Dio profesora Hrvatskih studija stupilo u štrajk

Foto: Fah

Profesori Hrvatskih studija koji su članovi Sindikata znanosti i visokog obrazovanja danas su stupili u štrajka čije vrijeme nije ograničeno, priopćio je Hini sindikalni povjerenik Tomislav Janović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesori Hrvatskih studija koji su članovi Sindikata znanosti i visokog obrazovanja danas su stupili u štrajka do ispunjenja zahtijeva, priopćio je sindikalni povjerenik Tomislav Janović.

Rektor Boras: Studenti i profesori Hrvatskih studija nemaju razloga za brigu

(VIDEO) Zašto studenti kreću u blokadu Hrvatskih studija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski studiji ne samo da se ne ukidaju…

U štrajku je 17 osoba u znanstvenom i znanstveno-nastavnom zvanju što je blizu trećinu nastavnika na Hrvatskim studijima, koji drže oko 50 kolegija, kazao je Janović.

> Hrvatski studiji: Upisna kvota od 15 mjesta za studij filozofije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tražimo da nam se osigura pravo na sveučilišnu autonomiju te socijalna i gospodarska prava koja iz toga proizlaze, kazao je.

Voditelj sindikalne podružnice Tomislav Janović kazao je da se Sveučilište formalno treba odrediti prema tim zahtjevima, ali da ne očekuje nikakav zaokret u tom pogledu.

Ta je sindikalna podružnica donijela odluku o štrajku 22. ožujka, dva dana nakon što su studenti pokrenuli blokadu nastave, ali su imali uobičajeni proces mirenja, koji nije dao rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imali smo novo izjašnjavanje članova sindikata i većina je mišljenja da bez štrajka nećemo moći osigurati svoja prava, kazao je Janović.

Rektor Damir Boras izjavio je ranije da štrajk nije opravdan jer, po njemu, radna i socijalna prava zaposlenika nisu ugrožena.

Studentski sabor je u protekli petak donio odluku o odgodi blokade do 11. travnja, kada će zasjedati Senat Sveučilišta u Zagrebu za koji se očekuje da će potvrditi odluku Znanstveno-nastavnog vijeća Hrvatskih studija o upisnoj kvoti od 15 studenata.

> Tito kao simbol prosvjeda na Hrvatskim studijima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, zagovornici blokade na Hrvatskim studijima koji u lijevim medijima imaju veliku podršku zbog istog svjetonazora, u svojoj propagandi postaju sve ekstremniji.

U jednom od mnogih članaka koji hvali ciljeve blokade na Hrvatskim studijima, ekstremno lijevi portal Telegram.hr istaknuo je, prenoseći komentar s Twittera podupiratelja prosvjeda koji kao profilnu sliku ima prikaz Josipa Broza Tita, kao simboličnu ikonu zagovornika blokade.

Ovaj pokušaj zlopotrebe studenata za promicanje totalitarne, lijeve ideologije navodi na zaključak da su prijepori oko organizacije studija na Hrvatskim studijima, baš kao i na Filozofskom fakultetu, ustvari povezani s pokušajima opravdavanja neprihvatljivih ideoloških obrazaca te interesnih skupina koje žele kroz obrazovni sustav nametati ideologiju koja dovodi do formiranja birača za točno određene političke opcije.

Što se događa na Hrvatskim studijima?

“Kampusom i zgradom HS-a orilo se „Uprava, odlazi!“ Da je još uslijedio usklik „Mamiću, cigane!“, čovjek bi pomislio da se nalazi na Maksimiru. Takvom ambijentu doprinio je i spomenuti studentskosaborski ansambl, potpomognut trubama, zviždaljkama, bongosima i ukulelama. Možemo se tješiti činjenicom da ne živimo u JAR-u jer bismo bili bombardirani i zvukom vuvuzela.”, opisao je mag. phil. Ivan Sklizović prosvjede nekih studenata na Hrvatskim studijima.

“Uz poruku Upravi, prosvjednici su odaslali poruku studentima i nastavnicima: „Svi, van!“ Ostaje nejasan pojam „van“; odnosi li se on na tjeranje iz predavaonice, zgrade fakulteta, kampusa ili općenito iz države? Stvarna poruka je bila jasna: ili ste uz nas ili vas ne će biti. Mi, prosvjednici, preuzimamo fakultet i bit će onako kako mi želimo. Imamo nekoliko zahtjeva i tražimo apsolutno beskompromisno ispunjenje svakoga od njih. Dok se to ne dogodi, prosvjedovat ćemo i opstruirati rad fakulteta.

> Mag. phil. Ivan Sklizović: Četiri jahača antifalipse ili Kako je epidemija revolucije zarazila Hrvatske studije?

Postoji li demokratsko pravo na prosvjed? Naravno! Postoji li demokratsko pravo na bojkot? Neosporivo! Zanimljivo je da se prosvjednici pozivaju na navedena demokratska prava, a istovremeno krše demokratsko pravo na izbor. Kao što ja imam pravo prosvjedovati ili bojkotirati nastavu, tako netko drugi ima pravo slušati nastavu bez ometanja. Očito je da se ovdje pojmovi „bojkot“ i „opstrukcija“ pogrješno koriste kao sinonimi, a istovremeno se demokracija uzima proizvoljno, kako komu odgovara u određenom trenutku.

Svatko ima demokratsko pravo izraziti svoje nezadovoljstvo na bilo koji legalan i legitiman način. Sprječavati studente da slušaju nastavu nije legitimno, a u slučaju prekidanja nastavnika pri izvođenju nastave upitna je i legalnost postupka. Pravo na rad jedno je od osnovnih ljudskih prava (prema raznim međunarodnim deklaracijama i konvencijama te prema zakonima RH-a). S obzirom na to da je održavanje nastave posao nastavnika (logično!), opstruiranje iste je izravno kršenje prava na rad. Usto, necivilizirano ponašanje prosvjednika u potpunosti je neprimjereno akademskoj zajednici te iskazuje nedostatak poštovanja, kako prema nastavnicima, tako i prema fakultetu, za čiju se opstojnost navodno bore. Žalosno je da tako nisko nisu pali ni navijači prilikom prosvjedovanja”, poručio je mag. phil. Ivan Sklizović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.