Uprava INA-e na današnjoj je sjednici donijela jednoglasnu odluku o Programu zbrinjavanja viška radnika, za koji će kompanija izdvojiti više od 100 milijuna kuna, priopćeno je iz Ine, dok se naslužbeno doznaje da bi odluka o rafinerijskom poslovanju mogla biti donesena za oko mjesec dana.
Po neslužbenim informacijama, Uprava Ine je dogovorila raspored sastanaka na kojima će se dogovarati strategija vezano iz rafinerijsko poslovanje, a za otprilike mjesec dana mogla bi biti donesena i odluka o rafinerijskom poslovanju.
Kako se pak navodi u priopćenju sa današnje sjednice Uprave, jednoglasno je donesena odluka o Programu zbrinjavanja, u koji je, kako je ranije objavljeno, uključeno 338 radnika.
U Sklopu provedbe Programa, navodi se, kompanija razmatra model otpremnina koji trenutno, sukladno Kolektivnom ugovoru, iznosi 60 posto prosječne mjesečne plaće radnika po godini rada kod poslodavca, a bez ograničenja iznosa otpremnine.
Očekuje se da će kompanija za otpremnine izdvojiti više od 100 milijuna kuna te da će u prosjeku otpremnine za branitelje iznositi oko 300.000 kuna neto, a za ostale oko 220.000 kuna neto, stoji u priopćenju sa sjednice Inine Uprave.
Napominje se kako je program zbrinjavanja pokrenut uslijed organizacijskih promjena i promjena u radnim procesima i tehnologiji te slijedeći potrebu da se postigne veća razina učinkovitosti i dugoročno održi konkurentnost.
Podsjeća se kako je već ranije istaknuto da kompanija nastavlja tražiti druga prihvatljiva rješenja za radnike koji su proglašeni viškom, što uključuje njihovu prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, rad u nepunom radnom vremenu ili zapošljavanje radnika na drugim poslovima u skladu s poslovnim potrebama te traženim kompetencijama i kvalifikacijama. Predviđa se da će se time smanjiti broj radnika obuhvaćenih programom.
Tako se neslužbeno saznaje da je od 338 radnika uključenih u program već nađeno rješenje za njih 30.
Najavljuje se da će Hrvatski zavod za zapošljavanje zaprimiti Program u idućim danima, u skladu sa zakonskom procedurom.
“Inina Uprava odgovorna je za uspješno i održivo poslovanje kompanije te se u svjetlu trenutnih poslovnih okolnosti i kroz racionalizaciju radne snage ulažu dodatni napori kako bi se kreirali preduvjeti za daljnji razvoj kompanije”, navodi se u priopćenju sa današnje sjednice Uprave Ine.
Inače, Nadzorni odbor Ine pozvao je početkom ovog mjeseca (2. listopada) Upravu kompanije da finalizira strategiju rafinerijskog poslovanja i cjelokupnu strategiju kompanije te zaključio kako bi dva najveća dioničara Ine (Vlada i MOL) trebala postići dogovor o strategiji i modelu korporativnog upravljanja.
Uprava Ine na sjednici 24. rujna nije donijela odluku o Ininom rafinerijskom poslovanju, tada su članovi Uprave, koji u tom tijelu predstavljaju hrvatsku Vladu, napustili sjednicu i time srušili kvorum, kada su procijenili da bi mogli biti preglasani u ključnim odlukama, kao što je sudbina Rafinerije nafte Sisak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa