Nova otkrića u slučaju Kuščević: Pročitajte detalje koji proizlaze iz arhiva općine Nerežišća

Foto: booking.com/snimka zaslona (Fotomontaža: Narod.hr)

“Kuščevića više neće moći braniti ni premijer Andrej Plenković, ustrajan u obrani suradnika. U arhivi Nerežišća našli smo za ministra kompromitirajuće zapise, a na snimkama objavljenim na Katastar.hr-u, Google Earthu i Google Streetu da su prenamjene dviju Kuščevićevih čestica jedini i izrazito invazivni ekscesi na tom šumovitu području ponad Nerežišća”, piše Marinko Jurasić za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HDZ-ov načelnik Nerežišća o Kuščeviću: ‘Sve promjene namjene zemljišta napravljene su u cilju razvoja općine’

> Bačić: ‘Nisam još vidio SDP-ov prijedlog za opozivom ministra Kuščevića, ali neće uspjeti u opozivu’

> Čudesno povećanje vrijednosti: Kuščević kupio pašnjake za 60.000 kuna, a prodao ih za 1,4 milijuna kuna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Istražitelji zainteresirani za Kuščevićevu imovinu: Ovo je 8 pitanja na kojih treba odgovoriti

>(VIDEO) Kuščević prijeti: ‘Radi se o organiziranom napadu na mene, vrlo brzo će netko za to odgovarati’

Tri luksuzne vile grade se na “pašnjaku” koji je Kuščevićeva supruga kupila u tri navrata za 60.000 kuna, kako su pokazali ugovori koje su objavila 24sata, a pola je te površine nakon općinske prenamjene preprodala za 1,4 milijuna kuna. Izvođač radova je Bau-gradnja iz Gunje, tvrtka supruga investitorice, koja je u studenome 2015. i kolovozu 2016. s ukupno 150.000 kuna bila među najvećim donatorima HDZ-a i te 2016. prihodi su joj utrostručeni! Na oko 150 metara udaljenoj drugoj parceli Kuščević je betonirao put prema dubini šume do “štale” koja je postala kuća. Ministar se pravdao kako s tom prenamjenom nema ništa jer je odluku o “ispravku greške” donijelo Općinsko vijeće Nerežišća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što bi još imalo smisla da nije riječ o tako maloj općini u kojoj je Kuščević kao alfa i omega tada odrađivao zadnji mjesec svog trećeg mandata, prije nego što je 2016. postao ministar graditeljstva i često putovao u Gunju. Svi sve znamo, ali Kuščević za sve ima formalno opravdanje te je još i na Novoj TV dao objaviti zaključak od 30. svibnja 2011. kojim je kao načelnik općine prenio ovlasti na upravnog pročelnika Svemira Obilinovića kako bi on odradio sve poslove oko prvih izmjena Prostornog plana uređenja općine Nerežišća “u svrhu sprječavanja mogućeg postojanja sukoba interesa općinskog načelnika Lovre Kuščevića”. Također, tvrdio je i kako je Prostorni plan prošao ocjenu Ustavnog suda iako ta odluka iz studenoga 2010. nema veze s izmjenama Prostornog plana iz 2011. i 2015.

Na internetskoj stranici općine Nerežišća postoje zapisnici sa sjednica Općinskog vijeća iz kojih proizlazi da je Kuščević dvije godine nakon što se izuzeo, od kolovoza 2013. redovito obrazlagao prijedlog II. izmjena Prostornog plana, govoreći tada, što i sadašnji načelnik općine Svemir Obilinović, o značajnim razvojnim mogućnostima koje im donose izmjene plana. I tada, kao i danas, Kuščević je šutio o tomu što njemu osobno donosi taj plan.

Osobno je od vijećnika tražio da se omogući prenamjena štala u stambene objekte na udaljenosti 200 metara od građevne zone. Osmero vijećnika jednoglasno je usvojilo i taj “ispravak” koji je Kuščeviću omogućio da “kokošinjac” u kojem je sugerirao da je držao perad i kuniće, prenamijeni u kuću, u koju se seli ljeti kako bi na zemljištu ispod tog svoju vilu s bazenom iznajmljivao turistima za 16.000 kuna tjedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, ako je “kokošinjac” i postojao, na udaljenosti sto metara od njega mogao je smrdjeti Inače, bila je predviđena granica od 50 metara, ali Kuščevićeva štala ne bi zadovoljila te kriterije jer smo uz pomoć alata na Google Earthu ustanovili da je štala od građevne zone udaljena oko 75 metara. Ali, u obrazloženju odluke koju je predložio Kuščević navodi se kako su vijećnici HDZ-a inzistirali na obuhvatu do 200 metara.

Tri digitalne ortofoto karte objavljene na Katastar.hr od 2011-2018 pokazuju da je u tom velikom šumovitom području ponad Nerežišća ta parcela od desetine njih jedina profitirala. Između te šume i građevnog dijela Nerežišća prolazi cesta, koja dijeli i zemljište sa štalom od zemljišne čestice na kojoj je Kuščevićeva kuća s bazenom. Na snimci iz 2011. nema štale, već samo nadstrešnica odmah uz cestu koja, prema snimki na Google Streetu iz studenog 2011., ima betonirane zidove i služi kao natkriveno parkiralište za kuću s vilom.

Staja na krševitom pašnjaku

Uvećanjem snimke na Google Streetu vidi se da je iza nadstrešnice iskrčena šuma koja je i bila upisana u zemljišne knjige sve do ožujka 2011. kad je unesena promjena kulture u “pašnjak”, premda je ono što se vidi na Google Streetu zapravo kamenito građevinsko zemljište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I na svježijim katastarskim snimkama vidi se betonirani put koji vodi do “štale”, danas kuće od 60 kvadrata. Katastarske snimke i Google Earth pogled na taj dio Nerežišća jasno ukazuju na dvije ekscesne intervencije u šumovitom predjelu Nerežišća, obje na Kuščevićevim parcelama, na kojima je “štala” postala kuća u “šumi” pa na kamenitom “pašnjaku”, dok je drugi “pašnjak” prenamijenjen u zemljište za tri vile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.