Grbin: gubitak povjerenja ne može biti razlog za smjenu

Pula, 23.03.2016 - Konferencija za medije saborskih zastupnika SDP-a Tanje Vrbat Grgiæ, Željka Jovanoviæa i Peðe Grbina na temu „Istra u Državnom proraèunu za 2016. godinu“. Na slici Peða Grbin. foto HINA/ Daniel SPONZA/ ik

SDP-ov saborski zastupnik Peđa Grbin u srijedu je u Puli komentira slučaj razrješenja ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Dragana Lozančića ocijenivši da gubitak povjerenja prema nekome ne može biti razlog za smjenu jer to “nije potvrđeno ni predviđeno zakonom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Govorio sam prije mjesec i pol dana, ponovit ću i danas, kako je predsjednica Republike donijevši odluku kojom pokreće postupak razrješenja Lozančića grubo prekršila zakon jer ni jedan razlog za njegovu smjenu ne postoji, niti ga je ona navela”, izjavio je Grbin na pitanje kako komentira slučaj Lozančić s obzirom na to da Hrvatska u jeku terorističkih napada u Europi “nema šefa tajne službe”. Istaknuo je da “gubitak povjerenja ne može biti razlog za smjenu jer to naprosto nije potvrđen i predviđen zakonom”.

Rekavši kako su SDP-ovi zastupnici u Saboru pokušali razgovarati o toj smjeni i sazvati sjednicu Odbora za unutarnju politku i nacionalnu sigurnost, Peđa Grbin je naglasio kako je suprotno odredbama poslovnika vladajuća većina odbila raspravljati o Lozančiću, što je “prije nekoliko dana potvrđeno i na Odboru za Ustav”.

“Jednostavno svojim postupanjem predsjednica Republike narušava sigurnost svih građana Republike Hrvatske i mislim da bi se trebala zamisliti nad tim svojim postupanjem. Vidjeli smo jučer da je sazvala nekakvo vijeće i sastanak vezan uz nacionalnu sigurnost. Onoga koji bi se trebao brinuti o tome da nam netko ne prelazi granicu i ne čini zlodjela na području Republike Hrvatske, tamo nije bilo. To je ono što nam je donijela kohabitacija između predsjednice Grabar Kitarović i ove nove vlasti”, izjavio je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica je u utorak održala sastanak s ministrom obrane Josipom Buljevićem, načelnikom Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnikom Mirkom Šundovom te ravnateljem Vojno sigurnosno-obavještajne agencije brigadirom Ivicom Kinderom, a glavna tema razgovora bio je teroristički napad u Bruxellesu, no bilo je riječi i o stanju u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu.

Na pitanje novinara kakva je to politička poruka koja se šalje, on je istaknuo da je poruka takva da neki još uvijek misle da je Hrvatska zemlja bez zakona, i zemlja u kojoj svatko može činiti što ga je volja.

“Nažalost to je poruka koja nailazi na odjek jer vidjeli smo da je Vlada po tom principu krenula i sa smjenama na HRT-u i po neovisnim regulatornim tijelima. To će imati velikih posljedica po sigurnosti naše države, ali ima i ogromnu štetu za ugled Hrvatske u svijetu jer nama u ovom trenutku prijeti pokretanje postupaka pred Europskom unijom zato što, ne samo da kršimo naše propise, već kršimo i europsko-pravnu stečevinu koju smo godinama mukotrpno prenosili u hrvatski pravni poredak” – ustvrdio je SDP-ov saborski zastupnik Peđa Grbin. Dodao je kako sve ono, kako je rekao, “što smo radili cijelo jedno desetljeće, sada je netko, da bi ostvario sitne osobne političke ciljeve, spreman baciti u smeće”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To smo dobili takvim postupanjem hrvatske predsjednice i HDZ-a” – smatra Grbin.

Na pitanje kako komentira navodni premijerov prijedlog, a o čemu spekuliraju pojedni mediji, da za predstojnika Ureda vijeća za nacionalnu sigurnost postavi donedavnog načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Dragu Lovrića, Grbin je istaknuo kako pitanja kadroviranja u obavještajnom aparatu je pitanje o kojem trebaju raspravljati predsjednik Vlade i predsjednica Republike.

“Oni bi trebali sjesti, razgovarati i pronaći rješenje a ne nabacivati se imenima po medijima”, izjavio je Peđa Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.