“Jean-Michel postao je simbol Domovinskog rata u Hrvatskoj, ali za grob se još ne zna. Zna se tko je ubojica, zna se otprilike i lokacija njegova tijela, postoje svjedoci. Što se, tolike godine, čeka?”, izjavila je u intervjuu za Večernji list Lyliane Fournier majka francuskog dragovoljca i hrvatskog branitelja Jean-Michela Nicoliera.
“Znam da ekshumacije i identifikacije koštaju, ali siguran sam da se iz državnih sredstava toliko može izdvojiti za vukovarske branitelje. To bi bio minimum kako se Hrvatska može odužiti za tu žrtvu”, kazao je Jean-Michelov brat Paul Nicolier.
Znati ime i prezime ubojice i da pravda nije zadovoljena
S druge strane, ističe Paul Nicolier, i procesuiranje zločina teče presporo.
“Silna je frustracija znati ime i prezime ubojice moga brata, njegovu adresu u Srbiji, i živjeti sa spoznajom da pravda nije zadovoljena”
Ubojica je Spasoje Petković, koji je na Specijalnom sudu u Beogradu priznao cijeli niz ratnih zločina, među ostalima i ubojstvo Jeana Nicoliera kojeg je nakon mučenja i likvidirao na Ovčari. Zbog statusa “svjedoka suradnika” izbrisan je s liste ratnih zločinaca i danas slobodno živi u Srbiji. Unatoč kaznenim prijavama u Hrvatskoj i Francuskoj, pravosuđe mu ne može ništa. Može li DORH reagirati, pita se Paul Nicolier.
‘Da se sazna istina, da mrtvi nađu svoj mir’
Paul Nicolier ističe kako je zahvalan na pomoći suborcima njegova brata koji ga upućuju na mjerodavne institucije, pa će ovih dana posjetiti i Ivana Grujića, šefa Uprave za zatočene i nestale pri Ministarstvu branitelja, i pitati ga do koje je točke stigla potraga za Jean-Michelom. Podsjetit će da treba nastaviti pritisak na vlasti u Beogradu, otvoriti arhivu JNA, da se sazna istina, da mrtvi nađu svoj mir.
Jean-Michel Nicolier se kao 25-godišnji dobrovoljac 1991. godine uključio u obranu Vukovara. Nakon što je ranjen uoči pada grada, smješten je u vukovarsku bolnicu, a posljednje sate njegova života zabilježila je francuska novinarska ekipa koja ga je pronašla u bolnici.
Jean-Michel odbio je pobjeći iz razrušenog grada, a nekoliko sati kasnije nakon mučenja ubijen je na Ovčari. Tijelo mu do danas nije pronađeno.
Njemu u spomen, most u Vukovaru nosi njegovo ime, a u studenom 2011. posmrtno je odlikovan i odličjem Reda Nikole Šubića Zrinskog za junaštvo.