Europska komisija još 2013. godine ocijenila je kako je uspostava isključivih gospodarskih pojaseva u Sredozemlju dobar način upravljanja resursima koji može pridonijeti održivom rastu, a Hrvatska bi uspostavom takvog pojasa mogla dobiti 133 milijuna eura godišnje, 29,3 milijuna više nego sada (oko 222 milijuna kuna). Ipak, Vlada na čelu s SDP-om Zorana Milanovića odbila je tu mogućnost.
Vlada je bila tog mišljenja zbog postojanja Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) i navodnog nepostojanja značajne razlike u njegovom sadržaju u odnosu na isključivi gospodarski pojas, a jedan od razloga je i činjenica da su suverena prava istraživanja i iskorištavanja rudnog i drugog bogatstva morskog dna i podzemlja zaštićena u okviru epikontinentalnog pojasa.
Značenje gospodarskog pojasa
Zanimljiva je činjenica da su Island i Norveška zbog gospodarskog pojasa odustali od ulaska u Europsku uniju, Island jer tu ima ribu, a Norveška jer im se na udaljenosti 200 nautičkih milja nalaze najvažniji resursi – nafta i riba.
Također, većina “morskih” zemalja EU-a ima neki oblik zaštićene zone, a najčešće je riječ o isključivom gospodarskom pojasu. Učinile su to Belgija, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Irska, Latvija, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Od zemalja koje imaju izlaz samo na Mediteran, to su učinile Bugarska, Rumunjska, Španjolska i Malta. Samo ekološku komponentu proglasile su Italija, ali i Slovenija.
Članice EU temeljem zajedničke ribarstvene politike EU ne smiju braniti drugim državama članicama obavljanje ribolova u svojim gospodarskim pojasevima, već da jedino imaju pravo nadzora i kontrole nad svim plovilima koje zateknu njima.
Hrvatska bi trebala proglasiti gospodarski pojas jer zajednička ribolovna politika EU ne funkcionira dobro, pa Europska unija zato želi da se zemlje članice same pobrinu za taj dio.
Gospodarski pojas bi značio punu jurisdikciju, ako proglasimo gospodarski pojas, zbog administracije smo u problemu jer smo za to i odgovorni. Ipak, u Hrvatskoj o moru brinemo samo u vrijeme godišnjih odmora i kada imamo korist od turizma.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.