Branimir Glavaš – pregled pravnih zavrzlama – iz zatvora na slobodu i opet u zatvor…

Situacija oko slučaja Branimira Glavaša nikako da se smiri. Otkad je ponovno uhićen i smješten u Remetinec, Glavaš štrajka glađu, no, on nije kao drugi zatvorenici koji pod štrajkom glađu podrazumijevaju odbijanje zatvorske hrane, a namirnice koje kupuju u kantini jedu, nego on u proteklih nekoliko dana nije jeo ništa, a nije uzimao ni tekućinu. Zbog toga je završio u zatvorskoj bolnici, ali kako nije dopustio da ga pregledaju vraćen je natrag u ćeliju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavaš je 6. ožujka uhićen šesti put u devet godina zbog ratnog zločina u Osijeku. Nije mu ovo prvi štrajk glađu, štrajkao je na taj način i kada su ga zatvorili prvi put, u listopadu 2006.

Sada za Glavaša, baš kao i za druge zatvorenike, vrijedi ista zatvorska rutina: ustajanje je u sedam, slijede osobna higijena i pospremanje sobe pa doručak. Dnevno može u šetnji zatvorskim krugom provesti dva sata.

Pet godina i dva mjeseca zatvora nije bilo dovoljno?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekujem da poštuju Ustav i pravne konvencije o ljudskim pravima ili neka se raspuste”, poručio je Glavaš na dan kada je uhićen. Uhićenje se očekivalo, pa se noć prije u njegovom stanu nije spavalo.

“Piše da njegovih devet mjeseci i 29 dana istražnog zatvora nije dovoljno da pokrije maksimalni rok pritvora. Bez obzira na to što je u zatvoru proveo pet godina i dva mjeseca. Ovo je pravno ludilo”, komentar je njegovog odvjetnika Radana Kovača na uhićenje.

Ogorčen je ovakvim uhićenjem bio i njegov sin Filip: “Ovo je sramota hrvatske države i hrvatskog pravosuđa! Nakon gotovo odležane dvije trećine kazne ponovno ga hapse, hapsili su ga prije osam godina, hapse ga sada i hapsit će ga za osam godina. Mi se nećemo predavati, on je heroj Domovinskog rata, ovo nam daje inat za daljnju borbu. Već je navikao, šesti put je uhićen, u ovoj državi ga više ništa ne može iznenaditi, duboko se nadao da neće biti uhićen, ali to je držao s rezervom”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrhovni sud ga vratio u zatvor

Glavaš je u zatvor vraćen rješenjem Vrhovnog suda kojim je prihvatio žalbu državnog odvjetnika te odredio Branimiru Glavašu istražni zatvor.

“Prihvaća se žalba državnog odvjetnika, preinačuje se pobijano rješenje na način da se protiv optuženog Branimira Glavaša određuje istražni zatvor iz osnove u članku 123. stavku 2. Zakona o kaznenom postupku koji po ovom rješenju može trajati do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka, ali ne dulje od kazne na koju je optuženi Branimir Glavaš nepravomoćno osuđen”, stoji u odluci Vrhovnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud ukinuo prethodnu presudu Vrhovnog suda, ali to nije bilo dovoljno

Inače, Branimiru Glavašu Ustavni sud 12. siječnja 2015. ukinuo je presudu u slučajevima “garaža” i “selotejp” u kojima je pravomoćno osuđen na osam godina zatvora. Ustavni sud djelomično je usvojio ustavnu tužbu i ukinuo osuđujuću presudu Vrhovnog suda Branimiru Glavašu. Zanimljivo je kako su donošenjem odluke poprilično prekoračili uobičajeno vrijeme za odlučivanje o ustavnoj tužbi zbog čega se Glavaš obratio i Europskom sudu za ljudska prava.

Glavaš je tužio Republiku Hrvatsku i traži pravdu na sudu u Strasbourgu. Tamo mu se nudi nagodba – iznos od dvije i pol tisuće eura i podmirenje sudskih troškova.Kako je rekao, on to ne želi, nego želi jedan euro i izreku “Kriva je Republika Hrvatska”.

Ukinuta presuda, pa je ukinut i istražni zatvor

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odmah po odluci Ustavnog suda Glavaševi odvjetnici su uputili žalbu Vrhovnom sudu tražeći da se, nakon što je Ustavni sud ukinuo presudu protiv Glavaša, ukine i rješenje o određivanju istražnog zatvora. Objasnili su da pošto ni po jednom od Zakona o kaznenom postupku, koji se u nekoliko navrata mijenjao, “privremeno oduzimanje slobode ne može trajati dulje od četiri godine, očito je odavno proteklo vrijeme u kojem je pritvor, ili istražni zatvor, bilo moguće produljiti ili dalje održati”.

Nakon toga se Glavaš iz zatvora u Mostaru vratio u Hrvatsku. Po njegovom dolasku u Hrvatsku održana je i sjednica Izvanraspravnog vijeća koje je odlučilo odbaciti zahtjev Županijskog državnog odvjetništva da se Glavašu odredi istražni zatvor te on ostaje na slobodi. Nije postojala nikakva odluka o istražnom zatvoru jer je po sili zakona ona prestala postojati kada je Glavaš otišao na izdržavanje kazne u BiH. Poslije takve odluke tužiteljstvo je podnijelo zahtjev da se Glavašu odredi istražni zatvor zbog opasnosti od bijega, ali je i on odbijen.

Na ovu odluku bila je dopuštena žalba Vrhovnom sudu, a po žalbi državnog odvjetnika Glavaš je i vraćen u zatvor.

Ova priča još nije gotova, Glavaš je trenutno u zatvoru, a što slijedi i što nose komplikacije oko Zakona o kaznenom postupku i nove odluke sudova, tek ćemo vidjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.