Doznajemo: U udžbeniku za gimnazije skandalozna i protuustavna definicija braka

udžbeniku
Montaža: Narod.hr, izvor: iStock by Getty images/snimka zaslona

Nakon što smo imali prilike vidjeti kako se učenike hrvatskih škola reducirano ili iskrivljeno uči o vrijednostima Domovinskog rata, na red su došli brak i obitelj. Naime, čitatelj našeg portala upozorio nas je na skandalozan sadržaj koji se nalazi u udžbeniku ‘Sociologija’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadržaj suprotan Ustavu RH

Budući da je njegov sin učenik trećeg razreda gimnazije, ovaj otac je na 92. stranici navedenog udžbenika uočio skandalozan sadržaj.

Za njega, kako navodi, smatra „da je u suprotnosti sa definicijom braka iz Ustava RH“.

Možda će vas zanimati

Povučeni udžbenik povijesti prekršio Zakon o udžbenicima: Ne štiti temeljne vrijednosti i baštinu RH

Udžbenik je napisan suprotno Zakonu o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu.

Njegova percepcija pokazala se u potpunosti ispravnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jer, prema autorima ovog udžbenika iz 2021. godine, čiji je izdavač Školska knjiga, gimnazijalci uče da je ”brak društveno priznata zajednica dviju ili više osoba različitog ili istog spola usklađena s civilnim ili vjerskim zakonima”. (str. 92)

Ovo je suprotnom s definicijom braka iz Ustava RH koju su autori naveli koju stranicu prije (str. 88.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. sc. Mato Palić: ‘Definicija braka u Ustavu može biti promijenjena samo novim referendumom’

U udžbeniku stoji protuustavni navod

Da bi se lakše ‘progurala’ ova protuustavna definicija, priložene su i fotografije koje bi, prema autorima, valjda trebale učenicima lakše objasniti kako brak treba izgleda brak.

No, u udžbeniku su se potrudili i redefinirati značenje pojma obitelj.

Štoviše, autori objašnjavaju učenicima da „govoreći o tradicionalnim i o modernim obiteljima, ne možemo govoriti u kontekstu boljih ili lošijih, normalnijih ili nenormalnih obitelji“. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Pojam i praksa obitelji treba se mijenjati’

Dodaju i da se, u skladu s društvenim promjenama, „pojam i praksa obitelji može i treba mijenjati“.

Tako se na popratnim fotografijama među ostalim prikazuju obredi vjenčanja istospolnih parova te dvije žene s djetetom i psom.

Sve to bi, čini se, djeci trebalo predočiti kako izgledaju brak i obitelj ne kroz hrvatski Ustav, već kroz oči troje autora udžbenika, kao i evidentne agende koja je već (pre)duboko zakoračila u odgojno-obrazovni sustav.

Referendum za brak ‘U ime obitelji’

Prema Ustavu Republike Hrvatske, članku 62., st. 2, „Brak je životna zajednica žene i muškarca“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, upravo je na temu ustavne definicije braka u prosincu 2013. godine održan jedini narodni referendum u Hrvatskoj, koji je organizirala Udruga ‘U ime obitelji’.

Tadašnja Građanska inicijativa, a kasnije Udruga, uspješno je organizirala izjašnjavanje za pokretanje referenduma o ustavnoj zaštiti braka na kojem je 1. prosinca 2013. nešto manje od milijun hrvatskih građana (točnije, njih 946 433 odnosno 66 posto) odlučilo da u Ustav RH uđe odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca.

Deset dana kasnije, Odluka o ustavnoj zaštiti braka objavljena je u Narodnim novinama.

Možda će vas zanimati

Desetljeće od referenduma o braku: političke elite priječe nove narodne referendume!

Prvog dana prosinca obilježeno je točno deset godina od održavanja prvog narodnog referenduma od osamostaljenja Hrvatske

Čeka se odgovor Ministarstva znanosti i obrazovanja

Autori udžbenika s protuustavnim navodima su Vanja Dergić, Filip Čiček i Staša Šoh.

Je li Ministarstvo znanosti i obrazovanja upoznato s ovakvim nastavnim sadržajima i hoće li se s njegovog vrha potegnuti pitanje revizije spornih navoda, tek su neki od upita koje smo uputili resornom ministarstvu.

Odgovor ministra Fuchsa objavit ćemo po primitku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.