Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman obratio se javnosti povodom obustave sudskog procesa protiv četiri para iz Hrvatske u Zambiji, a na pitanje o priopćenju MVEP-a, gdje se spominje pomoć istima nije definirao što znači “pomoć u kupnji karata za Hrvatsku”. Znači li to da će karte za povratak iz Zambije u Hrvatsku platiti hrvatski građani, porezni obveznici?
“Tijekom cijelog tog postupka MVEP i veleposlanstvo su pružali konzularnu pomoć, to smo dužni za svakog državljanina ostvariti, bez obzira gdje bio i što počinio. Ostvareni su brojni međunarodni kontakti. Mi smo s ciljem boljeg informiranja sugovornika i zalažući se za stanje hrvatskih državljana razgovarali i s ministrom vanjskih poslova Zambije, šefom EU delegacije u Lusaki, a kontaktiran je i tamošnji ministar pravosuđa”, rekao je Grlić Radman na konferenciji za medije.
> Zambija: Sudski postupak protiv 8 Hrvata prekinut, u roku od 48 sati moraju napustiti zemlju
> Afera Zambija: Legalizaciju isprava iz Konga zaobišli i uhićeni i hrvatski sudovi iako postoje jasne upute
Upitan na kakvu se pomoć misli u priopćenju rekao je da će “hrvatskim državljanima biti pružena pomoć ako im treba organizirati prijevoz do zračne luke ili pomoći u kupnji karata za Hrvatsku”.
Ovaj dio možete poslušati na samom kraju videa koji donosi Večernji list:
Upit MVEP-u
Narod.hr poslao je Ministarstvu upit o riječima ministra Grlića Radmana o pomoći kod kupnje karata za četiri para iz Hrvatske uhićena početkom prosinca u zračnoj luci u Ndoli, trećem najvećem zambijskom gradu, zbog sumnje na trgovinu ljudima, odnosno zbog sumnje u valjanost dokumenata o posvojenju maloljetne djece iz DR Konga.
Pitali smo ih znači li to da će karte za povratak iz Zambije u Hrvatsku i druge troškove platiti hrvatski građani, porezni obveznici? Zanimalo nas je i plaćaju li se takvi troškovi svim hrvatskim državljanima koji se nađu u ovakvoj ili sličnoj situaciji? Odgovor ćemo objaviti kad ga dobijemo.
Obustava postupka i značenje ove odluke
Podsjetimo, osmero hrvatskih državljana koji su uhićeni zbog sumnje na trgovinu djecom mora napustiti zemlju u roku 48 sati nakon što je država Zambija na današnjem ročištu putem državnog tužitelja Mahapea Libakenia zatražila obustavu postupka protiv njih. Pritom se pozvala na članak zakona koji donosimo u nastavku.
Država je podnijela zahtjev da se predmet obustavi prema odjeljku 88 (a) Zakona o kaznenom postupku, poglavlje 87 Zakona Zambije, koji kaže:
“U svakom suđenju pred nižim sudom, svaki državni odvjetnik može, uz suglasnost suda ili po uputama ravnatelja državnog odvjetništva, u svakom slučaju prije izricanja presude, odustati od gonjenja bilo koje osobe; i nakon takvog povlačenja
(a) ako je to napravljeno prije nego što je optužena osoba pozvana da iznese svoju obranu, ona će biti otpuštena, ali takvo otpuštanje optužene osobe neće moći biti zapreka kasnijim postupcima protiv nje zbog iste činjenice“.
>Primjer Ivone i Noah Kraljević i njihovih prijateljica: Kako transrodni/homoseksualni parovi ‘posvajaju’ djecu?
>Jeste li znali da trgovina ljudima uključuje i ilegalno posvajanje djece?
>Pilatovsko priopćenje Vrhovnog suda o aferi Zambija: Evo što je sporno
To znači da je postupak obustavljen, ali da i dalje postoji mogućnost da se vode novi postupci protiv istih osoba zbog sumnje na trgovinu djecom.
Sudac Dominic Makalicha, koji je odobrio zahtjev naglasio je da obustava nije oslobađajuća presuda, prenosi Mwebantu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa