Komemorativni skup za generala Blagu Zadru – heroja Trpinjske ceste

Komemorativnim skupom ispred spomen-poprsja generalu Blagi Zadri na Trpinjskoj cesti, održanim pod geslom “Heroj Trpinjske ceste”, u vukovarskoj gradskoj četvrti Borovu naselju danas je obilježena 23. obljetnica pogibije general bojnika Blage Zadre (1944.-1991.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Udruge hrvatskih branitelja dragovoljaca Domovinskog rata (UHBDDR), saborski zastupnik HDZ-a Zvonko Milas poručio je kako je Blago Zadro istinski heroj obrane Vukovara od jugosrpske agresije, koji je iznad svega volio Hrvatsku, Vukovar i svoju obitelj za koje je u konačnici i dao život.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava naglasio je da je Blago Zadro svojim životom pokazao ljubav, hrabrost, promišljenost, vjeru i viziju.

Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić izrazio je žaljenje što na komemorativni skup u Vukovar nisu došli predstavnici Vlade i Hrvatskog sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Galić je izrazio i nezadovoljstvo što se, kako je naglasio, ne kažnjavaju počinitelji ratnih zločina u jugosrpskoj agresiji nad Vukovarom 1991. godine, rekavši da ne zna, događa li se to slučajno ili namjerno.

Prigodan program, u nazočnosti hrvatskih branitelja Vukovara, članova obitelji Blage Zadre te izaslanika ministra obrane brigadnog generala Siniše Jurkovića, održali su učenici vukovarske Osnovne škole Blage Zadre, čitajući svoje literarne sastave o stradanju Vukovara u Domovinskom ratu.

Uoči komemorativnog skupa koji su organizirali Grad Vukovar i Klub branitelja i dragovoljaca “Trpinjska cesta 1991.”, brojna izaslanstva udruga iz Domovinskog rata, ratnih stradalnika i drugih položila su vijence i zapalila svijeće na grobu generala Zadre na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U crkvi Gospe Fatimske u Borovu naselju služena je misa zadušnica.

General bojnik Blago Zadro poginuo je u obrani Vukovara, nedaleko od Trpinjske ceste u Borovu naselju 16. listopada 1991., gdje je bio zapovjednik obrane. Činom general bojnika odlikovao ga je posmrtno pokojni hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i jedini je vukovarski branitelj s tako visokim vojnim činom.

Blago Zadro (Donji Mamići kraj Gruda, 1944. – Vukovar, 1991.) jedan je od najvećih heroja Domovinskog rata. Početkom demokratskih promjena aktivno se uključio u politički život toga kraja i bio jedan od osnivača Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) u Vukovaru te se aktivno uključuje u organiziranje obrane pred nastupajućom velikosrpskom agresijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po izbijanju krvave Bitke za Vukovar zbog svojih izuzetnih organizacijskih sposobnosti i hrabrosti preuzima zapovijedanje obranom Borova Naselja. Iako nije bio vojno školovan, kao zapovjednik 3. bojne legendarne 204. vukovarske brigade pokazao se izvrsnim organizatorom obrane Borova Naselja. Pod njegovim vodstvom na Trpinjskoj cesti, koja je zbog toga i prozvana “Groblje tenkova”, zaustavljena je oklopna sila JNA i uništeno na desetke srpskih tenkova i oklopnih transportera. Bio je hrabar i odlučan, zapovjednik.

Poginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, u Kupskoj ulici nedaleko od željezničke pruge, pokošen rafalom iz strojnice dok je vodio svoje suborce u akciju.

Blago Zadro pokopan je na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani u ljeto ’98. zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju.

Njegovo ime nosi Zapovjedno stožerna škola ‘Blago Zadro’ te Osnovna škola ‘Blago Zadro’ u Borovom naselju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.