Ministarstvo uprave priopćilo je da je u četvrtak zaprimilo obavijest vukovarskog Vijeća srpske nacionalne manjine, koje izmijenjeni Statut Grada Vukovara ocjenjuje neusklađenim s Ustavom i zakonima, te najavilo da će, ocijeni li je neustavnom ili nezakonitom, u roku od osam dana obustaviti primjenu Statutarne odluke o dvojezičnosti.
“Sukladno članku 32. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, Ministarstvo uprave, ako ocijeni da su doneseni opći akti ili neka njihova odredba protivna Ustavu, Ustavnom zakonu ili posebnim zakonima kojima se uređuju prava i slobode nacionalnih manjina, obustavit će, u roku od osam dana, njihovu primjenu”, ističu u Ministarstvu.
Vukovarsko vijeće srpske nacionalno manjine u srijedu je Ministarstvu uprave poslalo obavijest da je Statutarna odluka o izmjenama i dopunama Statuta Grada Vukovara te odluka o ostvarivanju ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Vukovara u neskladu s Ustavom. Nije, smatraju, ni u skladu sa zakonima koji reguliraju prava nacionalnih manjina, Okvirnom konvencijom za zaštitu nacionalnih manjina te Europskom poveljom o regionalnim ili manjinskim jezicima.
U Ministarstvu napominju da se odluka o obustavi od primjene bez odgađanja dostavlja gradonačelniku, predsjedniku predstavničkog tijela koje je opći akt donijelo, a obavijest o donošenju odluke Savjetu za nacionalne manjine i vijeću nacionalne manjine na temelju čije je obavijesti odluka donijeta.
Odluku o obustavi, dodaju, potom prosljeđuju Vladi s prijedlogom za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom pred Ustavnim sudom te o tome obavještavaju Grad Vukovar. Obustava od primjene općeg akta prestaje ako Vlada ne pokrene postupak pred Ustavnim sudom u roku od 30 dana od dana zaprimanja odluke o obustavi, zaključuju u Ministarstvu uprave.
Vukovarsko Vijeće srpske manjine u svojoj se obavijesti ne poziva na odluke koje je vezano uz pravo na ravnopravnu službenu uporabu srpskog jezika i ćiriličnog pisma lani u kolovozu donio Ustavni sud, no predsjednik Vijeća Dejan Drakulić ističe kako to ne znači da smatraju da je Gradsko vijeće ispoštovalo odluke Ustavnog suda.
Ustavni je sud tada, u odluci kojom je neustavnim proglasio raspisivanje referenduma “o ćirilici”, obvezao vukovarsko Gradsko vijeće da Statutom Grada urediti individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu uporabu svoga jezika i pisma te “javnopravne obveze tijela državne i javne vlasti između onih navedenih u Zakonu o službenoj uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina za koje smatra da odgovaraju životnim činjenicama i faktičnim okolnostima u Gradu Vukovaru, u opsegu koji ne ugrožava samu bit tih prava, a istodobno uvažava potrebe većinskog hrvatskog naroda koje izviru iz još uvijek živih posljedica velikosrpske agresije početkom 90-ih godina 20. stoljeća te potrebu pravednog i pravilnog tretmana srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara”.
Gradsko vijeće Statut je izmijenilo prije desetak dana, ali njime nije predvidjelo postavljanje ćiriličnih natpisa na gradske institucije, trgove i ulice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa