Hrvatski sabor ratificirao pristup Crne Gore u NATO savez

Foto: fah

Za zakon kojim je potvrđen Protokol uz Sjevernoatlantski ugovor o pristupanju Crne Gore glasalo je 96 zastupnika, dva su bila suzdržana, a tri protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izglasavanju zakona nazočio je predsjednik crnogorskog parlamenta Ivan Brajović.

Hrvatski vojnici u mirovnim misijama

Sabor je odlučio o upućivanju dodatnih pripadnika hrvatskih Oružanih snaga u šest mirovnih misija u 2017., u kojima hrvatski vojnici sudjeluju više godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o operacijama pod okriljem NATO saveza u Afganistanu i na Kosovu, tri UN-ove operacije – u Indiji i Pakistanu, Zapadnoj Sahari te Libanonu, kao i jednoj misiji pod patronatom EU -“Atalanta” u Somaliji, rekao je u Saboru državni tajnik Ministarstva obrane Tomislav Ivić.

U Afganistanu su sada 94 pripadnika hrvatskih Oružanih snaga, na Kosovu 24, u tri UN-ove misije 17, u Somaliji 14 pripadnika.

Sabor je odlučio da se u idućoj godini u Afganistan može uputiti do sto pripadnika, na Kosovo do 40, u tri UN-ove mirovne misije do 23, a u Somaliju do 25 pripadnika, s mogućnošću rotacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po sada važećoj odluci Sabora, u Afganistan se moglo uputiti do 95 pripadnika, a na Kosovo do njih 35, rekao je Ivić.

Za spomenute odluke bilo je 111 zastupnika iako je bilo potrebno samo 76.

Pri odlučivanju o slanju hrvatskih vojnika u Afganistan, pet je zastupnika bilo suzdržano, a trojica iz Živog zida protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bunjac: hrvatske vojnike povući iz Afganistana

“Naše vojnike i resurse treba trajno i nedvosmisleno povući iz Afganistana”, rekao je Branimir Bunjac (ŽZ) i najavio da Živi zid neće podržati nastavak akcije u toj zemlji, jer se, kaže, ne radi o mirovnoj, nego vojnoj akciji SAD-a.

Podsjeća da rat u toj zemlji traje već 16 godina i ne smiruje se, te da “marionetska vlada” ne uspijeva održati kontrolu nad teritorijem i da će, ako se NATO povuče, ta vlada pasti u mjesec dana.

Bunjac ističe da hrvatski vojnici u Afganistanu nisu sigurni, tvrdi da su NATO snage tamo napravile strašne ratne zločine: bombardirale bolnice i pobile stotine djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako sudjelujemo u tome, ta krv pada i na naše ruke”, poručuje zastupnik.

Bunjčeve ocjene ne dijele ni vladajući, ni oporbeni zastupnici.

Hrvatski vojnik nije agresor u Afganistanu, nego je u operaciji obučavanja afganistanskih snaga koje bi konačno trebale donijeti mir tamošnjem narodu, uzvratio je Joško Klisović (SDP) najavivši da će SDP podržati odluke. Moramo pridonijeti međunarodnom miru i sigurnosti zbog nas samih, kaže Klisović

Govorite o borbenim akcijama, to je falsificiranje predložene odluke, poručio je Bunjcu Miroslav Tuđman (HDZ).

I državni tajnik Ivić naglašava da operacija u Afganistanu nije ni ratna, ni borbena. Temeljna zadaća pripadnika hrvatskih Oružanih snaga je obuka, savjetovanje afganistanskih obrambenih snaga, oni nikada nisu sudjelovali u borbenim operacijama, kazao je Ivić. Potvrdio je da je operacija u Afganistanu pod NATO savezom, ali napomenuo da se temelji na odluci Vijeća sigurnosti UN-a koja daje mandat NATO-u da provede operaciju.

Sabor je u petak izglasao i niz financijskih akata: izmijenio je ovogodišnji Državni proračun, prihvatio Godišnji izvještaj o izvršenju Državnog proračuna za prošlu godinu i Godišnji izvještaj o primjeni fiskalnih pravila za istu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.