Petrov: Hrvatska neće sudjelovati u sramotnoj arbitraži

Foto: fah

Hrvatska neće sudjelovati u arbitražnim postupcima iza kojih stoje sramotna djela pojedinih članova, kazao je u petak predsjednik Sabora Božo Petrov komentirajući izjavu Jeana Claude Junckera da EK podržava arbitražni proces sa Slovenijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski sabor je jednoglasnom odlukom iz srpnja 2015. odlučio da se Hrvatska povuče iz arbitraže o rješavanju graničnog prijepora sa Slovenijom pošto se pokazalo da su se slovenski arbitar Jernej Sokolec i predstavnica slovenske vlade Simona Drenik zakulisno dogovarali o tijeku arbitražnog postupka.

“Hrvatska neće sudjelovati u arbitražnim postupcima iza kojih stoje sramotna djela pojedinih članova”, rekao je Petrov odgovarajući na pitanja novinara na marginama konferencije “Gospodarstvo u fokusu: županije nositelji razvoja”.

Predsjednik EK Juncker je u razgovoru za agenciju STA uoči posjeta Sloveniji rekao da Komisija “podržava arbitražni proces koji je u interesu obiju strana” te da se “nada da će obje strane u cijelosti bez uvjetovanja poštovati odluku arbitraže kad do nje dođe”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bilo bi vrlo zanimljivo vidjeti bi li gospodin Juncker ili bilo koji drugi član EU-a na takav način komentirao nešto kada bi to bilo u njegovoj zemlji”, kratko je rekao Petrov.

I potpredsjednik vlade i ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier rekao je u četvrtak da je Junckerovo stajalište neprihvatljivo. “To potkopava autoritet Europske komisije jer nije u nadležnosti Europske komisije da rješava bilateralne granične sporove”, kazao je Stier novinarima u Sarajevu gdje je boravio u službenom posjetu.

Podsjetio je na činjenicu kako se Hrvatski sabor o tome jasno očitovao i to jednoglasnom odlukom i to se mora poštovati. “Hrvatski sabor je donio jednoglasnu odluku, Hrvatska se povukla iz arbitraže i to je gotova stvar. Ovo pitanje mora se sada riješiti na bilateralni način”, kazao je šef hrvatske diplomacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se na novom modelu fiskalne i funkcionalne decentralizacije države

Ministarstvo uprave radi na novom modelu funkcionalne i fiskalne decentralizacije u državi, koji bi trebao biti završen za dva do tri mjeseca, kazao je u petak predsjednik Hrvatskog Sabora Božo Petrov na konferenciji „Gospodarstvo u fokusu: županije nositelji regionalnog razvoja“, u organizaciji Lidera i Hrvatske zajednice županija.

U izradu modela decentralizacije bit će uključena i Hrvatska zajednica županija i ostali partneri, rekao je Petrov, koji očekuje da će taj novi model biti prihvaćen jednoglasno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sadašnji model po njemu je neodrživ, jer ne omogućava ravnomjeran razvoj čitave Hrvatske.

„Bitno je da se Hrvatska ravnomjerno razvija, to je u interesu i onima koji vode lokalne i regionalne samouprave, ali i u interesu države. U ovom trenutku imate značajan broj lokalnih samouprava koje zapravo egzistiraju samo na račun državne pomoći, bez mogućnosti ulaganja u svoju lokalnu sredinu“, rekao je Petrov.

Dodao je da u ovom trenutku postoje ovlasti koje bi se s državne razine trebale spustiti na županije, odnosno na lokalne samouprave. “Cilj nam je postići efikasniju upravu na svim razinama”, izjavio je Petrov, koji neravnomjerni razvoj Hrvatske smatra jednim od ključnih državnih problema.

„Danas kada je Hrvatska izašla iz gospodarske krize može se ozbiljno pristupiti pitanju fiskalne i funkcionalne decentralizacije“, smatra predsjednik Sabora, koji se i dalje zalaže za štednju, tj, rezanje nepotrebnih proračunskih stavki koje služe bujanju suvišne birokracije. Kazao je i da središnja država mora uvidjeti da vlast na lokalnoj i regionalnoj razini može najčešće najučinkovitije reagirati kako bi se zadovoljile potrebe građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatske zajednice županija (HZŽ) i župan Šibensko-kninske županije Goran Pauk također se zalaže za fiskalnu i funkcionalnu decentralizaciju, što bi po njemu dodatno privuklo i nove investitore, ali i povećalo gospodarski rast same države.

Pauk je protiv smanjivanja broja županija – za njega je to završena tema. “Držimo se onoga što imamo, no sve će još bolje funkcionirati ako provedemo decentralizaciju”, naglasio je Pauk.

Istaknuo je da je fiskalni saldo županija dugi niz pozitivan što je, kaže, jasan indikator da je fiskalna odgovornost županijske administracije na najvišoj razini.

HZŽ je krajem prošle godine sudjelovala na razgovorima o izradi novog modela financiranja jedinica lokalnih i regionalnih samouprava, i tada su Ministarstvu financija predložili da porez na dohodak u cijelosti bude raspoloživ općinama, gradovima i županijama.

Pauk je naveo i da su investitori odavno prepoznali hrvatske potencijale, ali i da se u tom području može napravit mnogo više, pogotovo u segmentu izravnih stranih ulaganja.

Za zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića Zagreb je generator gospodarskog razvoja cijele države. Kazao je i kako Zagreb privlači 50 posto svih izravnih stranih ulaganja, odnosno da se u glavnom gradu Hrvatske ostvari trećina ukupnog BDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.