HNS-ova ministrica obrazovanja Blaženka Divjak s europskim kolegama pohvalila se da je razgovarala danas o tome kako u ovoj situaciji osigurati kontinuitet vrednovanja i ocjenjivanja i kako najadekvatnije organizirati polaganje završnih ispita, odnosno državne mature. Uz to raspravljalo se i o trajanju školske i akademske godine.
“Ovo je kriza u kojoj se nalazi cijeli svijet i zato zajedno radimo na pronalasku najboljih rješenja”, rekla je ministrica Divjak, napomenuvši kako države EU razmatraju različite scenarije, poglavito o državnoj maturi, no kako većina njih, baš kao i Hrvatska, još nisu donijeli konačnu odluku.
Većina država članica ju planira provesti u lipnju, ako to dopusti epidemiološka situacija.
> Ljilja Vokić za Narod.hr: ‘Veliki teret svaljen je na roditelje, ove godine treba otkazati maturu’
> Pismo jednog roditelja – otac troje djece Divjakici: ‘Vaše preporuke nemaju veze sa stvarnošću!’
> Homeschooling: Što trebate znati o obrazovanju kod kuće – na koje nas je sve natjerao koronavirus?
“I mi smo među onima kojima je prvi scenarij da se matura održi u lipnju, ali to mi naravno ne možemo odlučiti bez preporuke epidemiologa i provjere svih uvjeta kako se to treba održavati. U tom smislu i one koje su već donijele te načelne odluke, i dalje će one biti propitivane vezano uz konkretne epidemiološke situacije.”
Manji broj država najavio je reduciranje gradiva koje obuhvaćaju nacionalni ispiti znanja, a Divjak naglašava kako je ipak najvažnije svima osigurati jednake uvjete pristupanja maturi:
“Da se na tim ispitima propituje sve ono što je bilo u proteklom periodu obrazovanja, znači 12 godina. tako da nije toliko bio naglasak na onom malom dijelu koji se provodi online, kod nas je to doslovno dva mjeseca obrazovanja.”Neke države ipak najavljuju povratak učenika u klupe prije završetka školske godine, javlja radio1.hr.
“Polovica država članica razmišlja da se vrate učenici u škole, studenti na fakultete do kraja svibnja. To je sve na preporuku njihovih epidemiologa. A druga polovica zapravo još uvijek razmišlja hoće li ovu školsku i akademsku godinu završiti u ovom online obliku.”
Divjak još dodaje kako su se sve članice susrele sa sličnim problemom u provođenju internetske nastave. U tom smislu ministri su posebno istaknuli učenike iz obitelji nižeg socioekonomskog statusa te učenike s teškoćama:
“Tu očekujemo i posebni interes Europske komisije za dodatnim finciranjem. S jedne strane financiranje opreme tamo gdje ne dostaje i s druge strane financiranje zajedničke online platforme na razini europske unije.”
“Nastava na daljinu je jednako vrijedna nastavi u učionici, barem što se tiče zakondavnog okvira. Važno je da osiguramo da se ova nastava odvija što kvalitetnije, ali i da maturanti imaju iste uvjete kao i prethodnici što se tiče završetka školske godine. Tako da mi planiramo da ona za maturante završi krajem svibnja, a za ostale 26. lipnja”, prenosi vecernji.hr.
Za hrvatske maturante za sada je jedino odgođen termin pisanja eseja iz hrvatskog jezika. Konkretne datume održavanja ostalih ispita trebali bi doznati sredinom idućeg mjeseca.
“Maturanti su nam u ovoj izvanrednoj situaciji u posebnom fokusu, zato sam za danas sazvala videokonferenciju ministara obrazovanja EU o utjecajima koronavirusa na obrazovanje. S europskim ministrima razgovarat ću o tome kako u ovoj situaciji osigurati kontinuitet vrednovanja i ocjenjivanja i kako najadekvatnije organizirati polaganje završnih ispita, odnosno državne mature. Uz to raspravljat ćemo i o pitanjima u svezi s trajanjem školske i akademske godine, ali i o upisima na više razine obrazovanja. Ovo je kriza u kojoj se nalazi cijeli svijet i zato zajedno radimo na pronalasku najboljih rješenja.”, ustvrdila je Divjak na svom Facebook profilu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.