Kujundžić: Postoji realna mogućnost da se u zdravstvu povećaju plaće; Divjak: Očekujem nastavak dijaloga oko povećanja plaća u obrazovanju

Zagreb, 02.05.2019 - Redovita sjednica Vlade RH. Na fotografiji Blaženka Divjak, Milan Kujundžić. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u četvrtak uoči sjednice Vlade kako postoji realna mogućnost da se zaposlenima u zdravstvu povećaju plaće te vjeruje da do štrajka neće doći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odluka o povećanju plaća je na Vladi. Ja pregovaram kao dio Vlade za djelatnike u zdravstvu. Mislim da tu postoji realna mogućnost da im se povećaju plaće i na tome tragu pregovaramo”, rekao je Kujundžić.

Vjeruje kako će u narednih desetak dana proći sve članke te predložiti Vladi novi Kolektivni ugovor.

“Mislim da štrajka neće biti a sindikalne akcije je za razumijeti”, kazao je Kujundžić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući zahtjev branitelja za kaznenim progonom predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca nakon njegovih izjava, Kujundžić je rekao:

“Mislim da nama u Hrvatskoj ne trebaju takve igraonice a mislim da se gospodin Pupovac malo neprimjereno zaigrao. Nama trebaju dijalog, razumijevanje i nadasve rad i rezultati rada”.

Divjak: Očekujem nastavak dijaloga oko povećanja plaća u obrazovanju

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak u četvrtak je izjavila da očekuje nastavak dijaloga u Vladi oko povećanja plaća u odgoju i obrazovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kako komentira tvrdnje ministra financija Zdravka Marića o tome da od Ministarstva znanosti i obrazovanja niti sindikata nikada nije dobio službeni zahtjev za povećanje plaća, Divjak je ustvrdila da je bilo usmene i pismene komunikacije i sastanaka.

“Sada očekujem nastavak dijaloga”, kazala je uoči sjednice Vlade.

Dodala je da, koliko je njoj poznato, Vlada oko kontkretnih zahtjeva još nije zauzela službeni stav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moramo razmišljati kakve poruke šaljemo

Ministrica je komentirala ocjenu i diskurs koji se razvio nakon fizičkih napada na Srbe kod Knina, pri čemu je premijer Andrej Plenković kazao da se Vlada ne da uvući u spiralu mržnje .

“Istina je da u društvu moramo njegovati nultu stopu tolerancije na bilo kakvo nasilje, kulturu dijaloga i to počevši od obrazovnog sustava i odgoja u obitelji pa i u javnom životu, gdje moramo paziti na svaku izgovorenu riječ – pogotovo mi koji smo javne osobe, odnosno dužnosnici”, kazala je Divjak.

Zaključila je da tu treba biti stvarno oprezan, razmišljati kakve poruke šaljemo i tko nas sluša i na koji način to može biti interpretirano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je kako nije pročitala originalan intervju čelnika SDSS-a Milorada Pupovca, no da su reakcije na njegove izjave takve da je očito trebao biti oprezniji.

Procedura oko Studija demografije i iseljeništva bila je prema zakonskoj regulativi

Na novinarski upit zašto je MZO tek sada dao zeleno svijetlo Studiju demografije i hrvatskog iseljeništva na Hrvatskim studijima, koji bi s izvođenjem trebao krenuti 30. rujna, Divjak je kazala kako je procedura napravljena prema zakonskoj regulativi.

“Zahtjev ministarstvu za upis u Upisnik studijskih programa došao je 31. srpnja, to je procedura koja traži provjeru dokumentacije”, izjavila je Divjak uoči sjednice Vlade.

Kazala je da je ministarstvo nakon tog zahtjeva, zatražilo dodatna pojašnjenja o studiju od Senata, odnosno Sveučilišta u Zagrebu, te da je Nacionalno vijeće za znanost i visoko obrazovanje trebalo dati svoju potvrdu, s obzirom da se radi o integriranom studiju

Zaključila je da je postupak bio ekspresno riješen, te da je po primitku zatraženih pojašnjenja, obavljen upis studija u Upisnik.

Napomenula je kako za sadržaj studija odgovara Senat Sveučilišta u Zagrebu, a da je za provjeru kriterija kvalitete odgovorna Agencija za visoko obrazovanje.

Prema Zakonu o osiguravanju kvalitete, dodala je, ministarstvo ni na koji način ne smije ulaziti u sadržaj studija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.