Odvjetnik Anto Nobilo ocijenio je u intervjuu za BH Radio da je reakcija službenog Zagreba oko uhićenja pripadnika i časnika HVO-a u Orašju bila ishitrena i panična te da su time odmogli osumnjičenima jer su stvorili pritisak na rad sudova.
“Oni su bili ishitreni, oni su bili panični i jednostavno nepromišljeni. Državni vrh Hrvatske je tako reagirao ne zbog toga što bi tim reakcijama eventualno pomogao tim ljudima. Dapače, ja smatram da im je odmogao jer je stavio pod politički pritisak sudove u Bosni i Hercegovini”, rekao je Nobilo. Dodao je da su hrvatske institucije podigle buku kako bi se obranile ‘političke pozicije, a ne s ciljem pomoći konkretnim ljudima ili razrješenja cijele situacije’.
Po Nobilovu mišljenju uhićenje pripadnika HVO-a u Orašju nije tema za moguću sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost Hrvatske koju je najavila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarević.
“Ja mislim da ovo uopće nije tema za Vijeće. Ona (predsjednica) kaže da je Orašje primjer borbe Bošnjaka i Hrvata protiv Miloševićeve agresije. To nije tema kod ratnog zločina. Vi možete biti u pravednom obrambenom ratu i napraviti ratni zločin”, smatra odvjetnik Nobilo.
Pojasnio je da se po njemu radi o kazneno pravnom postupku u kojemu Hrvatska jedino može pomoći pravnim sredstvima “ako Hrvatska smatra da treba pomoći okrivljenicima koji su hrvatski državljani, a to je da u skladu sa svojim konzularnim ovlastima, Bečkom konvencijom, upute promatrače na taj postupak, otvore arhive, pomognu obrani, da postavi nadležnog u cijeloj obrani, da dođe do svih svjedoka i svih dokumenata. To su načini na koji možete pomoći”, istaknuo je odvjetnik Nobilo.
Za njega je najvažnije individualizirati odgovornost te zločine promatrati bez obzira na nacionalnu pripadnost čime se podižu nacionalne i političke napetosti.
Documenta i GOLJP: Politički pritisak na BiH bio bi štetan za Hrvatsku
Udruge Documenta i Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP) u četvrtak su priopćile da bi politički pritisak na BiH, za koji tvrde da je zahtjevan u nizu izjava nakon uhićenja deset bivših pripadnika HVO-a, bio loš po hrvatsko pravosuđe i štetna za međunarodni ugled Republike Hrvatske.
“Prema dostupnim informacijama optužbe su teške, ubijanja, mučenja, silovanja. Nažalost nedvojbeno je da su se neki od tih zločina dogodili, dvojbeno je samo tko ih je počinio, tko je kriv da zločini nisu spriječeni, tko je odgovoran da direktni počinioci nisu do sada procesuirani.
Da je mjera pritvora u slučaju osumnjičenih koji imaju dvojno državljanstvo i visoko su (bili) pozicionirani u vojsci i/ili politici opravdana, hrvatsko pravosuđe ima vrlo konkretna iskustva.
Građanima BiH u ovom predmetu treba osigurati pravedan i nepristran istražni postupak kao i sve druge potencijalne pravosudne radnje”, smatraju udruge.
“Kako osumnjičeni imaju i hrvatsko državljanstvo prirodan je interes RH ali bi djelovanje RH, kao pravne i civilizirane države, trebalo ići u smjeru dostavljanja sve relevantne dokumentacije, osiguranja međunarodnih promatrača i kvalitetne obrane, da se učini sve kako bi postupak bio pravedan i nepristran”, navode u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa