Komadina: Hrvatska je nastala na antifašističkim vrijednostima

Potpredsjednik SDP-a Zlatko Komadina osudio je u srijedu “polufašističke ispade”, odnosno događaje na prosvjedu protiv odluke Vijeća za elektroničke medije da televiziji Z1 na tri dana oduzme koncesiju, poručio da je Hrvatska nastala na antifašističkim vrijednostima te kako je nedopustiv govor mržnje, pogotovo “koji dolazi ili se pokriva iz vladajućih struktura”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam za slobodu govora, za to da se ne sankcionira verbalni delikt. Ali, jedno je verbalni delikt, a drugo je ksenofobija i neki polufašistički ispadi”, rekao je Komadina novinarima u središnjici SDP-a nakon što je predstavio smjernice svoga programa za izbore za predsjednika SDP-a.

Novinare je, naime, zanimao njegov stav prema jučer održanom prosvjedu u organizaciji zagrebačke Hvidre zbog odluke Vijeće za elektroničke medije da televiziji Z1 privremeno oduzme koncesiju zbog emitiranja emisije “Markov trg”, koju je urednik i voditelj Marko Jurič odjavio porukom svima koji šeću Cvjetnim trgom da budu oprezni jer je u blizini pravoslavna crkva u kojoj “stoluju četnički vikari”.

Izaslanstvo prosvjednika, u kojem je bio i urednik i voditelj emisije “Bujica” Velimir Bujanec, jučer je čelnici Vijeća Mirjani Rakić donijelo četničku šubaru i nekoliko kapa titovki s kokardom i zvijedom petokrakom, a Bujanec je ustvrdio da je kapu s kokardom dobio od silovane žene iz Vukovara. Na prosvjedu su, uz domoljubne pjesme, prosvjednici povremeno vikali “Za dom spremni”, na što ih je Bujanec pozvao da to ne čine jer time nanose štetu prosvjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom je odgovoru novinarima, Komadina podsjetio na braniteljski prosvjed na splitskoj Rivi 2001. godine u znak podrške Mirku Norcu, te kazao: “Hrvatska se već ljujljala na raznim rivama, a ljulja se izgleda i dalje na raznim rivama. Po meni, nedopustiv je govor mržnje, pogotovo koji čak dolazi, ili se pokriva, iz vladajućih struktura. Odgovornost je vlasti da donese zakone i sankcionira takvo nešto”.

Prosvjedi kojima se veličaju neki pokreti koji nisu donijeli ništa dobro Hrvatskoj niti slobodnoj Europi ne mogu biti u demokratskoj Hrvatskoj, naglašava Komadina.

“Moramo se jasno odrediti na kojim smo vrijednostima nastali. Pa, ako se danas mora tumačiti da smo nastali na vrijednostima antifašizma, onda smo mi još daleko od neke demokratske i pravne države”, zaključio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komadina je o antifašizmi govorio i prilikom predstavljanja smjernica svoga programa za predsjednika stranke te kazao da ga se nikada ne smijemo sramiti, kao i da je antifašistički bio i Domovinski rat.

Ističe da je na tekovinama antifašizma nastala cijela Europa te da o njemu ne bi trebale postojati nikakve dvojbe.

“Nažalost, danas već s novom vladom čujete neke disonancije nekih kolega, ministara, na tu temu. Zakone treba provoditi, ali ih prvo treba donijeti, kojima će se sankcionirati neofašizam, ksenofobija, rasna, vjerska spolna i rodna neravnopravnost. Domovinski rat po mom dubokom uvjerenju je također antifašistički rat i naravno da branitelji trebaju imati svoje zasluženo mjesto u društvu”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komadina predstavio kandidaturu – zalaže se za demokratizaciju i decentralizaciju SDP-a
Zlatko Komadina je u središnjici stranke u Zagrebu predstavio smjernice programa kojim se kandidira za predsjednika SDP-a na skorim unutarstranačkim izborima, poručivši da se zalaže za demokratizaciju i decentralizaciju stranke, izradu novog programa i statuta i artikuliranje novih javnih politika u funkciji društveno-ekonomskih promjena.

“Kandidiram se za predsjednika jer želim okupljati, donijeti promjene u SDP. Želim biti predsjednik koji čuje i sluša članove stranke i sve građane koji vjeruju u socijaldemokraciju i one druge koji će nam se pridružiti, a koji danas možda nisu s nama”, rekao je Komadina u obraćanju u središnjici stranke na Iblerovom trgu, pred oko sto članova SDP-a među kojima su bili i potpredsjednik SDP-a Rajko Ostojić, šef zagrebačkog SDP-a Davor Bernardić te bivši pomoćnik ministra branitelja Bojan Glavašević.

Da bismo mijenjali društvo, moramo biti spremni mijenjati sebe, kazao je Komadina, ocijenivši da su njegove programske smjernice “pokretanje otvorenog razgovora o budućnosti SDP-a koji treba biti vodeća politička snaga Hrvatske”.

Stoga će, kaže, predložiti izmjene statuta kroz višemjesečnu raspravu. “Pisat ćemo ga zajedno. Ne može predsjednik stranke niti ću ja biti takav predsjednik – dodijeliti statut”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljuje otvaranje rasprave o proširenju modela “jedan čovjek jedan glas” i za druge dužnosti u stranci, a ne samo za predsjednika. “Tu treba naći mjeru između decentralizacije i onoga što se zove jamstvo za političko i organizacijsko jedinstvo stranke. Ne može biti 10 SDP-a. Jedan je SDP i svi smo mi SDP”, poručio je.

Također najavljuje da će predložiti da se članovi Glavnog odbora biraju na razini županija ili izbornih jedinica (regija), uz verifikaciju na državnoj konvenciji, jer ljudi u svojim sredinama najbolje znaju koga treba predložiti.

Zalaže se za preferencijalno glasovanje organizacija za kandidate na dužnost, primjerice liste za Sabor i predstavnička tijela. Ali, kako je rekao, preferencijalno koje jamči demokratski postupak, ne preferencijalno koje smanjuje ili ograničava pravo člana stranke. “A bilo je takvih namjera, nažalost”, ustvrdio je.

Posebno ističe da će se zalagati za jednakopravno sudjelovanje žena, muškaraca i mladih. “Jedno smo pisali, a drugo napravili već na ovim listama za Sabor”, ustvrdio je pritom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.