HSS: Prodajom CO gubimo zadnji biser hrvatskog gospodarstva

Predsjednik HSS-a i saborski zastupnik Branko Hrg kazao je danas kako prodajom Croatia osiguranja Hrvatska gubi jedan od zadnjih bisera u hrvatskom gospodarstvu i imovini države ističući kako se HSS protivio prodaji na ovakav način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bile su procjene da samo imovina Croatia osiguranja vrijedi negdje oko 3,5 milijarde kuna, a da ne govorim o poslovima koje imaju sklopljene – sad se ja pitam kako smo to prodali za 970 milijuna kuna?! Mislim da će tu biti određenih radnji i postupaka naknadno kad to prođe”, kazao je Hrg.

Odgovarajući na upit novinara o HSU i uzimanju novaca iz Sanaderovog crnog fonda što je dokazano presudom u slučaju Fimi media, Hrg je kratko odgovorio kako bi zakon trebao biti jednak za sve i da je prema tome sve jasno.

Na  konferenciji za novinare HSS je predstavio prijedlog predstečajne nagodbe za obiteljska poljoprivredna gospodarstva jer su mišljenja kako SDP i današnja vlast namjerno uništava hrvatskog seljaka, iznoseći podatak kako se EU 38% svog proračuna ulaže u proizvodnju hrane i očuvanje života na selu, a u Hrvatskoj je seljacima namijenjeno 3%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ime Kluba SDP-a  Dragica Zgrebec HSS-u  vrlo jasno  je rekla kako je  seljačko radno mjesto je preskupo, takva radna mjesta treba smanjiti, a ljudi se moraju zaposliti”, kazao je Hrg naglasivši kako ga zato ne čudi takav odnos nemara i nebrige prema selu i Obiteljskim poljoprivrednim  gospodarstvima (OPG).

“Kukuriku koaliciji seljak ne odgovara, on je slobodan, ima hranu, a slobodan čovjek ne odgovara ovakvom sustav”, kazao je Hrg.

Nezadovoljstvo rebalansom proračuna iskazala je i Marijana Petir, potpredsjednica HSS-a i kandidatkinja za Europski parlament jer, kako kaže, udara na najsiromašnije, socijalne slučajeve, bolesne i na poljoprivrednike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako Hrvatska može nešto naučiti od EU onda je to odnos prema selu i seljaku. Poljoprivredna politika EU najskuplja je i najdugovječnija i najvrednije što Hrvatska posjeduje nalazi se u ruralnom prostoru”, rekla je Petir uz objašnjenje kako je cilj HSS-a samoodrživost lokalnih zajednica.

HSS predlaže model otpisa dugova OPG-ima, tako da se svim OPG-ima koji imaju ukupan dug do 50.000 kn jednokratno otpiše dug; onima koji imaju ukupan dug do 100.000 kn jednokratno otpisati 90% duga.

“Za otpis duga svim OPG-ima koji imaju ukupan dug veći od 100.000 kn država mora sredstvima iz Proračuna osnovati samostalan “Fond za spas OPG-a” (Fond) ili u sklopu HBOR-a, a kojim upravlja Ministarstvo poljoprivrede uz određenu suradnju i s Hrvatskom poljoprivrednom komorom. Osnovni uvjet je da OPG mora nastaviti djelatnost-poljoprivrednu proizvodnju i da država preuzima dugove i upisuje se na vlasništvo sve imovine OPG-a”, kazao je ravnatelj HSS-ovog ravnateljstva za poljoprivredu, šumarstvo, ribarstvo i ruralni razvoj Josip Kraljičković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Takvim programom bi spasili oko 2000 gospodarstva, a to bi državu koštalo oko 100 milijuna kuna na godišnjoj razini, a sanacijski program bi se provodio do 5 godina”, objasnio je Kraljičković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.