“Zakon o udomiteljstvu donesen je većinom glasova u Hrvatskome saboru. Ustavni sud svojom odlukom nije ukinuo Zakon, već je zaključio da su sudovi, odnosno druga nadležna tijela, dužna tumačiti i primjenjivati zakone u skladu s njihovim smislom i legitimnom svrhom“, ističe u odgovoru Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku na upit N1 vezano uz odluku Ustavnog suda kojom Ustavni sud samoinicijativno uvodi u hrvatski pravni sustav ‘pravo’ istospolnih partnera na zajedničko udomljavanje djeteta.
> Tko su Ivo Šegota i Mladen Kožić i koje udruge i stranke stoje iza njih?
> Dr. sc. Mato Palić: “Osobe u životnom partnerstvu ne mogu biti udomitelji”
> Centar za socijalnu skrb odbio homoseksualni par – u interesu djeteta i u skladu sa zakonom
Odgovor resornog ministarstva prenosimo u cijelosti:
“Ustavni sud danas se javno očitovao u vezi odredbi Zakona o udomiteljstvu, a predsjednik Ustavnog suda dodatno je pojasnio njihovu odluku i rješenje. Odluke Ustavnog suda su obvezujuće za sva javna i državna tijela.
Naglašavamo, da se prilikom izrade Zakona o udomiteljstvu prvenstveno vodilo računa o najboljem interesu djeteta kao i da je prvenstveni adresat Zakona dijete, odnosno ostale socijalno osjetljive skupine, kojima se pruža usluga smještaja u udomiteljskoj obitelji.
Isto tako, Zakon o udomiteljstvu donesen je većinom glasova u Hrvatskome saboru. Ustavni sud svojom odlukom nije ukinuo Zakon, već je zaključio da su sudovi, odnosno druga nadležna tijela, dužna tumačiti i primjenjivati zakone u skladu s njihovim smislom i legitimnom svrhom.
Ukoliko Ministarstvo zaprimi žalbu u konkretnom slučaju, kao drugostupanjsko tijelo, donijet će odluku sukladno važećim propisima i odlukama”, stoji u odgovoru Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Podsjetimo, Ustavni sud odbacio je zahtjeve za ocjenu ustavnosti Zakona o udomiteljstvu i ocijenio da je u skladu s Ustavom, ali je istovremeno naložio sudovima i drugim nadležnim tijelima da osporene zakonske odredbe (tko čini udomiteljsku obitelj) tumače “na način koji će svim osobama pod jednakim uvjetima omogućiti sudjelovanje u javnoj usluzi udomljavanja, dakle, neovisno o tome živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu”.
Odluka je donesena s devet glasova za i četiri protiv, a ustavni suci koji je nisu podržali objavili su izdvojena mišljenja. Među njima je i sudac Miroslav Šumanović.
“Tjerati” sudove i upravu da izravno primjenjuju apstraktna načela u interpretativnoj verziji Ustavnog suda, a da ignoriraju zakonsku odredbu suprotnu toj verziji predstavlja “rješenje” koje je već samo po sebi izvor problema s gledišta načela vladavine prava”, ističe u svom izdvojenom mišljenju sudac Miroslav Šumanović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa