U proteklom tjednu najviše ste čitali o tome kako je odvjetnik Luka Mišetić, u kontekstu “afere Zambija” poklopio Sandru Benčić”, analizu Ivana Pletikosa zambijskog pravosuđa, o tome kako je par Kraljević dobio novčanu naknadu od države, o tome što je Marija Selak Raspudić rekla u Saboru te o dogođajima na muškoj krunici u Zagrebu.
1. Mišetić u kontekstu Zambije poklopio Benčić njezinom izjavom o optužnicama hrvatskim pilotima
Ugledni odvjetnik Luka Mišetić, najpoznatiji po obrani generala Ante Gotovine pred Haaškim sudom, na Twitteru usporedio slavlje vladajućih i stranke Možemo oko oslobađajuće presude u Zambiji s činjenicom da istom fenomenu nismo svjedočili kada su stigle oslobađajuće presude za hrvatske generale na Haškom sudu.
”Nije dobro kada političari pozdravljaju oslobađajuće presude nevinim državljanima pred zambijskim sudovima, a nisu kada su nevini državljani oslobađani pred haškim sudom. Niti da se bune protiv optužnica zambijskih sudova, a podržavaju lažne srpske optužnice protiv”, napisao je Mišetić.
Možda će vas zanimati
Mišetić u kontekstu Zambije poklopio Benčić njezinom izjavom o optužnicama hrvatskim pilotima
Mišetić je podsjetio da Možemo podržava srbijanske optužnice hrvatskim ratnim pilotima, a kao dokaz podijelio je i snimku Sandre Benčić koja o tim optužnicama govori
2. Pletikos analizirao zambijski pravni sustav: Nakon presude ostaje visjeti u zraku pitanje što se stvarno dogodilo
“Čitajući ponovno svoj članak posvećen majci svih afera “aferi Zambija”, sa zadovoljstvom mogu konstatirati da više manje sve potpisujem i nadalje. Ono što sada uviđam je da sam izostavio jedno važno objašnjenje koje najplastičnije opisuje razliku između dva pravna (procesna/sudska) sustava, onog anglosaksonskog (common law) i kontinentalnog. To sam dužan i radi činjenice da se ta razlika najbolje konkretizirala u recentnoj presudi suda u Zambiji, tj. najbolje objašnjava narav te presude…
Jer ova presuda jest i trijumf bolesnog i lažljivog medijskog carstva u Hrvata. Doduše ja sa njim nemam više nikakvih veza pa me baš briga. Za sebe ne će reći da sada “divljaju”…
Ova presuda je također i trijumf one države koja ne služi svome narodu već dosada sakrivanom hrvatskom Monte Carlu, novokomponovanim Kneževima i Kneginjama u Hrvatskoj pretvorenoj u jednu veliku Knežiju. One Hrvatske koja je zla mater svojoj djeci koja je (još uvijek) beznadno vole i divna maćeha nahočadi koja je iskreno mrze”, piše Pletikos.
Možda će vas zanimati
Pletikos analizirao zambijski pravni sustav: Nakon presude ostaje visjeti u zraku pitanje što se stvarno dogodilo
Pravni sustav Zambije: Ovako postavljena optužnica sa očito skromnim tužiteljskim resursima, jednostavno nije imala šanse
3. Je li homoseksualno/transrodni par Kraljević dobio 1327 eura od države zbog situacije u kojoj su se našli u Zambiji?
Jedna od tema koju ste najviše čitali jest i ona o akterima afere Zambija. Naime, Narod.hr dobio je informaciju kako je homoseksualno/transrodni par Kraljević, na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, navodno dobio naknadu od 1327 eura. Uz to, rješenje je doneseno u neuobičajeno kratkom roku, a riječ je o iznosu koji se vrlo rijetko dodjeljuje čak i kad je riječ o opravdanim slučajevima.
Narod.hr dobio je informaciju od čitatelja, koji je želio ostati anoniman, kako je “obitelj Kraljević podnijela zahtjev 17.3.2023. godine” Hrvatskom zavodu za socijalni rad. Rješenje je doneseno 23.3.2023., znači u sedam dana, što je iznimno brzo, s obzirom na to da se zavodi žale kako su pretrpani.
Možda će vas zanimati
Je li homoseksualno/transrodni par Kraljević dobio 1327 eura od države zbog situacije u kojoj su se našli u Zambiji?
Narod.hr dobio je informaciju kako je navodno homoseksualno/transrodni par Kraljević, temeljem rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, dobio naknadu
Pročitajte što nam je odgovorio Hrvatski zavod za socijalni rad.
4. Selak Raspudić u Saboru: Pravi skandal je što neke političke opcije smatraju da je u redu kršiti zakon da bi se moglo posvajati
Saboru je u srijedu 7. lipnja izglasao dopune Zakona o međunarodnom privatnom pravu kojima se uređuje područje međudržavnog posvojenja djece iz trećih država koje nisu potpisnice Konvencije o zaštiti djece. Ubuduće će se hrvatskim sudovima dostavljati strane sudske odluke o posvojenju djece, tražiti dokaz o legalizaciji strane sudske odluke o posvojenju djeteta, a sud će također imati obvezu obavijestiti nadležno ministarstvo o priznavanju strane sudske odluke.
Uoči glasovanja o Ivana Kekin (Možemo!) apelirala je da se prestane “instrumentalizirati, prozivati i huškati na posvojitelje” i tvrditi da u slučaju Zambija salonska ljevica i kućni prijatelji Možemo! kupuju djecu”, a sve kako bi se skupljali jeftini politički poeni. Na to je reagirala Marija Selak Raspudić (Most) ustvrdivši kako je pravi skandal tog slučaja što postoje političke opcije koje smatraju da je u redu kršiti zakon da bi se moglo posvajati “kada to čine njihovi prijatelji”.
Možda će vas zanimati
Selak Raspudić Sandri Benčić: Grad ste pretvorili u slučaj, grad pobačaj...Parazitirate na tragedijama kod Čavajde i na slučaju Zambija
”Nije ih desnica optužila za trgovinu djecom nego zambijski sustav, dvaput”, kazala je Selak Raspudić
5. Tko kome oduzima prava? Muškarce koji su molili krunicu u Zagrebu ometala bukom i vulgarnim porukama, gazila dres reprezentacije
Redovita muška molitva krunice na Trgu bana Jelačića u Zagrebu održana je i subotu 3. lipnja, a ponovno je okupila ne samo one koji mole, nego je pokazala i količinu mržnje prema vjeri i tradicionalnim vrijednostima.
Sudionici koji su mirno molili krunicu, bili su izloženi vulgarnim “performansima” i bubnjevima ometani u molitvi. Već redovito, predstavnici radikalnih udruga koje promiču javno očitovanje različitih seksualnih sklonosti glasno ometaju molitvu i zbivanja na Trgu bana Jelačića pretvaraju u politički skup. Posebno se istaknula žena koja je gazila hrvatski dres.
Možda će vas zanimati
Tko kome oduzima prava? Muškarce koji su molili krunicu u Zagrebu ometala bukom i vulgarnim porukama, gazila dres reprezentacije
Redovita molitva krunice na Trgu bana Jelačića u Zagrebu i prošlu je subotu ne samo okupila one koji mole, nego je pokazala i količinu mržnje prema vjeri i tradicionalnim vrijednostima.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.