Članovi Kruga za trg, građanske inicijative za Hrvatsku bez totalitarističke simbolike u javnim prostorima, stajat će tijekom lipnja i srpnja na više mjesta s velikim transparentom „Zločinci i zatirači ljudskih prava nisu zaslužili imena trgova“.
“Pozivaju građane da budu s njima na Trgu bana Jelačića u Zagrebu, u subotu 21. lipnja 2014. godine, i subotu 28. lipnja 2014. godine od 11 do 13 sati”, rekla je Maja Runje, koordinatorica Kruga za trg.
Građanska inicijativa za Hrvatsku bez totalitarističke simbolike organizirala je okupljanje Krug za Trg pred Hrvatski narodnim kazalištem u Zagrebu 8. svibnja ove godine kojim želi u javnim prostorima ukloniti naziv maršala Tita. Ova inicijativa djeluje već 7 godina i to je bio njihov 10. prosvjed.
Istaknuli su kako je nužna izgradnja muzeja o Titovu razdoblju, te kako treba dokumentacijsko središte u kojem će mladi ljudi učiti o strahotama totalitarnog jugoslavenskog režima.
Predlažu da se Trg maršala Tita nazove Kazališni trg ili da bude Sveučilišni trg.
Pojasnili su tad da su njihovi razlozi opći, demokratski – “okupili smo se 8. svibnja zato što jedan dio Europe je tog dana doživio mir, započeo proces demokratizacije, a mi pripadamo onoj zemlji koja je tada doživjela okupaciju, pad u diktaturu“, ocijenila je te dodala kako je to teško razdoblje završilo s 90ima, ali još uvijek nije okončano.
“Tijekom komunističke diktature 40.000 Hrvata trpjelo je u kaznionicama Lepoglava, Stara Gradiška, Goli Otok kao politički zatvorenici“, ocijenila je te dodala kako je vrijeme da se hrvatsko društvo suoči s tim problemom, oda počast žrtvama a da se zločin, komunizam prokaže kao totalitarni sustav čiji predstavnici ne zavrijeđuju imena trgova.
Hrvoje Hitrec tad je istaknuo u svom govoru na prosvjedu da se nazivom Trga maršala Tita odaje počast vođi jugoslavenske vojske, one vojske koja je zavila u crno stotine tisuća obitelji, udarna šaka komunističke revolucija.
„Naziv ovog trga je dokaz da se ta jugoslavenska sablast i dalje nalazi tu, u Hrvatskoj, u vlasti u institucijama“, ocijenio je Hitrec te dodao kako usprkos samostalnoj državi političkomedijska jugoslavenska mreža i nadalje drži ovu nesretnu državu u raljama prošlosti jer se nada da još nije sve izgubljeno.
Pojasnio je kako protiv naziva trga nisu samo oni koji su izgubili svoje najbliže u crvenom teroru, nego svaki normalan čovjek kojemu je jasno da je riječ o civilizacijskoj sramoti, da je neshvatljivo imati trg u glavnom hrvatskom gradu nazvanom po najvećoj ubojici Hrvata u cjelokupnoj našoj povijesti.
„Nema političke volje da se dovrši dekomunizacija, da se poštuju europske rezolucije, da još živi krvnici budu suđeni, a mrtvi ostanu imenom i prezimenom zapisani u povijestici i udžbenicima kao zločinci“, istaknuo je te dodao kako nema volje da se prekine kultura nekažnjavanja zločina nad Hrvatima valjda po ono staroj navadi da se hrvatske smrti ne računaju.
„Po tom ignoriranju Hrvatska se ukazuje kao posljednja komunistička država u Europi sve dok ne postavi stvari na svoje mjesto i promijenimo naziv ovog trga te napokon pokažemo da smo sazrijeli kao narod i demokratsko društvo“, zaključio je Hitrec.
Tekst se nastavlja ispod oglasa