Međunarodna konferencija o djeci čiji su roditelji u zatvoru

Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić i međunarodna organizacija Children of Prisoners Europe – COPE organizirali su u petak u Zagrebu međunarodnu konferenciju pod naslovom “Djeca čiji su roditelji u sukobu sa zakonom: Što je njihov najbolji interes? Kako ga ostvariti?”, o čemu su govorili stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva te predstavnici europskih tijela i UN-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci iz Ujedinjenog Kraljevstva, Švicarske, Francuske, Mađarske, Hrvatske i drugih zemalja govorili su o načinima kojima su u svojim sredinama rješavali taj izazov, odnosno o osnaživanju roditeljskih vještina, poticanjem zajedničke igre, izgrađivanjem povezanosti pomoću fotografija, dječjih crteža, snimanje roditelja koji iz zatvora priča ili čita dječju priču svome djetetu itd.

Raspravljalo se i o pružanju podrške djetetu i obitelji u toj ranjivoj situaciji te o rizicima kojima je dijete izloženo tijekom cijelog pravosudnog postupka, a predstavljeni su i oblici suradnje zatvorskoga sustava s različitim resorima, pravobraniteljicom za djecu i civilnim sektorom.

Ta djeca i njihovi roditelji trebaju podršku kako bi se lakše nosili s tim izazovom, a prepoznavanje tih njihovih potreba u samome zatvoru i angažiranje stručnjaka koji će im pružati podršku, za njih može značiti ključnu životnu promjenu, istaknuto je na konferenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po podacima iz Ureda pravobraniteljice u Europi živi oko milijun djece koja su odvojena od jednoga ili oba roditelja koji se nalaze na izdržavanju kazne zatvora i koja su tako i sama kažnjena zbog pogrešaka svojih roditelja.

Ta se djeca, suglasni su svi stručnjaci, često osjećaju obilježeno, isključeno, prestrašeno, suočena su s brojnim problemima zbog prekida veza s očevima ili majkama, izložena pojačanom riziku zbog niza negativnih utjecaja.

Organizacija Children of Prisoners Europe – COPE, čija je članica i institucija Pravobranitelja za djecu Republike Hrvatske, europska je mreža koja okuplja organizacije i udruge aktivne u području zaštite prava djece čiji su roditelji u sukobu sa zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskustva i inicijative hrvatskog pravobraniteljstva za djecu, osobito u senzibiliziranju stručne javnosti i poticanju djelatnika u zatvorskome sustavu na unapređivanje prava djece na kontakt s roditeljima i na jačanje i održavanje veze djeteta i roditelja koji je u zatvoru, započeli su još 2006., potaknuti kontaktima s COPE-mrežom (bivši EUROCHIPS).

Rezultati postignuti u Hrvatskoj, suradnjom pravobraniteljice s Upravom za zatvorski sustav i nevladinim udrugama, danas se i u međunarodnim okvirima često ističu kao primjer dobre prakse, ističu u Uredu pravobraniteljice za djecu Ivane Milas Klarić.

Po analizi nevladine udruge Child Trends, objavljenoj u vrijeme kada je američki predsjednik Barack Obama reformu kaznenog zakona označio prioritetom svog drugog mandata, više od pet milijuna američke djece ili gotovo sedam posto živi bez roditelja koji su u zatvoru, puno više nego što se ranije mislilo, pokazala je studija objavljena koncem prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.