‘Rod je svugdje oko nas’ – kako rodni ideolozi opravdavaju svrhu postojanja rodnih studija?

Rodnih
Foto: ffzg.unizg.hr, iStock by Getty Images, Montaža: Narod.hr

Autori elaborata o rodnim studijima uvjereni su kako je ovaj studijski program prijeko potreban. Kako su i sami napisali, postoji „znanstvena, kulturna, društvena i gospodarska potreba“. Rod kao „društveni konstrukt“ sveprisutan je u ljudskim životima. Stoga ne čudi kako su rodni ideolozi spremni napisati bilo što i vidjeti rod bilo gdje kako bi opravdali postojanje rodnih studija. Slijedom toga, magistri rodnih studija će biti „diplomirani znalci“ jer će se znati snaći u bilo kojem poslu, bilo gdje, nakon stjecanja ove „multidisciplinarne diplome“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Sveučilište dostavilo mišljenje HZZ-a o Rodnim studijima: Nitko nije postavio nekoliko važnih pitanja

Što kaže Faktograf?

Prije nego što analiziramo što su razlozi goruće potrebe za rodnim studijima u Hrvatskoj, dobro je istaknuti što o tome kaže Faktograf. Riječ je o „prvom hrvatskom mediju specijaliziranom za fact-checking, tj. provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru“. Faktograf je „stranački neutralan“ i „nepristran“. U prilog tome svjedoči i činjenica što su ga zajedno osnovali Hrvatsko novinarsko društvo i Gong. Naravno, dobar dio ovoga što smo napisali nije točno. Faktograf je medij i suosnivači su mu HND i Gong. To je točno.

> Faktograf u obrani Rodnih studija: Oni su crvena krpa desnici

O rodnim studijima kažu sljedeće: „Rodni studiji ne predstavljaju ‘uvođenje rodne ideologije na velika vrata u obrazovanje’“. Povod ovom tekstu bilo je protivljenje Marijana Pavličeka ovim studijima na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Faktograf tvrdi kako rodna ideologija ne postoji, odnosno to je „prazni označitelj“. Rodne ideologije nema ni u Istanbulskoj konvenciji. U tom dokumentu „rod“ označava „društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnim za žene i muškarce“.

> Povjesničar Janković pisao Pavličeku u vezi Rodnih studija: Zašto gušite akademske slobode?

Potom, za stručnu i objektivnu prezentaciju toga što su rodni studiji, Faktograf izabire – Ankicu Čakardić, profesoricu i voditeljicu rodnih studija! Zatim, tu je i prof. Dolores Grmača koja je, nakon tehničkih podataka koje je iznijela Čakardić, objasnila da su rodni studiji nužni zbog „rodne neravnopravnosti“, „prešućivanja“ žena u obrazovnim kurikulima, normalizacije seksizma i prijetnji „ženskim pravima“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Šarić: Što su točno rodni studiji, nitko ne zna, pa ni profesorica Čakardić

‘Društvena potreba’ rodnih studija

Na primjeru Faktografa, takozvane platforme za „provjeru činjenicu“, vidjeli smo koliko su autori rodnih studija prozirni i nevješti u sakrivanju svoje ideologije. Štoviše, pitanje je želi li oni uopće sakriti ideološku bit ovog studijskog programa? Ili, poput Faktografa, zauzimaju dogmatski stav koji kaže kako se radi isključivo o znanstvenoj utemeljenoj činjenici. Rod postoji isto kao što postoji i atom. Ako je rod atom koji prožima sav život i svaku ljudsku djelatnost, tada su rodni studiji jedan od najvažnijih obrazovnih programa u zemlji. Poput medicine, recimo, ako ne i važniji.

> Evo kako je Senat Sveučilišta u Zagrebu jednoglasno pustio Rodne studije dalje

Društvena potreba za rodnim studijima je golema, uvjereni su rodni ideolozi. U elaboraciji tog poglavlja, profesori redom nabrajaju sve feminističke konstrukcije o muškarcima i ženama. Žena je manje plaćena za isti posao, žena nema dovoljno političke moći, žena ima mnogo veći „teret“ brige o djeci i tako dalje. Postoji velika društvena nejednakost između muškaraca i žena. Zato nam trebaju rodni studiji. Ukratko, ovaj dio elaborata prezentira feminističku ideologiju kao istinsko tumačenje odnosa žene i muškarca u društvu. I „transrodnih“ osoba, naravno. I ta izmišljena kategorija ljudi također se spominje u ovom elaboratu. Nije razrađena, ali se morala ondje naći, radi „vidljivosti“.

Nadalje, ovdje je prisutna i dogma ne samo feminizma, već i „transrodnosti“. „Disproporcije rodnih razlika i stratifikacija nemaju biološko porijeklo nego proizlaze iz ‘sociokulturnih faktora’“. U prijevodu, muškarci i žene su gotovo potpuno isti. Odnosno, biološke zadatosti ne igraju veliku ulogu. Ovdje se biološke razlike između muškarca i žene ili zanemaruju ili stavljaju u drugi, treći ili četvrti plan. Stoga, ne čudi što je „transrodnost“ toliko uznapredovala. Same feministice su utabale put transrodnoj ideologiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Transrodne sportašice osvojile zlato, srebro i broncu na ženskom biciklističkom prvenstvu

‘Znanstvena potreba’ rodnih studija

Danas je znanost postala širok pojam. Doktorati i diplome iz humanističkih i društvenih znanosti stječu se istraživanjem i proučavanjem raznih tema. Upravo su rodni studiji najbolji primjer za to. Autori, odnosno ideolozi ovog studija u „rodnoj tematici“ vide „jedno od najkreativnijih i najpropulzivnijih znanstveno-istraživačkih polja“. Što je znanstveno u ovoj konstrukciji?

Profesori rodnih studija sami o svom izmišljenom polju pišu hvalospjeve i, dakako, ističu njegovu veliku važnost. Rodni studiji zapravo su već prisutni na Filozofskom fakultetu, tvrde autori elaborata. Oni su toliko dijelom ljudskih života da ih nalazimo u mnogim odsjecima Fakulteta. Nemoguće ih je izbjeći, stoga moraju biti zaseban studijski program. To je „prijeko potrebno“, navodi se u dokumentu. Štoviše, potreba rodnih studija je „neupitna“, zaključuje se u ovom dijelu elaborata.

> Rodni studiji: Gdje ih ima, a gdje su zabranjeni?

‘Kulturna potreba’

O rodu se naveliko razgovara u području kulture, navode profesori rodnih studija. Ono što ne navode jest to da su oni inicijatori tog razgovora. Radikalne feministice i ostali rodni ideolozi taj su razgovor nametnuli društvu. Potom, kada se razbuktala vatra govora o rodu, tu činjenicu navode kao razlog zašto je potrebno uvesti program rodnih studija na sveučilišta. Pojam roda rodni ideolozi povezuju sa svime što im padne napamet. Tako su rod vezali uz „klasu“, religiju, etničku i nacionalnu pripadnost, seksualnost i svaku ljudsku interakciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dijanović: Nova ofenziva rodne ideologije u hrvatski školsko-obrazovni sustav

Kažu ideolozi s Filozofskog fakulteta: „Bez adekvatnog razumijevanja pojma roda ne može se ispravno analizirati položaj žena i muškaraca u društvu, ali ni obitelj, seksualnost, tržište rada, zakoni, industrija, znanost, religija, običaji, mediji, sport, slobodno vrijeme, umjetnost i mnoga druga područja svakodnevnog života“.

U prijevodu, bez rodne ideologije ne možete spoznati istinu o društvu, čovjeku i svijetu oko sebe! Nadalje, rodni studiji sudjeluju u kreiranju „tolerantnijeg i emancipatornijeg društva“. Magistri rodnih studija bit će osposobljeni detektirati i tumačiti seksizam, rasizam, homofobiju, transfobiju i druge „opresivne oblike govora, pisanja i postupanja“. Ovdje dolazimo i do „gospodarske potrebe“ uvođenja rodnih studija.

> Za prof. Branku Galić rodni studiji su znanost, a svi koji su protiv su retrogradni, fanatični i zadrti

‘Gospodarska potreba’

Zvuči nevjerojatno, no rodni ideolozi imaju pokrivenu i gospodarsku opravdanost rodnih studija. Kao što su izmislili rodnu ideologiju i njezinu izuzetnu važnost u svim segmentima društva, tako su izmislili i radna mjesta rodnim magistrima. U inozemstvu, u mnogim javnim i privatnim tvrtkama postoje „gender officers“, svojevrsna LGBT i rodna policija koja bdije nad poštovanjem svih dogmi rodno-feminističke ideologije na radnom mjestu. Taj posao sami su sebi izmislili, no za potrebe onih koji se ne vide u rodnoj policiji, rodni ideolozi smatraju da magistri rodnih studija mogu raditi bilo gdje. Ako negdje rade ljudi, tu mogu raditi i rodni stručnjaci. Oni će biti sposobni svojim znanjem i razumijevanjem društva oko sebe unaprijediti međuljudske odnose, a time i gospodarstvo u cjelini. Uvjereni su u to autori elaborata o rodnim studijima na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

> Mogu li se i gdje zapošljavati magistri rodnih studija? Evo što kaže HZZ

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.