“To je iznimno loše. Cilj te inicijative je samo stvoriti nove podjele u društvu. Sadašnje ime je sasvim prikladno – ime Republike Hrvatske ne postoji ni na jednom trgu u glavnom gradu“, ističe o idejama za vraćanje trga komunističkom diktatoru Titu i uznemirujućim porukama podrške komunističkom totalitarizmu za Narod.hr Ante Beljo, predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva i jedan od bliskih suradnika prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.
Zagrebačka vladajuća stranka Možemo ponovno izaziva zgražanje podržavanjem totalitarnog komunističkog režima. Nakon šokantne izjave osobe zadužene za odnose s javnošću te stranke, Josipa Jagića, koji je na društvenim mrežama poručio da su vremena u kojima je ljevica ubijala katoličke svećenike bila “dobra stara vremena”, pojavila se i podrška stranke vraćanju imena jugoslavenskog komunističkog diktatora Tita u Zagrebu. Uznemirujuće je da, usprkos Jagićevu opravdanju u kojemu se on pokušava izvući na “ironiju”, stranka Možemo nije smatrala potrebnim otkazati suradnju s tom osobom. Istovremeno, glede prijedloga SDP-a o vraćanju Titova imena na zagrebački trg Republike Hrvatske, gradonačelnik Tomašević kaže da će stranka Možemo, kada dođe do glasovanja u Skupštini, podržati taj prijedlog.
> Krug za Trg – vjernost žrtvama koja je dala rezultate
> Tomaševićev PR zazivao Titovo ubijanje svećenika, sad on najavljuje vraćanje Titovog trga
O svemu ovome razgovarali smo s Antom Beljom, predsjednikom Hrvatskog žrtvoslovnog društva koji je djelovao i kao koordinator Kruga za trg, građanske inicijative za Hrvatsku bez komunističke simbolike.
Narod.hr: Godinama ste se zalagali za uklanjanje imena komunističkog diktatora Tita iz Zagreba, što se i dogodilo krajem 2017. Kako gledate na trenutačnu inicijativu zagrebačkog SDP-a kojom se želi vratiti Titovo ime na trg Republike Hrvatske u Zagrebu kao i na najavu gradonačelnika Tomaševića da će njegova stranka Možemo podržati taj prijedlog?
Ante Beljo: To je iznimno loše. Cilj te inicijative je samo stvoriti nove podjele u društvu. Sadašnje ime je sasvim prikladno – ime Republike Hrvatske ne postoji ni na jednom trgu u glavnom gradu. Kada je nešto gotovo jednoglasno usvojeno, kakvog smisla ima to dovoditi u pitanje osim zato da bi se stvorile nove tenzije u društvu koje skreću pažnju s daleko važnijih stvari koje bi trebalo rješavati?
Narod.hr: Veličanje komunističkog totalitarizma prisutno je u zagrebačkoj vladajućoj stranci Možemo. Tako je osoba zadužena za odnose s javnošću te stranke, Josip Jagić, nedavno na društvenim mrežama slavila ljevičarsko ubijanje katoličkih svećenika. Koji je Vaš komentar na to?
Ante Beljo: U civiliziranom društvu takva izjava ne bi nikome uopće pala na pamet. To je za svaku osudu i za kaznu. Državne institucije bi o tome trebale voditi brigu. One iznose stavove o nekom govoru mržnje, a ovdje, gdje je takav govor očit, gdje je riječ o govoru mržnje najgore vrste, šute. To je nedopustivo. DORH i državne institucije bi trebale nešto učiniti po tom pitanju. Nije dovoljno samo prihvatiti stavke iz određenih rezolucija Vijeća Europe, Europskog parlamenta i Hrvatskog sabora koje su davno donesene već i djelovati po njima. Ovaj postupak je u potpunoj kontradikciji s tim dokumentima.
S druge strane, riječ je o izravnom vrijeđanju hrvatskih katolika. To je u jednom civiliziranom društvu koje poštuje najosnovnije norme pristojnog ponašanja, neprihvatljivo. Tako nešto ne smiju izjaviti kada je u pitanju holokaust – nedavno smo imali komemoraciju. Takve stvari se ne usude reći kada su u pitanju Židovi i židovske žrtve. Ali kad se radi o hrvatskim katolicima znaju da neće odgovarati. U slučaju, primjerice, vrijeđanja žrtava holokausta, imali bi problema ne samo u Hrvatskoj već u čitavom svijetu. Tako bi trebalo biti i u slučaju bilo kakvog drugog vrijeđanja žrtava, zaključuje Beljo za Narod.hr.
*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija