Prosvjed pirotehničara: Ostaju bez posla, rade za nerealno niske plaće pod psihičkim opterećenjem…

Foto: fah

Pirotehničari su u srijedu, 11. svibnja, prosvjedovali na Markovu trgu,nakon čega su zatražili sastanak u Vladi s premijerom Tihomirom Oreškovićem kako bi upozorili na probleme u sustavu humanitarnog razminiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojne tvrtke za razminiranje i pirotehničari ostali su bez posla, a oni koji imaju posla obavljaju ga po nerealno niskim cijenama, što je posljedica loših zakonskih rješenja koja su dovela do kolapsa te djelatnosti. Neizvjesnost i strah od gubitka posla, te psihička opterećenost pirotehničara doveli su do povećanja rizika od minskih nesreća, rečeno je u utorak na konferenciji za novinare Novog sindikata.

Poslove razminiranja ukloniti sa tržišta

Za takvu situaciju predsjednik sindikata Mario Iveković smatra prvenstveno odgovornim Zakon o javnoj nabavi, te stoga od Vlade traži da poslove razminiranja ukloni iz tržišne utakmice, a tvrtkama koje nemaju ugovorene poslove omogući dobivanje poslova po hitnom postupku.

Iveković je podsjetio da su se već bezupješno obraćali predsjednici Republike i tražili donošenje izlazne strategije po završetku poslova razminiranja, a da im je premijer Tihomir Orešković odgovorio kako nema vremena, no morao bi ga naći jer se radi o nacionalnom interesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove je godine za razmiranje osigurano 509 milijuna kuna, pa ni novac nije problem, a s obzirom da je većinom iz EU fondova moglo bi se dogoditi da ćemo ga morati vratiti ako ga namjenski ne iskoristimo zbog vlastite neorganiziranosti, upozorio je.

Napomenuo je kako se ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić složio sa zahtjevom da se poslovi razminiranja povuku s tržišta, ali tek nakon 2019. godine, što će biti prekasno, jer je već do sada sada propalo 30-ak tvrtki za razminiranje.

Razminiranje po dampinškim cijenama

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik Novog sindikata Tomislav Kiš ističe da su probemi nastali zbog konkurentske borbe na tržištu dampinškim cijenama, po kojima se posao ne može kvalitetno odraditi pa neizvađene mine ostaju prijetnja za ljudske živote, a poljoprivredno i šumsko zemljište je izvan uporabe.

Pirotehničar Goran Maras ustvrdio je da ih sustav onemogućava u obavljanju posla jer se za tri kune po četvornome metru ne može kvalitetno razminirati uz poštivanje svih sigurnosnih standarda. Nemamo kolektivni ugovor koji je preduvjet socijalne sigurnosti radnika, istaknuo je Maras. Podsjetivši na poginule i ranjene kolege, poručio je nositeljima vlasti neka ne dolaze izražavati sućut kada opet pogine pirotehničar.

Dopredsjednik Udruge poslodavaca u protuminskom djelovanju Tomislav Ledić rekao je da poslodavci podržavaju zahtjeve pirotehničara i pozvao na donošenje granskog kolektivnog ugovora. Apsurdnim je ocijenio stanje u kojem je osiguran novac za razminiranje, a tvrtke propadaju jer nisu dobile posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.