Grabar-Kitarović o protupožarnoj sezoni: Potrebno znati tko je odgovoran, ključna je bolja koordinacija

Foto: fah

Brojna su pitanja koja zahtijevaju odgovore i bilo bi neodgovorno ne ukazati na poteškoće s kojima smo se ove godine susretali u protupožarnoj sezoni, ali i ne razmijeniti dobra i korisna iskustva s terena, kazala je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u četvrtak u uvodu 10. sjednice Vijeća za domovinsku sigurnost, koje na Pantovčaku analizira ovogodišnju protupožarnu sezonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz članove Vijeća na sjednici sudjeluju i predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje (DUZS), Hrvatske vatrogasne zajednice, te glavni i županijski vatrogasni zapovjednici. Tema je što učinkovitije uvezivanje vatrogastva u budući sustav domovinske sigurnosti.

Ključne bolja koordinacija i primjena resursa

Predsjednica je u uvodu kazala kako zemlja ove godine, s obzirom na poplave koje su uslijedile nakon brojnih požara, nije bila pošteđena elementarnih nepogoda, a ključnim je pitanjem istaknula bolju koordinaciju i primjenu resursa koji su na raspolaganju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetivši da će prijedlog Zakona o sustavu domovinske sigurnosti uskoro biti upućen u saborsku proceduru na usvajanje, Grabar-Kitarović je upozorila da njegovim donošenjem tek počinje ustrojavanje tog sustava, te će trebati primijeniti i implementirati sva iskustva i lekcije iz ovogodišnje i svih ranijih protupožarnih sezona.

Smatra da je iz ovogodišnje protupožarne sezone vidljivo da je na tom planu moguć i ostvariv napredak, a nužnim drži jedinstveni sustav upravljanja i zapovijedanja u kriznim situacijama poput požara, s jasnom podjelom uloga, nadležnosti i odgovornosti.

“Mora biti nedvojbeno jasno tko je za što odgovoran i tko o čemu donosi odluke. Ne bismo si više nikada smjeli dopustiti da postoje nejasnoće ili različita tumačenja jesu li Oružane snage Republike Hrvatske pozvane u ispomoć, jesu li angažirane na najbolji mogući način i na najboljem mogućem mjestu i koriste li se njihovi resursi na najbolji način”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stalno se ponavljaju primjedbe da se zračne protupožarne snage u pojedinim slučajevima nerezonski angažiraju, što ograničava njihovu primjenu na mjestima gdje bi možda bile učinkovitije. Stoga, dodaje, želi čuti razmišljanja nazočnih, po mogućnosti i prijedloge o podizanju učinkovitosti sustava, pri čemu poseban problem predstavljaju vremenski uvjeti kad se zračne snage ne mogu angažirati.

Predsjednica ističe da uloga Oružanih snaga u protupožarnoj zaštiti nije ni približno jedina tema koja zahtijeva raščlambu i unapređivanje, a značajnim pitanjem smatra učinkovitost tijela lokalne vlasti u ispunjenju svoga dijela protupožarnih zadaća. “Posebno u pogledu prevencije požara, kroz održavanje i uređivanje površina i slične aktivnosti vjerujem da postoji značajan prostor za napredak”, ustvrdila je.

Očekuje preporuke DUZS-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionike je zamolila za “potpunu otvorenost” jer je nužno prepoznati i imenovati nedostatke kako bi ih se otklonilo. “Vjerujem da će to dati dobar poticaj DUZS-u da nastavi s ovim procesom i prije sljedeće sezone, sljedećeg ljeta za koje se nadamo da će biti puno mirnije i s puno manje požara, napravi možda preporuke koje su temeljene na zajedničkom iskustvu svih vas nazočnih”, rekla je Grabar-Kitarović.

Nakon nje prezentaciju, prema dnevnom redu, drži šef DUZS-a Dragan Lozančić, a potom predstavnici Hrvatske vatrogasne zajednice.

Grabar-Kitarović vjeruje da će izlaganja dviju krovnih organizacija u sustavu suočavanja s elementarnim nepogodama, pružiti dobru podlogu za daljnju raspravu, a želi čuti i iskustva i promišljanja županijskih vatrogasnih zapovjednika, koji se “zaista nalaze na prvoj crti bojišnice u borbi protiv požara, a ove godine su bili na posebnoj kušnji”.

Nakon završetka sjednice, najavljeno je, Ured predsjednice objavit će priopćenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.