitanje je li zadovoljan rješenjima koje je predložio ministar financija.

Krešimir Sever izjavio je uoči sastanka kako sindikati nisu bili uključeni u pripremu reforme te da su sve doznali iz izjava dužnosnika u medijima. “Sve ono što smo doznali, nije ono što smo očekivali. Najave da će se ići u ukidanje najveće stope ili granice u ulazak u najviši porezni razred – ništa od toga ne ide na ruku radnicima, informatičarima i liječnicima nego raznim predsjednicima uprava. Oni koji su na minimalnoj i medijalnoj plaći neće dobiti ništa”, kazao je sindikalist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.