Tko je Antonio Alvarez III, čovjek koji će voditi Agrokor?

Foto: Fah

Antonio Alvarez III., kako piše Večernji list, bit će novi čelni čovjek Agrokora i bit će zadužen za predstojeći proces restrukturiranja kompanije. Banke, glavni vjerovnici Agrokora potpisale su jučer kasno navečer stand-still aranžman, nakon što je nekoliko sati ranije na to pristao i Ivica Todorić u ime Agrokora. A i prije potpisivanja, sve su bile suglasne, kako doznajemo, da na čelnu poziciju zasjedne Alvarez koji ima bogato iskustvo na istim pozicijama u nizu kompanija. Potpis aranžmana uslijedio je nakon sastanka banaka potpisnica s bankama i faktoring društvima koje su pristale na odgodu naplate po mjenicama od dobavljača i koje će u sljedećem razdoblju također dati potpis na primjenu aranžmana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se u Vladi s najvećim dobavljačima Agrokora sastaju predsjednik Vlade Andrej Plenković, potpredsjednica Martina Dalić i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić. Moraju uvjeriti dobavljače da i oni budu suglasni da se aranžman poštiva, a za očekivati je da to neće biti problem, jer su banke i faktoring društva pristale na odgodu naplate, a što je ovaj tjedan bio velik udarac dobavljačima.

Banke složne

“Standstill ugovor između banaka i tvrtke Agrokor, službeno je stupio na snagu potpisom svih uključenih strana. Ostali financijski vjerovnici Agrokora pozvani su pridružiti se sporazumu”, stoji u priopćenju poslanom medijima kasno jučer navečer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke koje su potpisale aranžman su Sberbank, VTB banka, Privredna banka, Zagrebačka banka, Raiffeisen i Erste banka. U priopćenju kažu da je cilj standstill ugovora olakšati napore kompanije u rješavanju pitanja likvidnosti i podmirivanja dospjelih obveza prema dobavljačima, osigurati nastavak kontinuiteta operativnog poslovanja i zaštite vrijednosti koncerna, kao i predstaviti osnovu za njegovo održivo restrukturiranje. Taj posao trebao bi predvoditi Antonio Alvarez. On je izvršni direktor za restrukturiranje u Europi u konzultantskoj kući Alvarez&Marsal, koju je ruska Sberbanka prije nekog vremena angažirala za pronalazak izlazne strategije u Agrokoru. Ti globalni konzultanti specijalizirani su za rješavanje kriznih situacija. Uz Alvareza, navodno bi se u užem timu trebali naći i konzultanti iz McKensiya i Deloitta, koji su također već prisutni u kompaniji, a sva tri konzultanta već su navodno i ušli u srž poslovanja Agrokora, koji baš i nije jednostavan za shvatiti nekim zapadnim kompanijama.

Antonio Alvarez, kako piše u opisu na službenim stranicama konzultantske kuće Alvarez&Marsal, imao je ključnu ulogu u nekoliko značajnih projekata restrukturiranja i poboljšanja poslovanja kroz 25 godina rada u državnim i privatnim tvrtkama u nizu europskih zemalja. Dio poslova restrukturiranja bio je vezan i za maloprodajne lance, njih oko 3.000 u 20 zemalja. Kako piše u opisu njegova posla, fokusira kompaniju na poboljšanje izvoza, produktivnosti, proizvodnje i procesa konsolidacije.

Uz sve to brine i o financijskom toku i primjerice potrebnom kapitalu, odnosno sve o čemu treba znati osoba za restrukturiranje. A to je Agrokoru hitno potrebno, jer taj preogroman i preopterećen sustav treba smanjiti ili podijeliti na više dijelova, te utvrditi sve obveze, posebno one koje nisu dio bilance, pronaći smjer kako ih pokriti, te u konačnici sigurno i neke dijelove kompanije nakon čišćenja prodati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bogato iskustvo

Osim što je pomogao u restrukturiranju kao savjetnik u nekim kompanijama, u nekima je bio imenovan i u uži tim uprave, kao što će i sada biti slučaj u Agrokoru. Pa je tako vodio južnoafričku Edcon grupu, španjolsku Abengoa grupu te Ayming grupaciju sa sjedištem u Francuskoj.

Kako piše u njegovoj biografiji, diplomirao je na Sveučilištu Notre Dame te je završio MBA na Sveučilištu Cornell. Iako neki od dionika slučaja sumnjaju da stranac može brzo izliječiti kompaniju te da i možda neće imati socijalnu osjetljivost, veći dio misli da je to bolji izbor, jer ga ničiji interesi neće kočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.