Interesi obitelji Milanović su ispred državničkih; Premijer koji spletkari i podmeće je žalost za Hrvatsku

Premijer je koristio službe i pokušavao me optužiti da sam kriminalac, rekao je na konferenciji za novinare u Rijeci bivši ministar financija Slavko Linić i dodao da mu je Zoran Milanović čak i “podmetao” dokaze. Ako se ovakve spletke i podmetanja mogu učiniti jednom ministru, možete misliti što se onda može učiniti ostalima, istaknuo je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Premijer koji spletkari i podmeće je žalost za Hrvatsku, a evidentno je da ne može biti predsjednik SDP-a, ali o tome ne odlučuje Slavko Linić”, rekao je Linić i dodao da će teret odluke biti na članovima SDP-a. Također, Linić je rekao da je na članovima SDP-a i eventualna odluka o njegovom izbacivanju iz stranke.

“Za sada ne vidim kaznenu odgovornost, jer nismo podlijegali pritiscima, a za drugo će odgovoriti ljudi koji se bave s tim stvarima”, odgovorio je Linić na pitanje o kaznenoj odgovornosti premijera Milanovića.

Brat premijera Milanovića, Krešimir pokušao je utjecati na malverzaciju oko zamjene zemljišta u Cavtatu, zamijeniti ga za drugo zemljište koje nije opterećeno i sve to radi Nada Čavlović Smiljanec s Krešimirom, istaknuo je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritisci premijerova brata su bili i u drugim slučajevima, da se stranci pogoduje iako nije platila porez, kao u slučaju tvrtke Mostarkić, rekao je Linić i istaknuo da su interesi obitelji Milanović ispred državničkih interesa.

Po Linićevim riječima Milanoviću su bile potrebne spletke oko predstečajne nagodbe tvrtke Spačva upravo da bi zaštitio članove svoje obitelji, prijatelje i parcijalne interese određenih krugova.

Na konferenciji Linić je govorio o predmetima Spačva, o glavnim razlozima smjene, “a to je INA, rad HABOR-a i dr. “, te ono u čemu su se razilazili u provođenju programa Vlade i Plana 21. Ispred prostorija u kojima se održavala konferencija, prosvjednici iz “Riječkog pokreta otpora” uzvikuju “vrati pare Liniću” i “što se čeka, Cvitane”, a prije konferencije dok je Linić dolazio vikali su: “srami se”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Želim jasno reći zašto nisam govorio odmah nakon moje smjene jer su pred strankom bili izbori za EP i da sam preko 20 godina sudjelovao u gradnji SDP-a i da vrijeme prije izbora nije vrijeme kada se treba govovirti od odnosima mene i premijera”, istaknuo je Linić i dodao da isto tako želi vrlo jasno reći da mu je dužnost i radi stranke i javnosti reći zašto je smijenjen.

“Prepoznat sam u javnosti i za divno čudo imao određenu podršku iako sam vrlo jasno naglašavao da je zatečeno stanje vrlo teško i da nećemo bolje živjeti u narednih 10 godina i da treba izvršiti preraspodjelu tereta sa siromašnih na bogatije i da ne možemo više živjeti na dug nego ono što stvorimo može biti raspoloživo i za potrošnju”, rekao je.

Otvoreno sam rekao da je građanima trebalo povećati PDV a sve u cilju da pomognemo konkurentosti gospodarstva jer je bitka za radno mjesto bila najbitnija bitka. U programima nismo zaboravljali ni građane, dva puta povećavali minimalne plaće, borili se da se uplaćuju doprinosi, također smo građanima pokušali olakšati odnose s bankama i tu bih posebno istaknuo politiku brige oko kredita u švicarcima, objasnio je Linić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ja ću reći svoju istinu koja je malo drukčija od isitine premijera pa neka svako prosuđuje čija je istina prava. Ocjenjujem da je moja smjena razlog Milanovićeve medijske hajke koja je poslužila da se mene proglasi krimanalcem, i zato su mu bile potrebne spletke oko Spačve, istaknuo je Linić.

“Konačni obračun samnom započeo je 29.01. 2014. u telefonskom razgovoru u kasnim večernjim satima, gdje Milanović izričito zahtjeva da smijenim svog pomoćnika Branka Šegona. Kažem da ne vidim razloge dok ne dobijem papire od DORH – a i Povjerenstva o sukobu interesa. Nakon tog mog odgovora i izričitog odbijanja premijer me osuđuje da sam kiminalac i lopov, razgovor završava sa psovkom.”

Od kad sam gradonačelnik Rijeke, bilo je niz podemtanja i sve to iz razloga što su se protiv mene borili politički suparnici neke intersne grupe, od svega toga od 1990. do danas ništa nije procesuirano, rekao je.

Ali onog trenutka kad vas za to osudi premijer, stanački kolega, onda barem ja ne mogu izdržati takve gnusne otpužbe. Moram reći da nakon toga on i ja više nismo komunicirali, dao sam mu svoj mandat na raspolaganje nakon smjene Šegona, i davanje mandata je bilo pisanim putem, jedina naša komunikacija je bila na sjednicama Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o slučaju Spačva, Linić je rekao, dok on obavlja svoje poslove, premijer se bavi podmetanjem.

“Odjednom izbacuje novu procjenu nakon 10 mjeseci. Ja za tu procjenu nisam znao, ali za nju znaju premijer i Čavlović. O njoj me obavijestila tek kasnije. Tražio sam novu jer je ova od 6 milijuna bila tek osobna procjena i izvan okvira porezne. Sve je to bio razlog da je Smiljanec našla novog procjenjitelja i nakon dva tjedan odjednom nova procjena. Sve to pokazuje da je Milanović zajedno sa Smiljanec podmetao dokumente punih godinu dana nakon same završene predstečajne nagodbe. Premijer napušta borbu protiv nelikvidnosti i jasno poručuje da nagodbe nisu rješnje te destabilizira svakog onog tko mora odlučivati. Premijerovu ocjenu smatram čistim spletkama”, naglasio je Linić.

“Zadnji sukob, Mali biskviti. Bio je to sukob premijera, mene i ministra Marasa, a vezano za projekt Mali Biskviti i kredite HBOR-a”, rekao je Linić.

“HBOR u svibnju 2013. zaprima zahtjev za odobrenje kredita od 20 milijuna kuna tvrtki koju je osnovao gospodin Ljutić s 20.000 kuna. Iako je uprava pod pritiscima odobrila krediti, inzistiram da taj predmet riješi Nadzorni odbor. Beznačajnoj tvrtki za uništavanje Kraša želi se koristiti državni novac. Svi su se upleli da pomognu pojedincu s ciljem uvoza čokolade i uništavanjem domaćeg brenda. Osobno sam upoznao Milanovića s tim, ali nije se složio”, istaknuo je Linić.

“Tvrtka je tražila kredit od 20 milijuna, a kapital je 20 tisuća kuna. Ako se odobri, onda bi Questus fond osigurao još milijun kuna… Pa onda i dodatnih 18,5 milijuna kuna kredita. Tko god nešto zna, na ukupna ulaganja od 40 milijuna kuna kredit bi bio 38 milijuna kuna. Ali nije tu sva tragedija, nego kad uđete u obrazloženje Questusa koji traži da se otkupi 1,5 milijuna kuna, da se vrati kredit od 18,5 milijuna kuna već 2018. godine… A projekt još nije započet i već se za četiri godine treba vratiti uloženo. Tko god nešto zna – zna da takvi povrati nisu realni. Zašto netko inzistira na tolikim ulaganjima za tvornicu biskvita? Trebalo je uvoziti čokoladu iz Poljske. Kad je Kraš za to saznao, optužio je Ljutića za krađu ideja i kadrova. Za uništavanje Kraša koristio se državni novac. Maras je čak odobrio i jamstvo HAMAG-a, svi su htjeli pomoći pojedincu koji je dao 20 tisuća kuna. Zašto? Milanović je osobno upoznat s time i nije se složio sa mnom, mislio je da je važnije 60 radnih mjesta ne razmišljajući o rizicima”, obrazložio je Linić i dodao da su osim Malih biskvita, pravi razlozi njegove smjene vezani uz Inu.

“Nisam bio zadovoljan radom predsjednika NO-a Sinišom Petrovićem, jer nije provodio politiku Vlade u INA-i. ‘Vladina politika je bila ulaganje u bušotine, obje rafinerije, i borba da INA bude regionalni igrač, a ne samo prostor za trgovinu derivatima. Tu Vladinu politiku Petrović nije provodio. Premijer mi u jednom trenutku zabranjuje da u javnosti komuniciram Inu. Nije mi dozvolio. Često sam govorio, vrlo negativno o MOL-u i odjednom sam prestao zbog zabrane premijera koji je odlučio preuzeti stvar u svoje ruke. Gdje smo danas došli s Inom, nema potrebe komentirati…”

“Kao ministar financija ubrzavam nadzor nad 2010., 2011. i 2012. godinom u Ini zbog neplaćanja poreza. To je bio poseban pritisak Petrovića da me se smijeni, jer ugrožavam njegove interese u Ini i zato premijer počinje razmišljati da to i učini jer štiti privatne, ne znam koje interese, a zaboravlja državne interese. To je najvažnije. Tu je najveći sukob, i tu je podlegao pritiscima Siniše Petrovića. To sigurno nije u interesu Hrvatske”, objasnio je Linić.

 

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.