Nacionalno vijeće za znanost u pismu ministrici Divjak upozorilo na nemogućnost prijavljivanja bilateralnih projekata

ministrica blaženka divjak
Foto: Fah

“Nacionalno Vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj na 37. redovitoj sjednici je raspravljalo o nemogućnosti prijavljivanja bilateralnih projekata po osnovi nepostojanja odgovarajućih kompetitivnih projekata. Stoga smo Vam slobodni predložiti, gospođo ministrice, da se u ministarstvu kojemu ste na čelu razmotri osnovanost postojećih kriterija za predlagače projektnih prijedloga u bilateralnoj suradnji s ciljem otvaranja bilateralne suradnje za što veći broj kvalitetnih istraživačkih grupa.”, istaknuli su u otvorenom pismu ministrici Blaženki Divjak iz Nacionalnog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:

“Nacionalno Vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj na 37. redovitoj sjednici je raspravljalo o nemogućnosti prijavljivanja bilateralnih projekata po osnovi nepostojanja odgovarajućih kompetitivnih projekata. Naime, dugogodišnja je praksa da, za većinu bilateralnih projekata koje administrira Ministarstvo znanosti i visokog obrazovanja, postoji eksplicitni preduvjet da predlagač mora “imati aktivan projekt, kao voditelj ili suradnik uz suglasnost voditelja, koji financira središnje nacionalno tijelo za financiranje znanstvenih projekata ili projekt financiran iz europskih strukturnih i investicijskih fondova ili programa Europske unije” kako se određuje u pozivima na natječaj.

Nacionalnom vijeću, naime, nije jasan razlog iz kojeg se mogućnost financiranja bilateralne suradnje kroz ovakve projekte uskraćuje i svima ostalim znanstvenicima čiji bi prijedlozi inače zadovoljili stručne i znanstvene kriterije koji su definirani u pozivu ili u recenzentskim obrascima. Činjenica je da je sadašnjim načinom financiranja znanstvenih projekata, dominantno putem Hrvatske zaklade za znanost, ograničen broj znanstvenika koji imaju takve kompetitivne projekte te da je značajan broj znanstvenika koji kroz druge mehanizme financiranja realiziraju kvalitetne istraživačke programe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napominjemo i da je nedavno potpisanim Kolektivnim ugovorom od strane Ministarstva znanosti i visokog obrazovanja prihvaćeno da se kao legitimne projektne aktivnosti priznaju i one financirane od strane institucija kroz mehanizme višegodišnjeg institucijskog financiranja (VIF). Drugim riječima, financiranje materijalnih troškova, koji se ne financiraju unutar bilateralnih projekata, može se ostvariti ne samo kompetitivnim nego i institucijskim projektima. Stav je Nacionalnog vijeća da se ovakvim restrikcijama, na formalistički način, značajno reducira broj potencijalno kvalitetnih projektnih prijedloga koji bi kroz realizaciju bilateralne suradnje mogli dovesti do jačanja kompetencija hrvatskih istraživača i tako osnažiti njihove pozicije u nekim drugim projektnim natječajima. Uvjerenja smo da bi neki drugi kriteriji, kao što su dokazana znanstvena aktivnost kroz prethodno objavljene znanstvene radove, bili kvalitetnija podloga za odlučivanje o prihvatljivosti projektnih prijedloga. Na taj način bi se sigurno povećao broj projektnih prijedloga a time, vrlo vjerojatno, i sveukupna kvaliteta financiranih aktivnosti što je, vjerujemo, primarni cilj ovih programa.

Stoga smo Vam slobodni predložiti, gospođo ministrice, da se u ministarstvu kojemu ste na čelu razmotri osnovanost postojećih kriterija za predlagače projektnih prijedloga u bilateralnoj suradnji s ciljem otvaranja bilateralne suradnje za što veći broj kvalitetnih istraživačkih grupa.”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [815.13 KB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.