Skupština Grada Zagreba, u kojoj većinu čine Možemo i SDP, usvojila je zaključak da nagradu Zagrepčanka godine dobiva Sanja Sarnavka. Nakon što je prošle godine nagradu dobila Mirela Čavajda, koja se odlučila na feticid bebe Grge, ove godine ona odlazi ženi poznatoj po lošem odnosu prema ženama s čijim se vrijednostima ne slaže.
Nagrada “Zagrepčanka godine” dodjeljuje se inače građankama “koje su svojim djelovanjem znatno pridonijele afirmaciji žena u društvu i u javnosti, afirmaciji ženskih ljudskih prava i ravnopravnosti spolova te postigle prepoznatljive rezultate na podizanju kvalitete života žena u Gradu Zagrebu s gospodarstvenog, socijalnog, humanitarnog i drugog stajališta”.
> Mirela Čavajda i njezina odvjetnica dobile nagradu za ‘građansku hrabrost’ od ekipe koja stoji iza Queer festivala
> U nekoliko hrvatskih gradova prosvjed potpore Čavajdi za usmrćivanje bebe Grge
> Čavajda u pismu javnosti tumači zašto je bolje da Grgu usmrti, nego prijevremeno rodi
Kako je Sarnavka predstavljena?
Predstavljaju je kao profesoricu komparativne književnosti i jugoslavenskih jezika i književnosti, aktivistkinju za ljudska prava i ženska prava te umirovljenicu.
“Tijekom 2023. je, kao i prethodnih 30 godina, hrabro i jasno reagirala u javnosti i aktivno pridonijela feminističkoj mobilizaciji u nizu situacija koje se odnose na kršenja ženskih, ljudskih i dječjih prava, a posebno na slučajeve femicida i ugrožavanja sigurnosti žena i djece, kao i na praznine u pravnoj i institucionalnoj zaštiti žrtava”, navodi se u obrazloženju.
>Hrvatska sutkinja među sucima povezanim sa Sorosem na Sudu za ljudska prava
“Svojim iskustvom i osnažujućim pristupom dala je presudan doprinos uspješnom pokretanju i razvoju Fonda za žene Zaklade Solidarna koji danas djeluje kao pouzdana poluga podrške ženama u krizi, njihovoj djeci te feminističkim inicijativama koje dubinski i trajno mijenjaju naše društvo u smjeru ravnopravnosti i dostojanstva za sve.
Fond Spasi me, kasnije Fond za žene Zaklade Solidarna u kojem je predsjednica Uprave i članica Vijeća Fonda za žene, od sredine 2019. osigurao je pomoć za ukupno 248 žena. Samo u 2023. financijsku podršku primilo je 80 žena sa 73 djece. Kako bi promjene u društvu bile sustavne i sistemske, u 2023. pružali su podršku feminističkim organizacijama koje se bave izravnom podrškom, obrazovanjem, javnim zagovaranjem i mobilizacijom zajednice i društva za zaštitu ženskih ljudskih prava, i to prioritetno prava na život bez nasilja i prava na reproduktivno zdravlje. Uspješno djelovanje Fonda za žene i postignuća u 2023. uvelike su rezultat njezine predanosti razvoju kulture suradnje koja se temelji na feminističkim načelima uključivanja, jednakosti, slobode i solidarnosti”, zaključuje se o Sarnavki.
Čestitka ‘drugarice’ Borić
Čestitati na nagradi svojoj ‘drugarici’ nije propustila Rada Borić, zastupnica Nove ljevice u Zagrebačkoj skupštini.
“Sanja Sarnavka je Zagrepčanka godine!
Nagrada će joj se dodijeliti na 8.mart!
[Uz ‘zagovor’ o Sanjinom doprinosu zaštiti prava žena Jelena Miloš , dogradonačelnice Danijele Dolenec i mene]
A vratili smo i da se Nagrada dodjelju za 8.mart, a ne na Dan Grada Zagreba.
Čestitke drugarici Sanja Sarnavka”, objavila je Borić na Facebooku.
Sarnavka od ženskih prava do Otvorenog društva i nadzora tajnih službi
Sanja Sarnavka rođena je 1954. godine u Skopju u Makedoniji, u obitelji vojnog lica, navodi se na stranicama Lica otpora, a otac joj je bio sudionik Narodnog oslobodilačkog pokreta. Po struci je profesorica komparativne književnosti i jugoslavenskih jezika, a radila je u Centru za kulturu Trešnjevka, XVIII. Gimnaziji i Kulturno informativnom centru.
Od 1996. godine djeluje u raznim udrugama za ljudska prava, a Hrvatski sabor ju je imenovao članicom Vijeća za građanski nadzor sigurnosno-obavještajnih agencija u dva navrata, 2007. i 2011. godine.
Sarnavka se proslavila kada je zajedno s Tinom Gazivodom, bliskim čovjekom Georgea Sorosa i bivšim članom tog Vijeća 2010. godine kritizirala Sigurnosno-obavještajnu agenciju Republike Hrvatske jer ima prevelik proračun odnosno proračun veći od Ministarstva turizma.
Malo je poznato da je Sarnavka i sama 2005. bila članicom upravnog odbora Instituta Otvoreno društvo za Hrvatsku, podružnice Otvorenog društva samoprozvanog filantropa i milijardera Georgea Sorosa, koji je posljednja četiri desetljeća donio preko 32 milijarde dolara za ostvarivanje progresivističke i ekstremno lijeve političke agende.
Ruganje dr. Markić uoči referenduma o braku
Ovdje donosimo sam jedan primjer kako se Sarnavka – koja se u svom djelovanju trebala zalagati za zaštitu i prava svih žena – a ne samo onih koje dijele njezino mišljenje – odnosila prema ženi s čijim se vrijednostima ne slaže – Željki Markić.
Nekoliko dana prije referenduma o braku kao zajednici žene i muškarca, koji je održan 1.12.2013. godine – kao prvi referendum koji su organizirali građani – a protiv kojeg je bila cijela bivša vlada Zorana Milanovića, sa svim ministrima, bivši predsjednik Josipović, brojne SDP-u bliske udruge i 90% medija u Hrvatskoj – dr. Željka Markić objavila je video-poziv biračima SDP-a i drugih stranaka na vlasti da se odupru pritiscima i prijetnjama.
Video pogledajte ovdje:
A pogledajte kakav je video nakon toga objavila Sanja Sarnavka – izrugujući se poruci Željke Markić i vjernicima:
Ovdje možete pročitati kako se Sarnavka izražava kad su Markić, U ime obitelji i Hod za život u pitanju:
> Sanja Sarnavka napada Željku Markić, U ime obitelji i Hod za život:’Njihove vrijednosti su neprimjerene stoljeću u kojem živimo’
U slučaju Lalovac poručila – da je u mirovini
Nakon što je Tončika Anastasija Lalovac u medijima bivšeg supruga Borisa Lalovca optužila za obiteljsko nasilje, o svemu su se oglasile i B.a.b.e., pri čemu je tada dugogodišnja predsjednica udruge, Sanja Sarnavka, izjavila da je ona od Nove godine u mirovini i da više nema veze s udrugom.
> Je li Sanja Sarnavka i dalje predsjednica udruga B.a.b.e. ili nije?
“Od 1. siječnja sam u mirovini i nemam više nikakve veze s Babama. Gospođa nije nikada tražila od mene nikakvu pomoć. Odbila sam dati komentar Velimiru Bujancu jer o njemu mislim sve najgore”, poručila je Sanja Sarnavka i opovrgnula da su B.a.B.e ustupile svoju odvjetnicu Borisu Lalovcu.
Podsjetimo, Općinsko državno odvjetništvo odbacilo je na kraju prijavu protiv bivšeg SDP-ova ministra financija Borisa Lalovca za obiteljsko nasilje.
Zanimljivo je kako je 2017. godine, nakon gornje izjave, skupa s drugim aktivistima zaustavila Hod za život s transparentima koji su protiv Hoda – ‘Hod za život gazi žene’. Kolona Hoda za život mirno je uz pjesmu čekala dok policija nije odnijela aktiviste, a zatim je nastavila svoj put prema Trgu bana Jelačića.
Braniteljice ženskih prava ništa sporno nisu vidjele u seksističkim napadima na Kolindu Grabar-Kitarović
Za vrijeme predsjedničkih izbora, Sanja Sarnavka, kao i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić ignorantski i vrlo rezervirano su reagirale na pitanje narod.hr o seksističkim napadima na za sad jedinu ženu predsjedničku kandidatkinju Kolindu Grabar Kitarović.
“Koliko sam vidjela, okružena je isključivo muškarcima, a uz generale koje je žarko željela uza se, mogla bi jedino ona nama pružiti zaštitu, a ne mi njoj”, rekla je tad Sarnavka. Pritom je dodala kako se predsjednička kandidatkinja nije obratila ženama niti tražila njihovu podršku.
Slučaj striptizeta
Zvonimir Šostar bio je dugogodišnji pročelnik zagrebačkog Ureda za zdravstvo, kao i ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. Medijske stupce punio je i kada su objavljene fotografije na kojima mu na privatnoj zabavi u krilu sjedi posve gola striptizeta. Šostar je tada bio pročelnika Gradskog ureda za zdravlje te člana SDP-ovog nacionalnog savjeta za zdravstvo.
Tih je godina Šostar održavao i izvrsnu suradnju s tadašnjom čelnicom udruge B.a.B.e. Sanjom Sarnavkom.
Sarnavka, ne samo da Šostara zbog druženja sa striptizetom nije javno osudila, iako je poznata po tome da komentira sve društvene pojave, nego je ni mjesec dana nakon incidenta, i to na Valentinovo, 14. veljače 2007., organizirala njegovo javljanje na telefon udruge B.a.B.e. te predložila organizaciju edukacijske radionice za sve pročelnike i njihove zamjenike.
> Šostar osuđen na četiri godine zatvora; prisjetite se njegovog lika i djela: Od afere sa striptizetom do drakonskih covid mjera
Nakon toga Sarnavka u medijima priopćava da je prema Šostaru pokazala blagonaklonost zbog novca koji joj dodjeljuje, javio je svojedobno Nacional.
Radio 101 tada je objavio i izrazito vulgarnu izjavu Sarnavke.
”I onda ispada da sam ja rekla da neću Bandića zato jer nam on nije ovisan, a Šostar mi daje 50 hiljada kuna. Je…, stvarno sam kurva. Jeftina! Babe na koljenima pred Šostarom. Da, pušit ću mu, mislim ono, za 50 hiljada kuna. E, pa baš me briga… Molim vas, nemojte to pustiti!”.
Zaštita samo istomišljenicama, ostalima uvrede
Čini se kako Grad Zagreb pod vodstvom Tomislava Tomaševića još nije evoluirao. Naime, nagrađuju samo žene koje su očigledno lijevo-liberalnih uvjerenja. Prošle godine nagradu Zagrepčanka godine dodijelili su Mireli Čavajdi, ženi koja se odlučila na feticid bebe Grge. Od Sarnavke, ovogodišnje Zagrepčanke godine, su samo žene s čijem se mišljenjem i svjetonazorom ona slaže mogle dobiti zaštitu. Za ostale – tu su uvrede i huškanje javnosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa