Uz dosadašnju mogućnost neradnog petka i neradni četvrtak

Vlada je na današnjoj sjednici usvojila prijedlog zakona o potporama za očuvanje radnih mjesta, kojim se, uz dosadašnju mogućnost neradnog petka, otvara i mogućnost neradnog četvrtka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić kaže da bi Vlada provedbom predloženog zakona ove godine mogla spasiti dvije tisuće radnih mjesta. Dodaje da je za predložena zakonska rješenja dobio potporu socijalnih partnera, a u proračunu je za provedbu zakona osigurano pet milijuna kuna u ovoj godini.

Zakon će, prema njegovim riječima, omogućiti poslodavcima u poteškoćama, koji izrade program poslovnog oporavka i program za očuvanje radnih mjesta, a regulirali su obveze poreza i doprinosa, korištenje potpora za očuvanje radnih mjesta, kao potpora male vrijednosti.

Pri tome se potpora za skraćivanje punog radnog vremena utvrđuje kao razmjerni dio iznosa plaće za broj radnih sati za koje je radniku skraćeno radno vrijeme, a najviše do iznosa minimalne plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladinim prijedlogom se, uz dosadašnju mogućnost neradnog petka, otvara i mogućnost neradnog četvrtka. Naime, prema prijedlogu zakona, poslodavac skraćuje puno radno vrijeme tako da se kao puno radno vrijeme za pojedinog radnika, odredi radno vrijeme u trajanju od najmanje šezdeset posto punog radnog vremena prije njegova skraćivanja. Preostalih 40 posto odnosi se na 16 sati, odnosno dva radna dana.

Radniku kojemu je skraćen radni tjedan država će, kao i do sada, isplaćivati razliku plaće za razmjeran broj radnih sati za koje mu je skraćeno radno vrijeme.

Novost u odnosu na dosadašnje rješenje je i to što će se potpore za očuvanje radnih mjesta usmjerene na radnika moći koristiti 12 umjesto dosadašnjih šest mjeseci. Vlada uz to otvara i mogućnost 12-mjesečnog korištenja potpore za neradne dane unutar tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.