Je li u prvoj godini Plenkovićeve vlade istražena ijedna korupcijska afera SDP-a i HNS-a?

Foto: fah

Na ljestvici od 176 država prema Indeksu percepcije korupcije 2016. Hrvatska je na 55. mjestu s 49 bodova. U odnosu na prošlu godinu Hrvatska je nazadovala za dva boda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska se ubraja u korumpirane države Europske unije, a osim nas lošije su Mađarska i Rumunjska s 48 bodova, Italija s 47 bodova, Grčka s 44 boda i Bugarska s 41 bodom.

Koliko novaca Hrvatska izgubi svake godine zbog korupcije?

“Korupcija je i dalje problem u Hrvatskoj”, piše u izvješću američkog State Departmenta o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj za 2016. u kojem se spominje ocjena Europskog parlamenta da je rizik najveći u poslovima javne nabave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem korupcije se već godinama ponavlja u svakom izvještaju, samo s drukčijim nijansama. Godine 2013. napomenuto je da je korupcija osobito velik problem, a zadnje tri godine govori se da je ona i dalje problem u Hrvatskoj. To znači da problem korupcije ne rješavamo, odnosno da ostajemo na istoj razini, a zbog korupcije godišnje se gubi najmanje petnaest posto BDP-a, što je više od 50 milijardi kuna.

Korupcija u SDP-u: Optuženi ministri, doministri, gradonačelnici, župani

Pročitajte kako se Milanovićeva Vlada “borila protiv korupcije”!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još za vrijeme SDP-ove, Milanovićeve Vlade, nagomilale su se brojne korupcijske afere, a velik dio njih do danas je ostao neistražen i neriješen.

Prvi ministar u Milanovićevoj Vladi, kojega je kaznilo Povjerenstvo za utvrđivanje sukoba interesa i to s 10 tisuća kuna, bio je Tihomir Jakovina (SDP), ali tu se nije zaustavio, već je stvarao aferu za aferom. Od pogodovanja jednoj od dvije šećerane, preko toga da je Europska komisija najavila kako će zaustaviti novac za Hrvatsku zbog dodjele europskih sredstava SDP-u prijateljskim trgovačkim društvima, do povlaštenih menadžerskih ugovora… odradivši mandat do kraja. Upravni je sud zaključio da je Tihomir Jakovina jednu od tri hrvatske šećerane stavio protuzakonito u povlašteni položaj – povećavajući joj proizvodne kvote. I nakon odluke Upravnog suda, 2014. ponovio je istu raspodjelu, bez ikakve odgovornosti. Do danas hrvatski porezni obveznici nisu dobili odgovor zašto moraju plaćati desetke milijune kuna odštete koje nam je natovario bivši ministar poljoprivrede svojim nesavjesnim radom kršeći zakon.

Siniša Varga – rekorder Kukuriku koalicije po aferama. Ovdje donosimo neke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši ministar zdravstva Siniša Varga (SDP) treći je ministar u Kukuriku Vladi kod kojeg je utvrđen sukob interesa. Rekorder među Milanovićevim ministrima po broju savjetnika, naručivao je radne stolove iz Danske, vozio se službenim autom na skijanje, skupio tri prijave za sukob interesa.

Remont zrakoplova MiG-21: Ministarstvo obrane isključilo jednog od ponuđača i prije početka natječaja?

Grubo narušavanje nacionalne sigurnosti, prijevara i sramota koju je Ante Kotromanović (SDP) stvorio skandaloznom kupovinom i remontom vojnih zrakoplova MIG 21, za čiju je nabavu izdvojeno 132,9 milijuna, do danas također nije ispravljena. Milanovićev ministar obrane uz nekretnine u neredu, nagomilao je kilometre tkanine za časničke odore uz brojne druge nepravilnosti što je utvrdila Državna revizija, letio je i za Lošinj u vrijednosti više od 28.000 kuna. Za taj let Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa zaprimilo je prijavu, a Kotromanović je odbio javno objasniti svoj besplatni let privatnim zrakoplovom.

Bivša Milanovićeva ministrica kulture Andrea Zlatar-Violić (HNS) kažnjena je najprije s novčanom kaznom od 15 tisuća kuna također zbog sukoba interesa, a ostala je upamćena kao ministrica koja se proračunom služila kao bankomatom, da bi na kraju čak bila i smijenjena nakon afere koju je otkrila Državna revizija. Ona je bila deveti član Milanovićeve Vlade koja ju je napustila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li brat i sestra, Zoran i Vesna Pusić, u sukobu interesa?

Milanovićevu ministricu vanjskih poslova Vesnu Pusić (HNS), pamtit ćemo između ostalog i kao neuspješnu kandidatkinja za glavnu tajnicu UN-a, koju je predložila Kukuriku Vlada. Pamtit ćemo je i po sukobu interesa kada je svom bratu, Zoranu Pusiću, za vrijeme dok je obnašala dužnost ministrice vanjskih poslova odlučila dodijeliti novac. Iznos od 248.992, 80 kuna dodijeljen je udruzi Dokumenta Centar za suočavanje s prošlošću iz Zagreba u kojoj je predsjednik Upravnog odbora Zoran Pusić.

HNS-ova Mrak Taritaš: Krađa poplavljenih – gdje je završio novac namijenjen Gunji?

Anka Mrak Taritaš, bivša ministrica graditeljstva i prostornoga uređenja u Milanovićevoj Vladi, nakon dolaska na ministarsku dužnost pojavila se u aferi oko Plinacroa, državne tvrtke koja je “pripala“ HNS-u a u koju je nakon fiktivnog natječaja zaposlen njen suprug Zlatko Taritaš. Ministrica je tada brzo reagirala i kazala kako će njezin suprug dati otkaz u toj tvrtki. Ubrzo je Zlatko Taritaš izabran u Vijeće za natjecanje Hrvatskog jedriličarskog saveza nakon što je njegova supruga postala predsjednica Saveza!

Mrak Taritaš bila je upletena i u aferu obnove kuća u Gunji. Objavljeni dokumenti pokazali su da je donijela cijeli niz spornih odluka o obnovi kuća stradalim mještanima Gunje, Rajeva Sela i drugih područja koja su se svojedobno našla na udaru poplava. Kvadrat obnove odabranim izvođačima plaćan je po čak 1.700 eura za kvadrat.

„Sudski je vještak utvrdio da su stvarni troškovi gradnje kuća nakon poplave u Gunji iznosili 6800 kuna po metru četvornom s uključenim porezom na dodanu vrijednost, odnosno s cjelokupnom projektnom dokumentacijom 6940 kuna po metru četvornom”, upozorio je svojevremeno načelnik Općine Gunja Hrvoje Lucić. Iako je DORH pokrenuo istragu i očekivalo se rješavanje te afere, došlo je do njezina zatišja.

Pročitajte kako Mrak Taritaš opravdava obnovu u Gunji za 1700 € po kvadratu!

Anka Mrak Taritaš i obnova kuća u Gunji pod istragom DORH-a?

U travnju ove godine bivši saborski zastupnik Pero Kovačević zaključio je o tome slučaju:
„Sve je jasno, a mi još uvijek nemamo ni priopćenja DORH-a, što dovoljno govori kako organi ‘pravne države’ rade svoje posao (…)Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan i njegovi zamjenici pratili su medije i dobro znaju što se događa, a dobili su i izvješće ovlaštenog sudskog vještaka. Ima previše osnovane sumnje da što prije pokrenu istragu i kazneni postupak protiv odgovornih osoba.“

Brojne afere Ivana Vrdoljaka – potencijalnog predsjednika HNS-a

Brojne afere vežu se i uz HNS-ova bivšeg ministra Ivana Vrdoljaka.
Saborski zastupnici su početkom veljače predbacili Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA) da je propustila građane pravodobno informirati da ugradnja razdjelnika za toplinsku energiju ne znači nužno i uštede u kućnom budžetu. Na pitanje zašto nisu napravili studiju isplativosti, bivši ministar Ivan Vrdoljak rekao je kako su stručne službe procijenile da to nije potrebno. Građani su tako prevareni za milijarde kuna. Cijelo vrijeme isticano je da će ugradnjom razdjelnika građani uštedjeti, a što je zapravo bila obmana.

HNS-ov bivši ministar Ivan Vrdoljak ne vidi korupciju u aferi s razdjelnicima

Bivšem ministru gospodarstva Vrdoljaku zamjeralo se kako navodno ima rođake koji su u unosnim poslovima, koje iz državne kase dodjeljuju ljudi koje je sam Vrdoljak postavio na odgovorna mjesta. Sindikati tvrde kako je ATO inženjering d.o.o., firma koju je prenio na bivšu suprugu. Ta firma, dodaju sindikati, dobiva gotovo sve poslove koje HEP, najčešće nepotrebno, raspisuje putem aranžiranih natječaja, pa ih onda ATO-inženjering d.o.o. prepušta podizvođačima uz 30 do 40 posto provizije.

Brojni slučajevi tako se provlače i ostaju neriješeni. Sukobi interesa i korupcija s jedne se strane tako gomilaju, a u saboru se “loptica” prebacuje s jedne na drugu stranu.

U Saboru rasprava o radu Državne revizije: Hoće li se Plenković obračunati s korupcijom ili i tu nastavlja stopama Milanovićeve Vlade?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.