Program Ministarstva pravosuđa i UNICEF-a za pomoć djeci na sudovima

Foto: Thinkstock

Istinu o teškim i mučnim iskustvima djece žrtava i svjedoka kaznenih djela često znaju samo djeca, a da bi počinitelji bili kažnjeni moraju je doznati i pravosudni stručnjaci, u čemu će im pomoći publikacije za stručnjake, djecu i roditelje koje su u utorak predstavljene u Ministarstvu pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te su publikacije dio programa suradnje Ministarstva pravosuđa i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, kojoj je cilj pravosuđe čim više približiti djeci i njihovim potrebama. Napisale su ih stručnjakinje iz te oblasti, sutkinja za mladež Lana Petö Kujundžić i psihologinja Gordana Buljan Flander.

Poštivanje prava djece u sudskim postupcima i aktivnosti koje se provode u tom projektu predstavljaju veliki korak u poboljšanju kaznenopravne zaštite djece žrtava i svjedoka, naglasila je pomoćnica ministra pravosuđa Vedrana Šimundža-Nikolić.

U sklopu tog programa tehnologijom za davanje iskaza djece opremljeno je 10 sudova, a više od 150 stručnjaka u pravosuđu (sudaca, državnih odvjetnika i stručnih suradnika) dobilo je znanja i vještine koje im omogućuju da vode sudske postupke u najboljem interesu djece koja u njima sudjeluju kao žrtve i/ili svjedoci. Ukupna je vrijednost programa 2,3 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstojnica UNICEF-ova ureda za Hrvatsku Valentina Otmačić naglasila je da su u posljednjih dvadeset godina napravljeni znatni pomaci u približavanju pravosudnog sustava djeci i njihovim potrebama. Vjerujemo da će upravo zahvaljujući programu suradnje Ministarstva pravosuđa i UNICEF-a sudovi postati mjesta na kojima će se djeca osjećati sigurno i zaštićeno i koja će, posebno za djecu žrtve ili svjedoke, biti početna mjesta za njihov oporavak od traume, istaknula je Otmačić.

Komplet publikacija koji je danas predstavljen u Ministarstvu pravosuđa čine vodič “Suradnja stručnjaka u radu s djecom svjedocima i žrtvama kaznenih djela”, brošure za roditelja/skrbnika pod nazivom “Priprema djeteta za sud” i brošure za dijete “Priprema djeteta za sud”.

U Hrvatskoj su lani u sudskim postupcima sudjelovala 4504 djeteta kao svjedoci ili žrtve kaznenih djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.