Zastupnici Hrvatskih laburista zatražili su danas da Vlada objavi studiju isplativosti monetizacije autocesta, ocjenivši kako nije dobro da izostanak očekivanih reformi i investicija Vladu tjera na poteze poput monetizacije autocesta i prodaje Hrvatske poštanske banke (HPB).
“Laburisti se slažu sa stručnjacima koji smatraju da racionalizaciju poslovanja i rentabilnost može ostvariti i domaći menadžment. Što ćemo raditi kada ne budemo imali što dati u koncesiju ili prodati”, upitala je Nansi Tireli na konferenciji za novinare u Saboru.
Ocijenila je da je monetizacija “mjera za hvatanje kratkog daha za državu” te dodala da je teško povjerovati u nužnost monetizacije kada to nije potkrijepljeno konkretnim podacima.
“Realno, ne znamo koliko će nas koštati obveze prema koncesionaru u budućnosti s obzirom na rentabilnost, odnosno ostvareni promet tijekom godina. Svi investicijski projekti koji mogu imati malo utjecaja na rentabilnost autoceste morat će se usuglašavati s privatnim partnerom, pri čemu će troškove investiranja u novu infrastrukturu i dalje snositi država. Jasno je da u ovakvom poslu rizike snosimo svi zajedno, dok privatni partner ostvaruje profit”, tvrdi Tireli.
Pita se i kako će autoceste biti isplative privatnom partneru, kad nisu isplative državi.
Tireli smatra kako nitko ne zna što se može očekivati kada ceste preuzme koncesionar. “Pretpostavljamo da možemo očekivati poskupljenje cestarine, upitno održavanje, ali i upitan status 2500 radnika”, rekla je Tireli.
Kad je riječ o ideji premijera Zorana Milanovića da se mirovinski fondovi uključe u monetizaciju, Tireli upozorava da je većina imovine tih fondova u državnim obveznicama.
“Rizik hrvatske obveznice toliko je velik da bi uprave mirovinskih fondova, koji su najveći kupci obveznica koje su rejting agencije proglasile smećem, trebali upozoriti državu da će zbog zaštite interesa 1,68 milijuna mirovinskih štediša konačno prestati financirati nesposobnost Vlade”, rekla je.
Laburisti se protive i prodaji HPB-a jer smatraju da je to “zlatna koka” koja može biti pokretač razvoja hrvatskog gospodarstva.
“Znamo da strane banke ne žele pomoći i financirati izvoz jer bi tako stvarali konkurenciju u svojim zemljama, no vlast ipak pod svaku cijenu želi prodati jedinu banku koju ima u vlasništvu. Takva prodaja imat će velike dugoročne štete za gospodarstvo i kratkoročne koristi za krpanje proračunskih rupa. Upravo HPB može biti glavni pokretač oporavka i razvoja naše industrije, ali i zdrave bankarske konkurencija koja će zaštititi interese Hrvatske”, ustvrdio je Zlatko Tušak.