Cijena Plenkovićeve vlade: Nedodirljive HNS-ove afere

Uz neke se političare, donedavne ministre vežu različite afere koje se ni nakon njihova odstupanja s mjesta ministara ne rješavaju. Unatoč pokrenutim postupcima i otvaranju slučajeva, čini se da neki političari uživaju potpunu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anka Mrak Taritaš, nekadašnja predsjednica Gradske organizacije Hrvatske narodne stranke – Liberalni demokrati (HNS) Grada Zagreba opterećena je brojnim optužbama, ali i istragom koju je pokrenuo DORH. U početku obnove poplavljenih mjesta – Gunje, Rajeva Sela, Strošinaca… – prikazivalo ju se kao junakinju, a kasnije pozvalo na odgovornost zbog, kako ju se optužuje, preplaćenih radova.

Anka Mrak Taritaš i obnova kuća u Gunji pod istragom DORH-a?

Načelnik Gunje iznosi teške optužbe za Anku Mrak Taritaš!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svakom obnovljenom kvadratu u Gunji “pojavljuje se razlika od 5810 kuna za što je odgovorna isključivo bivša ministrica Mrak Taritaš jer ona je ta koja je sve držala pod kontrolom i o svemu je odlučivala”, upozorio je Hrvoje Lucić, načelnik Gunje.

Aferama opterećena Mrak Taritaš platila pola duga, a tvrdila da ne postoji: Uz preplaćenu obnovu Gunje što je još zamračeno?

Redakcija Bujice na uvid je dobila strogo povjerljive dokumente iz kojih je vidljivo da je Policijski Uskok ozbiljno istraživao ne samo izgradnju tijekom obnove u Gunji po 1700 eura za kvadrat i četke za WC od 280 kuna, već se pod istragom našao i cijeli niz tvrtki iz Vinkovaca, Osijeka, Đakova i Zagreba zbog sumnji u namještanje poslova, protuzakonite provizije i milijunske pronevjere u poslovima rušenja kuća i odvoza smeća na poplavljenom području Županjske Posavine tijekom 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bujica objavila dokumente: Anka Mrak-Taritaš odobrila obnovu u Gunji za 1700 € po kvadratu!

Neugodna afera koja bi mogla ozbiljnije uzdrmati Anku Mrak-Taritaš, ali i dovesti istražitelje do Ivana Vrdoljaka – vezana je uz izgradnju 38 POS-ovih stanova u Osijeku, navodi Bujica. U studenom 2013. godine, kao ministrica graditeljstva upravo je Mrak-Taritaš izdala pozitivno mišljenje za otkup zemljišta na kojem će se graditi stanovi i to po višestruko većim cijenama od realnih. Tako ispada da je APN-u naloženo da zemljište u osječkom Sjenjaku otkupljuje po cijeni od 340 eura za kvadrat, iako je najviša cijena koja se i danas može pronaći na Njuškalu sedam puta manja i iznosi 40 eura. Zemljišta u centru Osijeka otkupljivali su po 540 eura za kvadrat, iako se najskuplje zemljište tamo danas prodaje za tri puta manji iznos!

Ljubić i Letica: Što je sve zamračila HNS-ova Anka Mrak Taritaš?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Vrdoljak također je političar uz kojega se vežu brojne afere koje su do nedavno izlazile u javnost.

Brojne afere Ivana Vrdoljaka – potencijalnog predsjednika HNS-a

 Saborski zastupnici su početkom veljače predbacili Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA) da je propustila građane pravodobno informirati da ugradnja razdjelnika za toplinsku energiju ne znači nužno i uštede u kućnom budžetu. Na pitanje zašto nisu napravili studiju isplativosti, bivši ministar Ivan Vrdoljak rekao je kako su stručne službe procijenile da to nije potrebno. Građani su tako prevareni za milijarde kuna. Cijelo vrijeme isticano je da će ugradnjom razdjelnika građani uštedjeti, a što je zapravo bila obmana.

Rastom Vrdoljakove političke moći rasla je i dobit Prvog plinarskog društva!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivšem ministru gospodarstva Vrdoljaku zamjeralo se kako navodno ima rođake koji su u unosnim poslovima, koje iz državne kase dodjeljuju ljudi koje je sam Vrdoljak postavio na odgovorna mjesta. Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Druga firma, koju je ministar osmislio isključivo za biznis s HEP-om, je Terra d.o.o. i koja nominalno glasi na Juliju Đanić, suprugu Gorana Đanića, načelnika Podgorača kod Našica, inače kuma ministra Vrdoljaka s kojim je ovaj “jako dobro” poslovao dok je bio zamjenik gradonačelnika Osijeka.

Zbog afera je u središtvu pozornosti svojevremeno bio i nekadašnji SDP-ov ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina. 2016. godine je Europska komisija blokirala poticaje zbog sumnje da se radilo o mogućem pogodovanju i nepravilnostima tijekom njegovog mandata. Blokiranih je bilo čak 1,23 milijarde kuna.

Tihomir Jakovina – bivši ministar poljoprivrede koji je išao iz afere u aferu

“Nadzor smo aktivirali jer smo imali ozbiljne sumnje u stvaranje umjetnih uvjeta, s obzirom da su poduzeća koja su dobila potpore osnovana tri mjeseca prije objave natječaja, imala su iste vlasnike i adrese, svi projekti su potpuno komplementarni, a tražene potpore odgovaraju maksimalnom iznosu” , isticala je tada Christina Borchmann, direktorica Glavne uprave poljoprivrede i ruralnog razvoja Europske komisije.

Gdje je danas bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina koji je ostavio brojne afere iza sebe?

Kada je Ministarstvo poljoprivrede u mandatu SDP-ovca Tihomira Jakovine izradilo pravilnik i pripremilo natječaj, Marijana Petir je, kako kaže, primjetila da se stvaraju neki umjetni uvjeti koji će pogodovati određenim tvrtkama. Program ruralnog razvoja namijenjen je prije svega obiteljskim gospodarstvima, stoga smo apelirali na ministra Jakovinu da promjeni pravilnik koji omogućuje kasnije malverzacije te da poništi natječaj. Ministar se na to oglušio, rekla je.

Tihomir Jakovina tvrdi da nije bilo pogodovanja na natječajima, a iza sebe već ima brojne ‘repove’

Mostov zastupnik Miro Bulj početkom travnja 2017. tijekom izbijanja afere s Agrokorom upozorio je da su za SDP-ova ministra poljoprivrede Jakovine dvije milijarde kuna potrebnih OPG-ovima otišle Todoriću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.