Štern: i prije je bilo zahtijeva za gašenje rafinerija jer to povećava konkurentnost MOL-ovih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj

Davor Štern, bivši predsjednik Inina nadzornog odbora i naftni konzultant, u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvoga rekao je kako su predstavnici Vlade na jučerašnjoj sjednici Uprave Ine napravili jedino moguće, napustili sjednicu, kako bi se odluka o zatvaranju rafinerije Sisak bar odgodila na neko vrijeme, prenosi HRT.

“I prije je bilo zahtijeva za gašenje rafinerija jer ono povećava konkurentnost MOL-ovih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. I ja da sam u MOL-u razmišljao bih kao i oni”, rekao je Štern. Ponovio je kako je obveza MOL-a bila modernizacija rafinerija. Štern je rekao i da nastavak ovakvog, kako je rekao, nakaradnog upravljanja Inom, izlazi iz okvira nadzornih odbora i uprave i prelazi u ekonomsko-političku sferu. Gašenje rafinerija je političko-ekonomsko pitanje od prvorazrednog značenja i to je nešto o čemu bi trebali razgovarati ministri gospodarstava Hrvatske i Mađarske, pa čak i premijeri, smatra Štern.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se Mol poziva na negativne rezultate bilance koje im donosi upravo rafinerija, Štern smatra, da ako bi se gledalo dugoročno, mogli bi se naći i ekonomski razlozi za njihovo održavanje. “Borbu za sisačku rafineriju možemo usporediti s borbom za Sisak u vrijeme Domovinskog rata”, istaknuo je Štern.

Goran Šaravanja, glavni ekonomist Ine, ponovio je kako odgađanje odluke o zatvaranju rafinerije dugoročno šteti tvrtki. “Veoma brzo moramo donijeti odluku o modernizaciji rafinerije u Rijeci, a to neće biti dok se ne ugasi sisačka”. Iznio je plan prema kojem bi se u Sisku otvorio logistički centar koji bi zaposlio nekoliko stotina radnika.

“Ideja je stvoriti što više radnih mjesta. Važna nam je svaka zajednica u kojoj poslujemo, isto kao što je važno i pozitivno poslovanje tvrtke. U rafineriji dnevno gubimo 4,7 milijuna kuna dnevno, gubimo novac koji bi se mogao koristiti za investiranje. Ideja je učiniti poslovanje rafinerija efikasnim”, istaknuo je Šaravanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.