HSLS: Hrvatska hitno treba novu Strategiju nacionalne sigurnosti i zakon o domovinskoj sigurnosti

Predsjednik Kluba saborskih zastupnika HSLS-BUZ i nezavisne zastupnice Gordane Rusak te član saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Dario Hrebak (HSLS) u ponedjeljak je od prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka (HDZ) zatražio žurno pokretanje procedure kojom će Vlada donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za izradu nove Strategije nacionalne sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji za novinare HSLS-a Hrebak je od Karamarka, potpredsjednika Vlade zaduženog za nacionalnu sigurnost, zatražio i da se nastavi rad na Zakonu o domovinskoj sigurnosti, kako bi se uspostavio novi sigurnosni sustav koji treba biti više orijentiran na građane, te snažniji građanski nadzor nad nacionalnim sigurnosnim sustavom.

Hrebak je rekao da je fokus hrvatske javnosti, kada se govori o sigurnosnom sustavu, uvijek baziran na kadroviranju (tko vodi SOA-u, tko vodi policiju i slično), a manje se raspravljalo i vodilo računa o reformi tog istog sustava.

“Hrvatski sigurnosni sustav djeluje po Strategiji nacionalne sigurnosti još iz davne 2002. godine u kojoj stoji da su temeljni ciljevi Republike Hrvatske ulazak u Europsku Uniju i članstvo u NATO savezu”, ustvrdio je Hrebak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Odbora HSLS-a za nacionalnu sigurnost i međunarodne odnose Mladen Nakić rekao je da za razliku od 2002. godine, kada je donesena Strategija, “Hrvatska ima na svojim granicama situacije koje rađaju radikalizaciju islama”.

“Na primjer, svega 20 kilometara od hrvatske granice, u nekoliko općina oko Velike Kladuše živi 40-tak obitelji po šerijatskim zakonima te jasno istaknutim simbolima Islamske države”, naveo je Nakić. Zatražio je donešenje “nacionalne strategije kao živućeg dokumenta s odgovorima što i kako će se Hrvatska sigurnosno ponašati u narednih nekoliko godina”.

HSLS-ovci su na konferenciji za novinare također ustvrdili “da se vodi računa o sigurnosti institucija, dok su građani zanemareni te se postavlja pitanje tko njih štiti”. Podržali su osnivanje obavještajne agencije Europske unije, kao i plan NATO-a za ustrojavanje Centra za izvrsnosti za pitanja stranih boraca u Albaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.