Malo koje kućanstvo danas nema televizor, radio, računalo, mobitel, pa plaćanje RTV pristojbe HRT-u postaje neizbježna tema. Najnovija tema rasprava postala je činjenica da ste dužni plaćati RTV pristojbu čak i ako ste vlasnik vozila, a ne plaćate je po nekoj drugoj osnovi, navodi Večernji list.
Možete odjaviti prijamnik, ali ako ste vlasnik vozila svejedno morate platiti pristojbu
Činjenica je kako se RTV pristojba plaća po jednoj osnovi, ukoliko ona prestane onda je plaćate po nekoj drugoj osnovi. Ipak, postoje i neke situacije u kojima niste dužni plaćati RTV pristojbu, sam prijamnik je moguće odjaviti nakon čega prestaje obveza plaćanja pod uvjetom da ista osoba nije vlasnik vozila u kojem može slušati radio.
“Vlasnik ili unajmljivač nema u vlasništvu ili posjedu radijski i televizijski prijamnik, odnosno drugi uređaj za prijam radijskog ili audiovizualnog programa, nije obvezan plaćati pristojbu HRT-u. Pravne i fizičke osobe koje obavljaju ugostiteljsku djelatnost za jedan prijamnik u ugostiteljskom objektu stječu pravo korištenja triju dodatnih prijamnika u istom ugostiteljskom objektu bez plaćanja mjesečne pristojbe”, poručili su s HRT-a.
Kontrolori provjeravaju kućanstva koja nemaju prijavljen prijamnik
HRT ima svoje kontrolore koji su zaduženi za provjeru koje kućanstvo posjeduje prijamnik. Kada pogledaju bazu podataka jasno znaju koje kućanstvo ne plaća RTV pristojbu pa dolaze provjeriti kakvo je stanje na terenu. Ukoliko se pokaže kako u kućanstvu postoji neprijavljeni prijamnik, ovlašteni su naplatiti pristojbu do nekoliko, a najviše do šest mjeseci unatrag jer se pretpostavlja da je uređaj korišten više od jednog mjeseca.
S HRT-a poručuju da sporove, ako do njih dođe, pokušavaju riješiti izvansudskim putem kako bi se smanjili troškovi za obveznike pristojbe.
Za što se RTV pristojba plaća?
Mjesečna pristojba iznosi 80 kuna, od toga se 34 kune izdvaja za proizvodnju četiriju televizijskih programa (HRT 1, HRT 2, HRT 3, HRT 4), 3 radijska programa (HRA1, HRA2, HRA3), programa 9 radiopostaja (Osijek, Split, Knin, Pula, Zadar, Sljeme, Rijeka, Dubrovnik, Glas Hrvatske), programa 8 HRT centara (HRT centar – Osijek, Pula, Rijeka, Zadar, Knin i Šibenik, Split, Dubrovnik, Čakovec i Varaždin), Simfonijski orkestar HRT-a, Jazz orkestar HRT-a, Tamburaški orkestar HRT-a i Zbor HRT-a , web.portal i mobilnu platformu.
7 kuna se izdvaja za usluge tvrtke Odašiljači i veze (OiV) koja distribuira televizijski program svih televizija do domova korisnika, a za Hrvatski audiovizualni centar, odnosno hrvatsko filmsko stvaralaštvo, izdvaja se 8 kuna, i tu spada i naknada za korištenje autorskih izvođačkih prava, tj. za HDS ZAMP. U istu stavku su uključena i davanja namijenjena Fondu za pluralizam medija putem kojeg HRT sufinancira rad 150 radijskih i 27 televizijskih lokalnih postaja u RH. 7 kuna ide za poreze, a iz 24 kune financiraju se troškovi održavanja HRT-a – energija, amortizacija i ostali troškovi.
Izvor: narod.hr/večernji.hr
Photo: JasonParis/Flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.